چند روز پیش کمپانی آرم، مغز متفکر دنیای تراشه‌های موبایل طراحی جدیدی برای ارتباطات داخلی تراشه‌های چند هسته‌ای به اسم CoreLink CCI-550 و همین‌طور کنترلر حافظه‌ای به اسم CoreLink DMC-500 معرفی کرده که از LPDDR4-2133MHz پشتیبانی می‌کند. در ادامه با این دو طراحی جدید ARM آشنا می‌شویم.

برای آشنایی با ویژگی‌های CCI-500 به مقاله معرفی Cortex-A72 و Mali-T880 و این لینک ارتباطی جدید مراجعه کنید:

آرم با Cortex-A72 و Mali-T880 تحولی دیگر در گوشی‌های و تبلت‌ها ایجاد می‌کند

آرم با Cortex-A72 و Mali-T880 تحولی دیگر در گوشی‌های و تبلت‌ها ایجاد می‌کند

با Cortex-A72 و گرافیک Mali-T880 آشنا شویم. آرم در حال حاضر هسته‌های ۶۴ بیتی Cortex-A57 را به عنوان بهترین هسته‌های پردازشی برای دنیای گوشی و تبلت روی میز دارد، ببینیم در آینده چه محصولی در انتظارمان است.

کاهش تأخیر دسترسی به حافظه و کاهش مصرف انرژی

مهم‌ترین ویژگی CCI-5×0 اضافه شدن  Snoop Filter است. برای حفظ انسجام داده‌های موجود روی حافظه‌ی کش در CCI-400 تمامی دستورات مربوطه برای تمامی عامل‌ها ارسال می‌شد و مرتباً همگی عامل‌ها انرژی مصرف می‌کردند. در سری CCI-500 برای بهبود عملکرد (کاهش تأخیر) و کاهش مصرف انرژی، همواره لیستی از داده‌های موجود نگهداری می‌شود. این روش که با نام فیلتر اسنوپ معرفی شده، ممکن است مصرف انرژی تراشه را ۱۰۰ها میلی‌وات کاهش دهد که برای گوشی‌ها و تبلت‌ها، بسیار مهم و ضروری است.

Snoop Filter در CCI-5x0 برای کاهش مصرف انرژی و کاهش تأخیر ارتباط داخلی کش

Snoop Filter در CCI-5×0 برای کاهش مصرف انرژی و کاهش تأخیر ارتباط داخلی کش

ویژگی دیگر CCI-500 افزایش تعداد گروه‌های پردازنده‌ی اصلی بود. تعداد پورت‌های اصلی از ۲ به ۴ عدد افزایش یافته و در حقیقت امکان طراحی تراشه‌هایی با ۴ گروه هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی فراهم شد. در CCI-550 این تعداد به ۶ گروه افزایش یافته است. پهنای باند کلی همان‌طور که در اسلاید زیر ذکر شده، ۶۰ درصد بیشتر از CCI-500 است:

افزایش تعداد پورت‌های ACE در CCI-550 آرم

افزایش تعداد پورت‌های ACE در CCI-550 آرم

CCI-550 و گرافیک Mimir در خدمت HSA و OpenCL 2.0

تصویر زیر مثال ساده‌ای است که آرم ارایه کرده و در آن دو گروه هسته‌ی Cortex-A72 و Cortex-A53 به چشم می‌خورد. ۴ پورت دیگر ACE برای ارتباط با پردازنده‌ی گرافیکی کاملاً منسجم استفاده شده است.

دو گروه پردازنده‌ی اصلی در کنار پردازنده‌ی گرافیکی Mimir به کمک CCI-550 در ارتباط هستند.

دو گروه پردازنده‌ی اصلی در کنار پردازنده‌ی گرافیکی Mimir به کمک CCI-550 در ارتباط هستند.

البته آرم هنوز پردازنده‌ی گرافیکی با طراحی کاملاً منسجم در کارنامه ندارد. در مدل‌های متنوع سری ۶۰۰، ۷۰۰ و ۸۰۰ تنها ورودی و خروجی (I/O) به صورت منسجم طراحی شده است. سری بعدی پردازنده‌های گرافیکی آرم که Mimir نام دارند، کش کاملاً منسجم داشته و می‌توانند از مزیت پورت‌های متعدد CCI-550 بهره‌مند شود.

پردازنده‌ی گرافیکی با کش کاملاً منسجم برای HSA و برنامه‌نویسی محاسباتی به کمک OpenCL 2.0 بسیار مفید است و می‌توان از قدرت پردازنده‌ی گرافیکی به صورت بهینه‌تری جهت انجام محاسبات غیرگرافیکی و در حقیقت پردازشی استفاده کرد.

کنترلر حافظه‌ی DMC-500 با پشتیبانی از LPDDR4

آرم قبلاً DMC-520 را به عنوان کنترلری برای رم‌های DDR4 معرفی کرده بود اما کاربری آن به سیستم‌های تجاری و پیچیده محدود می‌شد. طراحی جدید آرم DMC-500 است که از LPDDR4 پشتیبانی می‌کند و در حقیقت اولین طراحی آرم برای تراشه‌های موبایل است که از استاندارد LPDDR4 و در عین حال LPDDR3 پشتیبانی می‌کند.

ویژگی‌های اصلی DMC-500 آرم

ویژگی‌های اصلی DMC-500 آرم

پهنای باند حافظه در این کنترلر جدید ۲۷ درصد بیشتر است و از حافظه‌های LPDDR4 با سرعت حداکثر ۲۱۳۳ مگاهرتز پشتیبانی می‌کند. حالت‌های عملکردی کم‌مصرف، کاهش ۲۵ درصدی تأخیر دسترسی پرازنده و سازگاری با TrustZone از جمله مزایای DMC-500 است.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×