تراشه‌ی اکسینوس ۸۸۹۰ سامسونگ کم‌مصرف‌تر است یا اسنپ‌دراگن ۸۲۰ (به اختصار S820) ؟ هر دو تراشه در گلکسی اس۷ اج به کار رفته اما عمر باتری، بنچ‌مارک عملکرد پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی یکسان نیست. امتیازات نزدیک به هم است ولیکن تفاوت‌هایی وجود دارد در ادامه به عمر باتری گلکسی اس۷ اج نسخه‌ی سامسونگی و کوآلکامی می‌پردازیم.

تماس تلفنی در شبکه‌ی نسل سوم صورت گرفته، پخش ویدیو معمولاً نمایشگرهای Super AMOLED که حین نمایش رنگ‌های تیره، کم‌مصرف‌تر هستند را بهتر از کاربری معمولی نشان می‌دهد و آزمون وب‌گردی با وای-فای با توجه به خاموش بودم مودم LTE و متوسط بودن روشنایی نمایشگر، مورداعتماد‌ترین آزمون برای تخمین عمر باتری است. نتایج را مقایسه کنید:

تماس تلفنیپخش ویدیووب‌گردی
عمر باتری گلکسی اس7 اج، مکالمه در شبکه‌ی مخابراتی نسل سوم

عمر باتری گلکسی اس۷ اج، مکالمه در شبکه‌ی مخابراتی نسل سوم

عمر باتری گلکسی اس7 اج، پخش ویدیو

عمر باتری گلکسی اس۷ اج، پخش ویدیو

عمر باتری گلکسی اس7 اج، وب‌گردی از طریق وای-فای

عمر باتری گلکسی اس۷ اج، وب‌گردی از طریق وای-فای

در وب‌گردی و پخش ویدیو، تفاوت عمر باتری ۳ الی ۳٫۵ ساعت است! نسخه‌ی اکسینوس با رکورد ۲۰ ساعت پخش ویدیو و ۱۳٫۵ ساعت مرور وب، عالی به نظر می‌رسد. در حقیقت گوشی‌هایی که رکورد بهتری ثبت کرده‌اند، همگی پردازنده‌ی اصلی و به خصوص پردازنده‌ی گرافیکی ضعیف‌تری دارند. لذا در اجرای بازی‌های سنگین، ضعیف‌تر از گوشی رده‌اول سامسونگ به حساب می‌آید.

چند ساعت اختلاف عمر باتری! چرا اکسینوس ۸۸۹۰ کم‌مصرف‌تر است؟

اما به نظر شما علت زیاد بودن اختلاف چیست؟ قبلاً دیدیم که سرعت عمل پردازنده‌ی اصلی اکسینوس ۸۸۹۰ اندکی بهتر از S820 است و با توجه به اینکه بنچ‌مارک عمر باتری، چندان ارتباطی با پردازنده‌ی گرافیکی ندارد، نتایج تأمل‌برانگیز است.

گلکسی اس7 و گلکسی اس7 اج سامسونگ

مقایسه عملکرد گلکسی اس۷ با تراشه‌‎ی اکسینوس ۸۸۹۰ سامسونگ و S820 کوآلکام

گلکسی اس۷ با تراشه‌های اکسینوس ۸۸۹۰ سامسونگ و S820 کوآلکام راهی بازارهای مختلف می‌شود، اما کدام تراشه سریع‌تر عمل می‌کند؟ آیا اجرای مجدد اپلیکیشن‌ها که از اشکالات تاچ‌ویز سامسونگ است، ارتباطی با سخت‌افزار داخلی دارد؟ در ادامه پاسخ دو سوال مهمی که طرح شد را از زبان گویای ویدیو می‌شنویم.

طراحی بهینه و کم‌مصرف بلوک‌های متعدد داخلی برای کاهش مصرف انرژی

قطعاً وجود هسته‌های Cortex-A53 که کوچک و کم‌مصرف هستند، یکی از علل کاهش مصرف باتری بوده اما ۲۰ درصد تفاوت دور از انتظار است. اگر بررسی عمیق اکسینوس ۷۴۲۰ سامسونگ را مطالعه کرده باشید، یک احتمال دیگر هم در ذهن شما شکل گرفته، سامسونگ کنترلر نمایشگر را بسیار بهینه طراحی کرده بود. ممکن است در اکسینوس جدید، کنترلر نمایشگر باز هم بهینه‌تر شده باشد و توان مصرفی را با ثابت نگه داشتن بخش‌های بیشتر، فشرده‌سازی تفاضلی رنگ و بافت و روش‌هایی مثل رفرش‌ریت پایین حین نمایش تصاویر ثابت، کاهش داده باشد. البته ممکن است پردازنده‌ی گرافیکی فعالیت بی‌موردی داشته باشد و یا ارتباط داخلی کش منسجم و هر بلوک دیگری، علت این اختلاف فاحش باشد.

شایان ذکر است که نمایشگر همیشه روشن یا تکنولوژی Always-On Display سامسونگ، در هر ساعت فقط ۱ درصد باتری گوشی را خالی می‌کند! البته طبق ادعای سازنده. جی‌اس‌ام آرنا بررسی خود را با غیرفعال کردن این ویژگی تکرار کرده و اعداد بسیار نزدیکی حاصل شده است.

در نهایت امتیاز عمر باتری دو نسخه‌ی گلکسی اس۷ اج به صورت زیر است:

امتیاز تست باتری گلکسی اس7 اج با تراشه‌ی اکسینوس 8890

امتیاز تست باتری گلکسی اس۷ اج با تراشه‌ی اکسینوس ۸۸۹۰

امتیاز تست باتری گلکسی اس7 اج با تراشه‌ی S820

امتیاز تست باتری گلکسی اس۷ اج با تراشه‌ی S820

1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5 (1 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×