هوآوی در مراسم دیروز فبلتی غول‌آسا با نمایشگر ۶٫۸ اینچی فول ‌اچ‌دی را معرفی کرده است. برای آشنایی با قابلیت‌ها و ویژگی‌های این فبلت به بررسی هوآوی P8 Max می‌پردازیم.

تراشه‌ای متفاوت و رقابتی

کرین ۹۳۵ نام تراشه‌ای است که هوآوی استفاده کرده، یک مدل ۸ هسته‌ای درست شبیه اکسینوس ۷۴۲۰ سامسونگ و S810 کوآلکام اما با پردازنده‌ی گرافیکی ۴ هسته‌ای (یا خوشه‌ای) که احتمالاً از رقابت با S810 عاجز است. بخش گرافیک Mali-T628 MP4 است که بهتر از Mali-450 MP4 در تراشه‌ی کرین ۹۱۰T است ولیکن هنوز هم فاصله با پرچم‌داران رقبا بسیار است. سال بدی برای کوآلکام است چرا که سامسونگ و مدیاتک و حالا هوآوی از محصولات خوب کوآلکام استقبال گرمی نکرده‌اند.

هوآوی هسته‌های کم‌مصرف Cortex-A53 را به گونه‌ای بهینه کرده که سرعت کلاکشان حداکثر ۲ گیگاهرتز است. با ۱٫۵ گیگاهرتزی که هسته‌های مشابه در اکسینوس ۷۴۲۰ و S810 دارند، مقایسه کنید، روشن است که هوآوی به خوبی از پس بهینه‌سازی A53ها برآمده است.

نمایشگری بزرگ و باکیفیت

نمایشگر بزرگ این فبلت ۸۳ درصد از سطح جلو را پوشانده است. تکنولوژی تاچ درون پیکسلی یا in-cell هم برای اولین بار است که در نمایشگری به این بزرگی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

نسبت کنتراست نمایشگر ۱ به ۱۵۰۰ است و بنابر ادعای هوآوی ۹۵٫۶ درصد از گستره‌ی رنگ sRGB را پوشش می‌دهد. این رقم در مقایسه با پوشش ۶۹٫۵ درصدی آیفون ۶ بسیار عالی به نظر می‌رسد اما سوال من این است که هوآوی از کجا عدد ۶۹٫۵ درصدی را به دست آورده چرا که در بررسی تخصصی دیسپلی‌میت ، دقت رنگ آیفون ۶ بسیار عالی به دست آمده است.

بررسی نمایشگر آیفون 6 و آیفون 6 پلاس، بهترین LCD گوشی‌ها

بررسی صفحه نمایش آیفون ۶ و آیفون ۶ پلاس، بهترین صفحه نمایش LCD

صفحه نمایش آیفون ۶ و فبلت آیفون ۶ پلاس هر دو از نظر کیفیت صفحه نمایش در سطح عالی قرار دارند و در حقیقت بهترین صفحه نمایش LCD در میان گوشی‌ها، متعلق به این دو محصول است.

هوآوی حالت خاصی به اسم Sun View را برای استفاده از فبلت در روشنایی شدید روز در نظر گرفته که موجب بهبود خوانایی می‌شود. و گوریلا گلس ۴ که در گلکسی اس۶ مقاومت بالای خودش را به رخ کشیده، در هوآوی P8 Max هم به خدمت گرفته شده است. در ضمن پوشش مقاوم در برابر قطرات مایع نیز بر آن کشیده شده است.

باتری تنومند ۴۳۶۰ میلی‌آمپر ساعتی در بدنه‌ای باریک

هوآوی در بدنه‌ی بسیار باریک P8 Max یک باتری عظیم ۴۳۶۰ میلی‌آمپرساعتی را نهان کرده و مدعی است که اگر استفاده‌ی معمولی از گوشی داشته باشید، ۲٫۲۳ روز و اگر استفاده‌ی سنگین داشته باشید ۱٫۴ روز شارژدهی دارد. عمر باتری P8 Max در بررسی‌های اولیه به صورت قطعی مشخص خواهد شد اما با چنین باتری بزرگی، بعید است که یک رکورد جالب ثبت نکند.

باتری تنومند در بدنه‌ی باریک فبلت P8 Max هوآوی

باتری تنومند در بدنه‌ی باریک فبلت P8 Max هوآوی

ضخامت P8 Max معادل ۶٫۸ میلی‌متر است، ۰٫۴ میلی‌متر بیشتر از هوآوی P8 و برابر با ضخامت گلکسی اس۶٫ آیفون ۶ پلاس و گلکسی نوت ۴ که فبلت‌های محبوب و رقبای اصلی P8 Max هستند، ضخامت ۷٫۱ و ۸٫۵ میلی‌متری دارند. بدین ترتیب هوآوی رکورد ضخامت رقبای اصلی‌اش را شکسته است.

البته رکورد مطلق ضخامت متعلق به Vivo X5Max و سپس Oppo R5 است که فقط ۴٫۸۵ میلی‌متر ضخامت دارد:

باریک‌ترین گوشی جهان Oppo R5

نگاه نزدیک ویدیویی به باریک‌ترین گوشی جهان Oppo R5

گوشی جدید و باریک Oppo، باریک‌ترین گوشی جهان است که تنها ۴٫۸۵ ملی‌متر ضخامت دارد. در ادامه توجه شما را به نگاه نزدیک ویدیویی این گوشی جلب می‌کنم.

هوآوی می‌گوید ۹۴ درصد از بدنه‌ی P8 Max آلومینیومی است، شاید این هم کنایه‌ای به سامسونگ است که با وجود فلزی بودن بدنه، کمی هم از پلاستیک بهره گرفته است.

واسط کاربری بزرگ و بهینه

هوآوی فقط به سخت‌افزار و زیبایی نمی‌پردازد. مراقب نرم‌افزار و واسط کاربری هم هست. در P8 Max حالت دو پنجره‌ای برای اجرای دو اپ در کنار هم قابل استفاده است. این ویژگی در P8 که نمایشگر ۵٫۲ اینچی دارد، چندان مفید نیست و از این رو هوآوی آن را به P8 Max منحصر می‌کند. البته سامسونگ هم در گلکسی نوت‌های خویش قابلیت مشابهی دارد ولیکن هوآوی این ویژگی را به حالت افقی فبلت محدود کرده است.

واسط کاربری دو پنجره‌ای در P8 Max هوآوی

واسط کاربری دو پنجره‌ای در P8 Max هوآوی

لرزش‌گیر آپتیکال بهتر از آیفون ۶ پلاس

هوآوی برای بهبود عملکرد دوربین، لرزش‌گیر آپتیکال را هم به دوربین اصلی که حسگر خاص RGBW دارد، اضافه کرده است. در مورد حسگر موردبحث به بررسی P8 مراجعه کنید و اما لرزش‌گیر، تراشه‌ی پردازش تصویر Altek مسئولیت کاهش نویز، تشخیص منظره ، تشخیص چهره و بهینه‌سازی تصویر را عهده‌دار است و در کاهش اثر لرزش هم نقش مهمی ایفا می‌کند. هوآوی می‌گوید لرزش‌گیر استفاده شده در هوآوی P8 Max دو برابر بهتر از آیفون ۶ پلاس است (۱٫۲ درجه در برابر ۰٫۶ درجه) بنابراین باید منتظر آزمایش لرزش‌گیر این فبلت جالب باشیم.

در اپ دوربین قابلیتی به اسم Light Painting وجود دارد که برای عکاسی از منابع نور مثل آتش و چراغ برای مدت طولانی و تبدیل تصاویر به یک تصویر ترکیبی که حرکت نور را نشان می‌دهد، کاربرد دارد. به وسیله‌ی لایت پینتینگ می‌توان نوشته‌های نورانی که با نور چراغ در هوا رسم شده‌اند را به تصاویر جالب تبدیل کرد.

نقاشی با نور در اپ دوربین هوآوی P8 Max

نقاشی با نور در اپ دوربین هوآوی P8 Max

حالت Director Mode هم مثل برادر کوچک‌تر در این محصول قابل استفاده تا بتوان پس از اتصال به ۳ گوشی دیگر، از ۴ زاویه به فیلم‌برداری پرداخت و در زمان مناسب بین ویدیوها سوییچ کرد.

P8 Max و شبکه‌های مخابراتی و وای-فای

 هوآوی یکی از کمپانی‌های بزرگ در عرصه‌ی شبکه است. بنابراین جای تعجب ندارد که سرعت اتصال مودمی که در P8 Max و برادر کوچکش به کار رفته، بهتر از رقبا شود. تفاوت بنابر ادعای هوآوی در دو عدد ۲۸۰۰ میکروثانیه و ۳۳٫۵ میکروثانیه خلاصه می‌شود که البته زمان Blanking Time است.

دو آنتن کوچک با قابلیت سوییچ خودکار در P8 Max هوآوی

دو آنتن کوچک با قابلیت سوییچ خودکار در P8 Max هوآوی

هوآوی از دو آنتن استفاده کرده تا موقعیت دست کاربر مشکلی برای دریافت امواج ایجاد نکند و جالب این است که گوشی به صورت خودکار آنتن انتخابی را مداوماً تغییر می‌دهد. دست خود را در بالای گوشی قرار دهید، آنتن پایین که آنتن فرعی است به کار می‌افتد و در حالت عادی هم آنتن اصلی که در بخش بالای گوشی است، عمل دریافت امواج را بر عهده می‌گیرد. هوآوی مدعی است که مقدار تماس‌های رد شده با استفاده از این روش کاهش پیدا کرده و حدود ۲۰ درصد بهبود پیدا می‌کند.

تکنولوژی Wi-Fi+ هوآوی هم برای اتصال خودکار و هوشمندانه به بهترین شبکه‌ی وای-فای در دسترس و همین‌طور اتصال به شبکه‌های مخابراتی نسل سوم و چهارم کاربرد دارد. Roaming+ هوآوی هم سرعت شبکه‌های مخابراتی فرعی و در واقع رومینگ را ۳ برابر می‌کند.

اسپیکر و کیفیت برتر صدا

هوآوی برای بهبود کیفیت صدای اسپیکر از محفظه‌ی تک جعبه‌ای استفاده کرده که علی‌رغم ابعاد کم، بلندی صدا را به خوبی افزایش می‌دهد. با فعال کردن حالت Loud Voice Mode صدا ۵۸ درصد بیشتر می‌شود. در حالت Super Hands-free Mode هم میکروفون حساس و  اسپیکری که محدوده‌ی دینامیکی بالایی دارد، صدایی واضح ایجاد می‌کنند که برای کاربردی مثل ویدیو کنفرانس عالی است.

استفاده از پردازشگر سیگنال صوتی، امپلی‌فایر هوشمند و اسپیکر خاص دست به دست هم می‌دهد تا کیفیت پخش صدا و موسیقی توسط P8 Max عالی باشد و بنابر ادعای هوآوی از فاصله‌ی ۲ متری هم کیفیت خوب است.

کیفیت برتر میکروفون و اسپیکر در P8 Max هوآوی

کیفیت برتر میکروفون و اسپیکر در P8 Max هوآوی

در مورد کاهش نویز ۹۰ درصدی قبلاً صحبت کرده بودم، این هم حاصل الگوریتم‌های خوب پردازش صدا است. در پیش‌نمایش هوآوی که ضبط صدا در محیطی با جریان باد شدید است، عملکرد سیستم کاهش نویز جالب به نظر می‌رسد اما باید منتظر بررسی منتقدین باشیم.

یکی از ویژگی‌های دیگر استفاده از پردازشگر سیگنال با توان مصرفی کم است و این امکان فراهم شده که با پرسش سوال Where are you به معنی “کجایی تو؟” ، گوشی پاسخ دهد و سپس موسیقی پخش کند تا آن را پیدا کنیم! البته قابلیت جدیدی نیست و اپ‌های اندرویدی ساده‌ای برای این مقصود وجود دارد ولیکن سیستم پردازش سیگنال کم‌مصرف و همین‌طور قابلیت پاسخ‌گویی گوشی حتی در زمانی که اسلیپ شده است، محصول هوآوی را از دیگران متمایز می‌کند.

با در نظر گرفتن موارد فوق مشخص است که هوآوی بیشتر روی مشکلات متداول در گوشی‌های هوشمند امروزی متمرکز شده و راه حل‌های جالبی هم ارایه کرده است. برخی قابلیت‌ها مثل لایت پینتینگ یا یافتن موقعیت گوشی با صدا کردن آن، کاربرد طولانی‌مدت و زیادی ندارد اما در مقابل برخی قابلیت‌ها مثل سرعت بیشتر وای-فای و مودم LTE، کیفیت برتر کاهش نویز و صدای میکروفون، لرزش‌گیر آپتیکال و باتری بزرگ از مزایای این فبلت است.

شما چه نظری در مورد هوآوی P8 Max دارید؟ آیا ارزش پرداخت بیش از ۵۰۰ دلار هزینه را دارد یا به نظرتان در حد رده‌اول‌های دنیای اندروید نیست؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "بررسی هوآوی P8 Max ، ویژگی‌ها و قابلیت‌های مفید آن"

اطلاع از
bahador.gh
مهمان

پرچم دار لایقی برای هواوی بود.یه گزینه خوب واسه فبلت پسندایی مثل من 🙂

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×