این روزها گوشی‌ها بزرگ‌تر و باریک‌تر و سبک‌تر شده‌اند و این روند تداوم دارد. باریکی و سبکی به خودی خود مشکلی نیست اما باریک بودن بیش از حد گوشی‌ها، مشکلاتی هم به دنبال دارد و به نظر می‌رسد که توجه سازندگان به ضخامت گوشی، بیش از توجهشان به برخی موارد است. در ادامه بحثی کوتاه در این رابطه خواهیم داشت.

موضوع وقتی جالب می‌شود که یک گوشی باریک و زیبا را با گوشی ضدضربه و مقاوم مقایسه کنیم. مثلاً تصویر که مشاهده می‌کنید، Cat S40 است، گوشی جالبی که شاید در حد یک تانک جنگی محکم باشد و حتی اگر از ارتفاع چند متری هم روی سطح بتنی بیافتد، آسیبی نمی‌بیند.

گوشی مقاوم Cat S40

گوشی مقاوم Cat S40

نمونه‌ی دیگر گلکسی اس۶ اکتیو است، زیبا و باریک نیست اما باتری بزرگ و بدنه‌ی ضدآب و غبار و همین‌طور ضدضربه دارد و اساساً برای سفر کردن و عکاسی در طبیعت طراحی شده است.

نمایشگر گلکسی اس6 و گلکسی اس6 اکتیو

نمایشگر گلکسی اس۶ و گلکسی اس۶ اکتیو

باتری بزرگ‌تر، یک نیاز امروزی

نمایشگر بزرگ و انواع اتصالات بی‌سیم پرمصرف مثل وای-فای و مودم LTE، نیاز به باتری بزرگ‌تر را جدی‌تر کرده‌اند. حتی تراشه‌ی مرکزی گوشی‌های رده‌اول هم با وجود پیشرفت لیتوگرافی، گاهی پرمصرف‌تر از نسل‌های قبلی است. در چنین شرایطی باریک بودن گوشی به این معنی است که عمر باتری آن می‌توانست بهتر باشد و سازنده انتخاب متفاوتی داشته است.

البته تکنولوژی‌های جدید باتری برای افزایش سرعت شارژ و ظرفیت معرفی می‌شوند اما پیشرفت هنوز هم آرام و تدریجی است.

10 ساعت به جای دو روز! عمر باتری کمتر از دوران باستان است.

شاید سازندگان گوشی عمر باتری ۱۰ یا ۱۵ ساعت را کافی بدانند اما کم و بیش به خاطر داریم که چند سال پیش و قبل از هوشمند شدن گوشی‌ها، با یک بار شارژ حداقل ۲ یا ۳ روز از گوشی استفاده می‌کردیم. اکنون هم در برخی محصولات باتری تنومندی در قیاس با قطر نمایشگر قرار گرفته و ممکن است با یک بار شارژ، گوشی بیش از ۲۰ ساعت کارکرد معمولی داشته باشد.

بدنه‌ی باریک گلکسی اس6 در برابر بدنه‌ی مستحکم گلکسی اس6 اکتیو

بدنه‌ی باریک گلکسی اس۶ در برابر بدنه‌ی مستحکم گلکسی اس۶ اکتیو

نمونه‌ی ساده‌ی آن همان گلکسی اس۶ اکتیو است. باتری بزرگ‌تر ۳۵۰۰ میلی‌آمپرساعتی به جای باتری ۲۵۵۰ میلی‌آمپرساعتی و ضخامت بیشتر اما نه در حدی که ارگونومی محصول تحت‌الشعاع قرار بگیرد.

گلکسی اس6 اکتیو در برابر گلکسی اس6

مقایسه و بررسی گلکسی اس۶ اکتیو با گلکسی اس۶

گلکسی اس۶ اکتیو نسخه‌ی ضدآب و مقاوم گلکسی اس۶ است که از سخت‌افزار مشابهی بهره می‌برد ولیکن برای مسافرت‌ها و مخاطرات فیزیکی آمادگی بیشتری دارد. در ادامه به مقایسه و بررسی گلکسی اس۶ اکتیو با گلکسی اس۶ می‌پردازم.

و شاید آینده از آن PDAها باشد

در برخی بازی‌ها و فیلم‌های علمی-تخیلی، محصولاتی تحت عنوان PDA می‌بینیم که نمونه‌ی بسیار باریک تبلت هستند و حتی نمایشگر شفاف دارند! یک قاب ساده با نمایشگری شفاف در وسط. به نظر بسیار ساده و سبک و کاربردی است و شاید از نظر استحکام هم عالی باشد.

یک PDA شفاف در فیلم مرد آهنی

یک PDA شفاف در فیلم مرد آهنی

شاید سال‌ها بعد در دنیای واقعی هم PDA نمونه‌ی پیشرفته‌ی تبلت، متداول شود و در حقیقت باریک و سبک بودن، به حد اعلا رسیده باشد اما آنچه مهم است، امروز و زمان حال است. در شرایط کنونی به نظر می‌رسد که انتخاب یک گوشی بسیار باریک، گاهی غیرمنطقی و عجیب است، هر چند اگر کاربری خاصی مدنظر باشد، نیازی به باتری تنومند و بدنه‌ی مقاوم نیست.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

متاسفیم. نظرات بسته است.

متاسفیم. نظرات بسته است.

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×