کمپانی Basemark را با بنچ‌مارک معروفی که برای سنجش عملکرد گوشی‌ها دارد، می‌شناسیم. اکنون بیس‌مارک ابزاری سخت‌افزار و نرم‌افزاری برای اندازه‌گیری توان مصرفی به اسم PAT یا Power Assessment Tool معرفی کرده است که برای اصحاب تحقیق و بررسی عمیق، جالب به نظر می‌رسد. در ادامه با PAT بیس‌مارک آشنا می‌شویم.

در اغلب گوشی‌ها وقتی شارژ شدن باتری تکمیل می‌شود، گوشی مدار شارژ را غیرفعال کرده و در این حالت توان مصرفی کاملاً از کابل USB و مانند آن تأمین می‌شود. در نتیجه عددی که ابزارهای اندازه‌گیری و از جمله PAT نشان می‌دهند، کاملاً دقیق است. محدودیت‌هایی هم  وجود دارد که در ادامه به آن اشاره می‌کنم.

ابزار PAT بیس‌مارک و نرم‌افزار آن برای اندازه‌گیری توان مصرفی گوشی‌ها به صورت دقیق

ابزار PAT بیس‌مارک و نرم‌افزار آن برای اندازه‌گیری توان مصرفی گوشی‌ها به صورت دقیق

در حال حاضر وروردی ابزار اندازه‌گیری بیس‌مارک، توان الکتریکی را از پورت میکرویو‌اس‌بی دریافت می‌کند اما نگران نباشید، در نسخه‌ی بعدی، پورت جدید یواس‌بی نوع C هم اضافه خواهد شد. خروجی هم پورت یواس‌بی نوع A است. لذا می‌توان توان مصرفی گوشی‌هایی که پورت شارژشان میکرویواس‌بی، یواس‌بی نوع C و یا لایتنینگ پورت اپل است را اندازه‌گیری کرد.

در سمت دیگر PAT، یک پورت خروجی برای انتقال نتایج اندازه‌گیری به کامپیوتر و لپ‌تاپ قرار گرفته است. بیس‌مارک نرم‌افزار مفیدی طراحی کرده و می‌توان توان مصرفی گوشی را به صورت آنی مشاهده و بررسی کرد، مثل تصویر زیر:

ابزار PAT بیس‌مارک و نرم‌افزار آن برای اندازه‌گیری توان مصرفی گوشی‌ها به صورت دقیق

ابزار PAT بیس‌مارک و نرم‌افزار آن برای اندازه‌گیری توان مصرفی گوشی‌ها به صورت دقیق

رزولوشن PAT بیس‌مارک ۱۴۰ میکروولت و ۱ میلی‌آمپر است اما در مورد دقت عددی اعلام نشده است. نرخ نمونه‌برداری آن هم تنظیم‌شدنی است و حداکثر آن ۱ میلی‌ثانیه یا در واقع ۱۰۰۰ هرتز است. بیس‌مارک می‌گوید مبدل آنالوگ به دیجیتال (عکس DAC) داخلی ۱۶ بیتی است و می‌تواند در یک ثانیه، ۱۰۰ هزار بار هم نمونه‌برداری کند! در آینده فرم‌ویر جدیدی برای استفاده از سرعت عمل بسیار بالای ADC داخلی منتشر خواهد شد.

قیمت PAT با توجه به سرعت و دقت فوق‌العاده‌ای که دارد، چندان زیاد نیست، ۹۹۵ یورو عددی است که سازنده اعلام کرده و به نظر رقم بالایی است. PAT از فصل بهار و به صورت محدود عرضه می‌شود.

برخی محدودیت‌های مهم در اندازه‌گیری توان مصرفی

محدودیت‌هایی در PAT بیس‌مارک وجود دارد که استفاده از آن را محدود می‌کند. به عنوان مثال اگر توان مصرفی بیش از خروجی شارژر باشد، PMIC بخشی از توان مصرفی گوشی را از طریق باتری تأمین می‌کند و کنترلی در این بخش وجود ندارد.

با وجود باتری، توان مصرفی حداکثر ممکن نیست

محدودیت دوم این است که برخی گوشی‌ها زمانی که نمایشگر روشن است و هم‌زمان باتری در حال شارژ است و در نتیجه بدنه داغ می‌شود، برای جلوگیری از آسیب‌های احتمالی، توان الکتریکی را به ۵ وات محدود می‌کنند. در حالتی که نمایشگر خاموش باشد، توان الکتریکی ورودی می‌تواند بیشتر باشد. مثلاً باتری با ۱۲ وات ورودی، شارژ شود. در این حالت هم عددی که قرائت می‌شود، لزوماً حداکثر توان مصرفی نیست و در واقع اگر شارژر را جدا کنیم، ممکن است گوشی با توان مصرفی بالاتر و تولید گرمای بیشتر، فعالیت کند. این عیب تنها متوجه PAT بیس‌مارک نیست بلکه با اتصال مستقیم پاورساپلای و حذف باتری داخلی هم محدودیت کماکان وجود دارد، تنها تفاوت این است که باتری داغ وجود ندارد و توان مصرفی خطای کمتری دارد.

محدودیت سوم که در مورد گوشی‌های مجهز به شارژ سریع مطرح می‌شود این است که بیس‌مارک ولتاژ خروجی را ۳٫۹ ولت الی ۵٫۲۵ ولت اعلام کرده، جریان الکتریکی هم حداکثر ۱٫۸ آمپر است. با ضرب کردن دو عدد ذکر شده به توان مصرفی حداکثر ۹ وات می‌‎رسیم که عدد معقولی است اما اگر گوشی توان مصرفی بالاتری داشته باشد چطور؟ به نظر می‌رسد که ولتاژ خروجی ۹ ولتی یک شارژر هم پذیرفتنی است و شاید تنها مشکل، افزایش خطا در نتایج باشد.

برگرفته از: آناندتک

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×