چند روز پیش در خبری از رکوردشکنی تراشه‌ی قدرتمند Apple A9 در بنچ‌مارک انتوتو ۶٫۰ خواندم، ۱۲۳ هزار امتیاز که تفاوتی ۲۰ درصدی با رتبه‌ی دوم دارد. اکنون بنچ‌مارک S820 کوآلکام و همین‌طور هوآوی کرین ۹۵۰ نیز قطعی به نظر می‌رسد و می‌توان یک مقایسه‌ی جالب داشت. با ما باشید.

ببینید A9 در نسخه‌ی جدید این آزمون چطور رقبا را پشت سر گذاشته و حتی A8X که اولین تراشه‌ی سه هسته‌ای اپل در آیپد ایر ۲ بود هم به راحتی مغلوب شده است:

بنچ‌مارک A9 و اکسینوس 7420 و کرین 950 در انتوتو 6.0

بنچ‌مارک A9 و اکسینوس ۷۴۲۰ و کرین ۹۵۰ در انتوتو ۶٫۰

معمولاً انتوتو به تراشه‌های چند هسته‌ای، بیش از واقعیت امر، امتیاز می‌دهد و با این وجود، دو هسته‌ی تویستر در A9، غوغا کرده‌اند.

اما بشنوید از رکوردهای دیگر مربوط به گوشی رده‌اول شیائومی Mi 5 که به احتمال غریب به یقین از S820 کوآلکام قدرت می‌گیرد؛ امتیاز این گوشی در انتوتو ۶، ۱۰۱ هزار واحد است. به امتیاز CPU توجه کنید تا با Kirin 950 مقایسه کنیم:

بنچ‌مارک تراشه‌ی S820 در گوشی Xiaomi Mi 5

بنچ‌مارک تراشه‌ی S820 در گوشی Xiaomi Mi 5

کرین ۹۵۰ هوآوی پردازنده‌ی گرافیکی خوب و نه عالی دارد، پردازنده‌ی اصلی آن هشت هسته‌ای و شامل ۴ هسته‌ی Cortex-A72 است، بررسی کنید و ببینید در انتوتو ۶ وضعیت به چه صورت است:

کرین 950 هوآوی در بنچ‌مارک انتوتو

کرین ۹۵۰ هوآوی در بنچ‌مارک انتوتو

همان‌طور که شاهد هستید، قدرت پردازنده‌ی اصلی به رکوردشکنی ۴ هسته‌ی Kryo در S820 نزدیک نیست! اما امتیاز پردازنده‌ی گرافیکی در کمال ناباوری بیش از دو برابر است. آدرینو ۵۳۰ کوآلکام حداقل ۲۵۰ گیگافلاپس قدرت پردازشی خام دارد (البته با در نظر گرفتن بهینه نبودن معماری) و کرین ۹۵۰ نصف این قدرت پردازشی را در اختیار دارد و نتایج عکس است!

اما ببینیم اکسینوس ۸۸۹۰ سامسونگ با اولین هسته‌های پردازشی طراحی شده توسط مهندسین این کمپانی چه رکوردی ثبت می‌کند. امتیاز کلی ۱۰۳ هزار است و اگر تصویر ناواضح زیر صحت داشته باشد، وضعیت پردازنده‌ی گرافیکی که در شایعات به ۱۲ هسته‌ای بودن آن اشاره شده، حیرت‌انگیز خواهد بود و البته پردازنده‌ی اصلی با مجموع ۳۵ هزار امتیاز، ضعیف‌تر از S820 کوآلکام عمل کرده است هر چند قبلاً در گیک‌بنچ تک‌تردی، امتیاز هسته‌های اکسینوس M1 سامسونگ، نزدیک به هسته‌های تویستر اپل بود.

اکسینوس 8890 سامسونگ در انتوتو

اکسینوس ۸۸۹۰ سامسونگ در انتوتو

مشخص نیست که تصویر فوق به انتوتو ۵ مربوط است یا انتوتو ۶٫ اگر نسخه‌ی ۵ استفاده شده باشد، امتیاز تراشه‌ی قدرتمند سامسونگ در نسخه‌ی جدید انتوتو، حداقل ۱۵ هزار واحد افزایش پیدا می‌کند و به A9 اپل نزدیک می‌شود.

بله، نتایج تا حدی ضد و نقیض است اما به نظر می‌رسد که امتیاز کلی ۱۰۱ و ۱۰۳ هزار تراشه‌های S820 کوآلکام و اکسینوس ۸۸۹۰ سامسونگ و همین‌طور رکورد ۹۴ هزار امتیازی کرین ۹۵۰ هوآوی صحیح است. A9 اپل فعلاً طبق شایعات و البته حقایق موجود، در صدر قرار گرفته و با اختلافی فاحش پیشتاز است. در بخش گرافیک هم به نظر می‌رسد که اکسینوس ۸۸۹۰ سامسونگ، غول گرافیکی جدید دنیای گوشی است.

به نظر شما کدام اعداد واقعاً صحیح هستند و نتیجه‌ی انتوتو تا چه حد به عملکرد واقعی در اپ‌های مختلف، نزدیک است؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "اکسینوس ۸۸۹۰ در برابر کرین ۹۵۰ و S820 کوآلکام و رکوردشکنی A9 اپل"

اطلاع از
بهادر
خواننده

آنتوتو هم دیگه داره با این عداداش عجیب غریب میشه! زیاد تست دلچسبی نیست، یه گیگ بنچ و یه gfx جدا واسه درک چیپ بهتر به نظر میاد.
پردازنده های امسال هم که به لطف A72 میترکونن!

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×