محققین دانشگاه Wisconsin-Madison برای تولید تراشه از ماده‌ای به اسم سلولز نانوفیبریل که از مشتقات چوب است استفاده کرده‌اند و از این طریق مشکلات زیست‌محیطی تراشه‌های پرتعداد امروز را تا حدی کاهش داده‌اند. در ادامه به این اکتشاف جالب می‌پردازم.

این روزها تقریباً در هر کوی و برزنی که قدم می‌گذاریم، اتصالات بی‌سیم را در وسایل الکترونیکی می‌بینیم و در تمام این وسایل، تراشه‌های مختلفی تعبیه شده است. تحولی که گجت‌ها در زندگی ما به وجود آورده‌اند، هم خوب است و هم غمناک. زباله‌های الکترونیکی وجه منفی داستان پیشرفت بشر است که محققین درصدد کاهش آن هستند.

یکی از روش‌های کاهش زباله‌ها، استفاده از موادی است که آلودگی کمتری ایجاد می‌کنند و خوشبختانه خیلی‌ها به این راهکار گرایش پیدا کرده‌اند. خیلی‌ها در کنار مشخصات سخت‌افزاری و نرم‌افزاری، به توان مصرفی هم توجه جدی دارند … و البته خیلی‌ها هم نه!

محققین دانشگاه Wisconsin-Madison با همکاری دپارتمان آزمایشگاه محصولات سبز جنگلی یک راه حل جالب یافته‌اند: نیمه‌هادی‌هایی که تقریباً به طور کامل از چوب ساخته شده است.

تراشه‌های سبز با زیرلایه‌ای مشتق شده از چوب

تراشه‌های سبز با زیرلایه‌ای مشتق شده از چوب

نیمه‌هادی‌هایی مثل سیلیکون و ترکیبات آن در تراشه‌های مختلف کاربرد دارند. از پردازنده گرفته تا ماژول‌های ساده‌ی حافظه، همه و همه از نیمه‌هادی‌ها و خواص جالبشان بهره می‌گیرند. تولید یک نیمه‌های از چوب، نویدبخش آینده‌ای روشن در صنعت تراشه است و لااقل بخش‌هایی از سخت‌‎افزار گجت‌های امروزی را به محیط طبیعی پیرامون ما نزدیک می‌کند.

و اما نگاهی دقیق‌تر به اکتشاف جالب محققین:

در هر تراشه‌ای بخشی به اسم زیر لایه یا Substrate وجود دارد. جنس این لایه از موادی است که به طور معمولی در محیط طبیعی زمین پوسیده نمی‌شوند. محققین این لایه را با ماده‌ای به اسم سلولز نانوفیبریل (در زبان فارسی نانوفیبریل سلولز مرسوم است) که به اختصار CNF گفته می‌شود جایگزین کرده‌اند. سلولز نانوفیبریل ماده‌ای منعطف است و با توجه به اینکه کاملاً از چوب ساخته شده، به خوبی در محیط زیست پوسیده می‌شود.

زیرلایه یا Substrate در تراشه‌ها

زیرلایه یا Substrate در تراشه‌ها

پروفسور Zhenqiang Ma رئیس تیم تحقیقاتی می‌گوید CNF به قدری سبز است که در صورت رها شدن در جنگل، توسط قارچ‌ها تجزیه شده و عاقبتی جز تبدیل شدن به کود ندارد.

برای حل دو مشکل نرمی سطح و هدایت حرارتی از پوششی از جنس اپوکسی استفاده شده تا سطح CNF نرم‌تر شود؛ اپوکسی نقش حفاظ در برابر رطوبت را هم بازی می‌کند.

خوشبختانه تراشه‌هایی که از CNF ساخته می‌شوند، عملکردی در حد تراشه‌های معمولی دارند و از این نظر مشکلی برای جایگزینی وجود ندارد.

در دنیایی که انسان‌ها از نظر تعداد می‌خواهند بر درختان غلبه کنند و هر کدامشان بنا به دلایل مختلف چندین و شاید چند ده گجت و وسیله‌ی الکترونیکی دارند، پیشرفت‌هایی از این دست بسیار مسرت‌بخش است.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×