هنوز هم پس از چند روز، مشخص نیست که پردازنده‌ی به کار رفته در تراشه‌ی A9 اپل چه مشخصاتی دارد. شایع شده که در آیفون ۶s دو هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی با سرعت کلاک ۱٫۸ گیگاهرتز موجود است؛ در ادامه به بررسی بیشتر این شایعه می‌پردازم.

مقایسه پردازند‌ه‌ی اصلی آیفون 6 و آیفون 5s

مقایسه پردازند‌ه‌ی اصلی آیفون ۶ و آیفون ۵s

۱۶ درصد بهبود امتیاز؛ در حقیقت اگر افزایش ۸ درصدی سرعت کلاک که مستقیماً نتیجه را ۸ درصد بهتر کرده کنار بگذاریم به این نتیجه می‌رسیم که ۸ درصد مابقی در اثر بهبود معماری حاصل شده است.

و شایعاتی عجیب و غیر منطقی

حال اپل در آیفون جدید خود سرعت را (اگر شایعات درست باشد) به ۱٫۸ گیگاهرتز رسانده است و انتظار داریم که امتیاز حالت تک‌تردی حدود ۲۸ درصد بیشتر شود ولیکن با توجه به اینکه اپل از بهبود سرعت پردازش در حد ۷۰ تا ۸۰ درصد صحبت کرده، به این نتیجه می‌رسیم که این بار معماری به مراتب بهینه‌تر از قبل است و در حقیقت اگر پردازنده‌ی آیفون جدید ۲ هسته‌ای باشد، اپل ۴۰ درصد معماری هسته‌ها را بهینه کرده است.

با این تفاسیر امتیاز تک‌تردی آیفون ۶s در بنچ‌مارک گیک‌بنچ از ۱۶۰۰ به بیش از ۲۵۰۰ امتیاز می‌رسد! عجیب است، احتمالاً متوجه شده‌اید که با این ارقام، شایعات قبلی کاملاً کنار می‌روند. منظورم استفاده از ۳ هسته‌ی پردازشی در A9 و امتیاز تک‌تردی حدود ۲۰۰۰ است:

اپل A9 تراشه‌ی قدرتمند آیفون 6s

گوشی رده‌اول نخرید که پردازنده‌ی دنور ۲، اپل A9 و A9X، کرین ۹۵۰ و NUCLUN 2 الجی بسیار سریع‌ترند!

سالی که پیش رو داریم سالی باشکوه برای گوشی‌ها و تبلت‌هاست و فعلاً نباید گوشی رده‌اول خرید! پردازنده‌های ۶۴ بیتی با هسته‌های جدیدی مثل Cortex-A72 و Kyro در برابر هم قرار می‌گیرند و عملکرد یک جهش بزرگ دارد. در ادامه ببینیم کدام تراشه در دنیای شایعات، قدرتمند‌تر به نظر می‌رسد.

اما بیایید روش دیگر محاسبه را دنبال کنیم. اگر سه هسته در A9 موجود باشد، افزایش حتی ۸۰ درصدی عملکرد می‌تواند به عملکرد مالتی‌ترد مربوط باشد. در حقیقت اگر یکی از هسته‌ها کنار گذاشته شود، عملکرد ۱٫۵ برابر پایین آمده و تفاوت با آیفون قبلی ۲۰ درصد خواهد شد که افزایشی منطقی است ولیکن با نمودار امتیازاتی که در مطلب فوق دیدیم، کاملاً متفاوت است. امتیاز تک‌تردی با ۲۰ درصد افزایش به ۱۹۰۰ می‌رسد که منطقی‌تر از امتیاز بالای ۲۵۰۰ است.

به نظر می‌رسد که آیفون ۳ هسته‌ای شده است!

اما شایعه‌ای که اخیراً در فضای وب به گوش می‌رسد، آیفون ۶s در گیک‌بنچ تک‌ترد و مالتی ترد امتیاز به ترتیب ۱۹۲۱ و ۴۸۷۳ دارد! هم در حالت یک هسته‌ای و هم در حالت چند هسته‌ای، وضعیت اندکی بهتر از آیپد ایر ۲ و تراشه‌ی قدرتمند A8X است. دقت کنید که در مورد گوشی صحبت می‌کنیم و نه تبلتی با سیستم خنک‌کاری بهتر و باتری تنومند.

در گیک‌بنچ همیشه عملکرد مالتی‌ترد و تک‌ترد به صورت خطی متناسب هستند. به عنوان مثال اگر یک هسته با امتیاز ۱۹۰۰ داشته باشیم، امتیاز مالتی‌ترد از سه برابر این رقم که ۵۷۰۰ است، قدری پایین‌تر خواهد بود.

کاملاً طبیعی است چرا که علاوه بر پردازش غیرموازی برخی بخش‌های بنچ‌مارک توسط تمام هسته‌ها، مشکلات حرارتی و توان مصرفی تراشه هم تا حدی سرعت هسته‌ها را محدود می‌کند. در حقیقت بوست تراشه‌های موبایل به این صورت است که اگر فقط یک هسته شدیداً در حال کار باشد، سرعت کلاک حداکثر است و با استفاده از چند هسته، سرعت متوسط کمی پایین‌تر خواهد بود.
و یک استثناء جالب، Core M و برخی اتم‌های اینتل، در این تراشه‌ها عملکرد مالتی‌ترد به علت استفاده از هایپرتردینگ یا  همان  هسته‌های مجازی، می‌تواند بیش از دو برابر تغییر کند. مثلاً عملکرد دو هسته‌ای ۲٫۵ برابر بهتر از عملکرد یک هسته‌ای است!

اما به اعداد جدید دقت کنید، ۱۹۰۰ و ۴۸۰۰، وضعیت بیش از ۲ برابر بهتر شده است و به نظر می‌رسد که این بار به جای دو هسته، سه هسته در آیفون به کار رفته است.

نکته‌ی جالب این است که زمانی اپل از کم بودن اما خوب بودن هسته‌های پردازشی صحبت می‌کرد اما امسال در مراسم معرفی آیفون، هیچ صحبتی از تعداد هسته‌ها نشده است. در حقیقت اپل و تمامی سازندگان گوشی به خوبی می‌دانند که افزایش تعداد هسته‌ها به شرطی مفید است که اپلیکیشن‌ها بتوانند از تمام هسته‌ها و صد البته به صورت کامل استفاده کنند. قبلاً مقاله‌ی جالبی در این زمینه تهیه کرده بودم:

4 هسته بهتر است یا 8 هسته؟ اندروید و اپ‌های آن واقعاً به چند هسته نیاز دارند؟

۴ هسته بهتر است یا ۸ هسته؟ اندروید و اپ‌های آن واقعاً به چند هسته نیاز دارند؟

سوال کاربران این است که آیا ۸ هسته واقعاً دو برابر بهتر از ۴ هسته است؟ توان مصرفی چطور؟ در ادامه به مقایسه‌ی تراشه‌های ۴ و ۸ هسته‌ای و نحوه‌ی استفاده از هسته‌ها توسط اپ‌های اندرویدی می‌پردازم تا تفاوت گوشی ۴ هسته‌ای و ۸ هسته‌ای آشکار شود.

به نظر شما پردازنده‌ی A9 چند هسته‌ای است و اپل چند درصد معماری هسته‌ها را بهینه کرده است؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "آیفون ۶s و آیفون ۶s Plus احتمالاً سه هسته‌ی ۶۴ بیتی دارند"

اطلاع از
کارا
مهمان

TENAA بررسی کرده میگه ۲هسته ۱٫۸گیگاهرتزی داره
یه بارم شنیده بودم می گفتند چهارهسته دوخوشه ای داره
اما به نظرم اپل از همون دوهسته استفاده کرده فقط فرکانس رو بالا برده و مقدار کش سطح دوم هم ۲برابر شده و لیتوگرافی هم بهبود یافته.

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×