تراشه‌ی جدید انویدیا که قرار است خانواده‌ی تگرا را در اوج نگه دارد، Tegra X1 نام دارد. در ادامه به بررسی اولین بنچ‌مارک‌ها و معماری Tegra X1 انویدیا می‌پردازم.

مقدمه‌ای بر تگراها و مشکلات انویدیا

تگرا ایکس‌وان جانشین تگرا کی‌وان می‌شود. یادتان است که تگرا کی‌وان دوم که دو هسته‌ی ۶۴ بیتی داشت، چگونه توان پردازشی را متحول کرد و در محصولی مثل تبلت شیلد و همین‌طور نکسوس ۹ اچ‌تی‌سی به خدمت گرفته شد:

آیپد ایر 2 تراشه‌های قابل قیاس با اولترابوک‌ها دارد

مقایسه‌ پردازنده A8X آیپد ایر ۲، تگرا کی‌وان در نکسوس ۹ با Core M و پردازنده‌های اولترابوکی اینتل

مقایسه‌ پردازنده A8X آیپد ایر ۲، تگرا کی‌وان در نکسوس ۹ با Core M و پردازنده‌های اولترابوکی اینتل، سوال این است که آیا آیپد ایر ۲ و نکسوس ۹ به اندازه‌‎ای سریع هستند که جای لپ‌تاپ را بگیرند؟

نکسوس 9 اچ‌تی‌سی

پردازنده‌ی نکسوس ۹، تگرا کی‌وان ۶۴ بیتی انویدیا لقب سریع‌ترین هسته‌ها را از اپل گرفت

 تراشه‌ی تگرا کی‌وان ۶۴ بیتی، دومین نسخه‌ی تگرا کی‌وان است که در آن تنها ۲ هسته‌ی ۲٫۳ گیگاهرتزی دنور استفاده شده است. اولین بنچ‌مارک‌ها نشان می‌دهد که حتی در عملکرد تک‌هسته‌ای هم این تراشه بسیار سریع و بی‌رقیب است.

تگرا کی‌وان اولین تگرای انویدیا بود که معماری مشابه کارت گرافیک‌های دستاپی و لپ‌تاپی داشت، منظورم معماری معروف کپلر در دو سری ۶۰۰ و ۷۰۰ است. تگرای ایکس‌وان هم دقیقاً همین استراتژی کلی را پیگیری می‌کند و به جای کپلر از مکسولی که سری ۹۰۰ را به کارت گرافیک‌های کم‌مصرف بدل کرده، بهره می‌برد.

تراشه‌ی قدرتمند آیپد ایر ۲ برای تگرا کی‌وان یک چالش جدی است چرا که از منظر قدرت گرافیک و پردازنده‌ی اصلی، رقابتی پایاپای دارد و در عین حال توان مصرفی آن کمتر است. لذا انویدیا این بار مهره‌ی جدید خود را وارد بازی کرده که حتی بدون تغییر لیتوگرافی از ۲۸ نانومتر به ۲۰ نانومتر و بهتر هم توان مصرفی بهینه‌تری دارد.

هر چه باشد مکسول و واحد‌های CUDA در گروه‌هایی کوچک‌تر به اسم SMM بهینه‌تر از کپلر و واحد‌های ۱۹۲ هسته‌ای SMX هستند. در این خصوص بد نیست نگاهی به بررسی عمیق GTX 980 و GTX 970 داشته باشید و تفاوت‌ها را دقیق‌تر بررسی کنید.

ساختار یک SMX در معماری کپلر انویدیا

ساختار یک SMX در معماری کپلر انویدیا

ساختار یک SMM در معماری مکسول انویدیا

ساختار یک SMM در معماری مکسول انویدیا

تصویری از کارت گرافیک GTX 980 انویدیا با طراحی مرجع

بررسی GTX 980 و GTX 970 انویدیا و معماری Maxwell 2

نسل جدید کارت گرافیک‌های انویدیا با معماری مکسول ۲ و دو کارت گرافیک رده اول سری ۹۰۰ وارد بازار شده است. در ادامه به بررسی بررسی GTX 980 و معماری Maxwell 2 می‌پردازم.

مکسول ۲ بدون تغییر لیتوگرافی هم کم‌مصرف است!

در نقشه راه انویدیا نام تراشه‌ی Erista را می‌بینیم که محصولی برای اواسط ۲۰۱۵ است. احتمالی که قبلاً مطرح شده استفاده از هسته‌های ۶۴ بیتی دنور و پردازنده‌ی گرافیکی مکسول و لیتوگرافی ۱۶ نانومتری است. با این سه عنوان، قطعاً باید یک تگرای بی‌نظیر وارد میدان شود. هم مصرف انرژی و هم توان پردازشی فراتر از تراشه‌های رده‌اول دیگر خواهد بود. اما متأسفانه اریستا را با لیتوگرافی ۲۰ نانومتری خواهیم دید؛ مصرف انرژی بیشتر از انتظارمان است اما مهم آن است که در برابر S810 هشت هسته‌ای کوآلکام یا A8X اپل و همین‌طور سری ۷ اکسینوس‌های سامسونگ، چطور ظاهر می‌شود.

نقشه راه انویدیا، تراشه‌ی Erista در راه است

نقشه راه انویدیا، تراشه‌ی Erista در راه است

پردازنده‌ی اصلی تراشه‌ی Tegra X1 : آرم یا انویدیا؟

شاید متأسف شویم که خبری از دنور نیست! هسته‌ای با معماری کاملاً عریض که حتی A8 و A8X اپل را در عملکرد تک‌هسته‌ای پشت سر گذاشت و به محدوده‌ی خطرناک Core M اینتل رسید.

در تگرای ایکس‌وان از ۴ هسته‌ی Cortex-A57 با ۲ مگابایت کش سطح دوم و ۴۸ کیلوبایت کش دستور سطح یک و ۳۲ کیلوبایت هم کش داده‌ی سطح یک استفاده می‌شود. این فقط یک گروه از هسته‌هاست.

گروه دوم هسته‌های Cortex-A53 است که مثل A57 با معماری مجموعه دستورات ۶۴ بیتی ARMv8 شکل گرفته‌اند. سه کش مورد بحث برای این ۴ هسته به ترتیب ۵۱۲، ۳۲ و ۳۲ کیلوبایتی هستند.

پردازنده‌ی اصلی در تراشه‌ی انویدیا تگرا ایکس‌وان

پردازنده‌ی اصلی در تراشه‌ی انویدیا تگرا ایکس‌وان

مهاجرت بار پردازشی با روشی بهینه‌تر از CCI-400 آرم

 تا اینجای کار که تگرا ایکس‌وان درست شبیه S810 کوآلکام و ۸ هسته‌ای‌های سری ۷ سامسونگ است اما یک تفاوت بسیار مهم: ارتباط منسجم کش یا CCI همان طرح اصلی آرم یعنی CCI-400 نیست. انویدیا از یک طرح اختصاصی دیگر استفاده کرده است. انویدیا مدعی است که توان مصرفی با عملکرد مشابه حدوداً ۱٫۴ برابر بهتر از تراشه‌ای مثل اکسینوس ۵۴۳۳ سامسونگ است و این مهم به کمک CCI اختصاصی انویدیا حاصل شده است. می‌توان در این ادعا شک کرد چرا که لیتوگرافی یکسان نیست، هر دو ۲۰ نانومتری هستند اما یکی در کارخانه‌های سامسونگ تولید شده و دیگری در TSMC تایوان متولد شده است. ولیکن ۴۰ درصد تفاوت هم چیزی نیست که با لیتوگرافی بهینه‌تر حاصل شود.

لذا یادمان باشد که هر دو تراشه ۲۰ نانومتری هستند و مقایسه‌ی درستی صورت گرفته است.

و حالا دومین تفاوت مهم: انویدیا به جای استفاده از IPA آرم که مخفف تخصیص هوشمند توان مصرفی است از System EDP که طرحی اختصاصی خودش است استفاده کرده تا مدیریت توان مصرفی را هم بهینه کند. با این حساب بهتر است نگوییم که انویدیا از همان طرح‌های آرم استفاده کرده است و بس!

سوال: پس تکلیف دنور قدرتمند چی می‌شود که انویدیا ۲ سال از آن صحبت می‌کرد و موفق هم بود؟

پاسخ شاید این باشد که انویدیا می‌خواهد دومین دنور را با لیتوگرافی بهینه‌تری مثل ۱۶ نانومتری طراحی کند. از طرفی برای استفاده از همان دنور قبلی در تگرا ایکس‌وان، باید روی پورت کردن طرح برای استفاده از لیتوگرافی ۲۰ نانومتری TSMC تایوان کار می‌کرد، لذا به این نتیجه رسیده که بهتر است از همان هسته‌های طراحی شده توسط آرم که اکنون مورد استفاده‌ی کوآلکام و سامسونگ است، بهره بگیرد و بهینه‌سازی‌های ویژه‌ی خود را رویشان اعمال کند.

عملکرد حافظه‌ی رم در کنار تگرای ایکس‌وان

انویدیا این‌بار از کنترلر حافظه‌ی DDR4 استفاده کرده است. واسط حافظه ۶۴ بیتی LPDDR4 پهنای باند را از ۱۴٫۹ گیگابیت بر ثانیه‌ی سابق به ۲۵٫۶ گیگابیت بر ثانیه می‌رساند که ۴۰ درصد بیشتر است و در ردیف S810 و A8X اپل قرار می‌گیرد.

تفاوت فقط ۴۰ درصد نیست! در واقع مکسول در فشرده‌سازی بافت و به خصوص وقتی رزولوشن به ارقام باورنکردنی ۴K می‌رسد استاد است. به همین علت است که در جدول زیر، ۱٫۴ برابر بهینه‌سازی در اثر استفاده از DDR4 به جای DDR3 سابق در ۱٫۵ ضرب شده است و باید از ۲٫۱ برابر شدن پهنای باند صحبت کنیم نه ۱٫۴ برابر شدن آن:

مقایسه‌ی کنترلر حافظه تگرا ایکس‌وان با اکسینوس 45433 سامسونگ

مقایسه‌ی کنترلر حافظه تگرا ایکس‌وان با اکسینوس ۴۵۴۳۳ سامسونگ

رزولوشن حداکثری هم از ۳۲۰۰ در ۲۰۰۰ با فرکانس ۶۰ هرتز به ۴K با فرکانس ۶۰ هرتز افزایش می‌یابد. البته دقت کنید که این رزولوشن‌ها داخلی هستند و به پورت خروجی ویدیویی مربوط نمی‌شوند. انویدیا پورت HDMI 2.0 را پشتیبانی کرده که برای رزولوشن ۴K و رفرش ریت ۶۰ هرتز، تناسب دارد حال آنکه تگرا کی‌وان به ۳۰ هرتز محدود می‌شد.

پردازنده‌ی سیگنال تصویری و پشتیبانی بخش دوربین Tegra X1

ISP یا پردازنده‌ی سیگنال تصویری در تگرا کی‌وان بسیار قدرتمند بود اما در تراشه‌ی جدید بسیار توانمندتر هم شده است. سرعت اینکد و دیکد فرمت jpeg که متداول‌ترین فرمت عکس است، ۵ برابر شده و در واقع از ۱۲۰ مگاپیکسل بر ثانیه به ۶۰۰ مگاپیکسل بر ثانیه رسیده است! با این حساب تگرا ایکس‌وان در عکاسی پیاپی و رزولوشن بالا، فراتر از حد رده‌اول‌های امروزی است.

در بخش اینکد و دیکد ویدیو هم نوبت H.265 و VP9 گوگل است لذا انویدیا از ویدیوهای ۴K با سرعت ۶۰ هرتزی و حتی دیکد H.265 با عمق رنگ ۱۰ بیتی در Tegra X1 پشتیبانی می‌کند. با توجه به فراگیر شدن H.265 قطعاً برخورداری از دیکدر سخت‌افزاری کمک زیادی به اجرای هر چه روان‌تر آن و همین‌طور کاهش توان مصرفی و داغ نشدن بدنه‌ی گوشی و تبلت می‌شود.

بد نیست به مقاله‌ی ویژه‌ای که در خصوص دیکد ویدیو نوشته‌ام سری بزنید:

دنیای کدک‌های صوتی و تصویری

کدام پلیر مصرف باتری کمتری دارد؟ کدام تنظیمات برای پخش ویدیو بهتر است؟

در این مقاله که قسمت ۵ نگاهی به دنیای کدک‌های صوتی و تصویری است، به بررسی پخش ویدیو پلیرهای معروفی مثل PowerDVD، PotPlayer و VLC و مقایسه با پلیر اصلی ویندوز می‌پردازم و تنظیمان بهینه‌ی پخش ویدیو را معرفی می‌کنم.

در نهایت کنترلر حافظه با پشتیبانی از eMMC 5.1 بروز شده است که سرعت بیشتری دارد.

تگرا ایکس‌وان انویدیا برای دوربین‌های رزولوشن بالا بهینه شده است.

تگرا ایکس‌وان انویدیا برای دوربین‌های رزولوشن بالا بهینه شده است.

10 votes, average: 4٫80 out of 510 votes, average: 4٫80 out of 510 votes, average: 4٫80 out of 510 votes, average: 4٫80 out of 510 votes, average: 4٫80 out of 5 (10 نظر، امتیاز: 4٫80 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

5 دیدگاه روشن "بررسی عمیق تراشه‌ی Tegra X1 انویدیا : تراشه‌ای که A8X آیپد ایر ۲ را مقهور قدرت گرافیکی خود کرد"

اطلاع از
siamak
مهمان

درود
مقاله بسیار کامل و عالی بود، فقط کاشکی از همون هسته‌های دنور استفاده میکرد.

alireza1411
مهمان

یه اشکالاتی هم آخه داشتند! مثلاً کش زیاد و تأخیری که توشون ایجاد شده بود یه کمی رو اعصاب بود در برخی بنچ‌مارک‌ها. فکر کنم دنور دوم قراره خیلی قوی باشه که این جوری انویدیا بی خیالش شده و احتمالاً داره شدیداً بهینه سازی میکنه.

bahador.gh
مهمان

واقعا تیتر مطلب برازنده محتواش بود،انویدیا انصافا عالی عمل کردش.یه به روز رسانی واقعی! من نمیتونم درک کنم چه طور یه تراشه موبایل تونسته به ۱ترافلاپس قدرت برسه!!! ۳۰۰گیگا امسال خودش رویا بود!آخه چه گیم و نرم افزاری توی اندروید میتونه از این استفاده کنه؟!!اینا باد ddr4 از کامپیوترها جلو زدن نامردا!!!

alireza1411
مهمان

در معرفی برودول-یو هم یک نکته ای رو نوشتم که متأسفانه سایت های ایرانی بهش دقت نمیکنن!
۱ ترافلاپس در بهترین حالته و بنچ مارکی که گرفته شده هم نشون میده که اعداد بیشتر به ۵۱۲ ترافلاپس نزدیکن. علتش رو هم نوشتم.
چند جا دیدم تیتر خیلی بدی زدن و جو شدیدی دادن. تراشه ی خوبی هست اما ۱ ترافلاپس کجا و نتایج واقعی کجا!

bahador.gh
مهمان

میدونم آقای شیری،انویدیا همیشه موقع معرفی کلی شلوغش میکنه و سایتا هم خوارکشون همیناست،ولی حقیقتا همین که به چنین عددی نزدیک شده هر چند که در ۱۶بیتی هست و فرکانس کاریش در این حد نخواهد بود ولی بازهم فوقالعاده ظاهر شده،خودتون هم که گفتید مهم اینکه با لیتوگرافی یکسان به چنین ارقامی رسیده که میتونه قدرت بی نظیر انویویا در طراحی رو به رخ بقیه بکشه،من الان حس میکنم کوالکام و امیجینیشن یه شوخی بیشتر نیستن(البته الان تحت تاثیر جو هم هستم تا حدودی!)

wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×