تراشه‌ی جدیدی که راک‌چیپ چین طراحی کرده، ارتباط وای-فای با توان مصرفی بسیار پایین در حد بلوتوث را به اینترنت اشیاء و گجت‌های پوشیدنی می‌آورد. در ادامه با تراشه‌ی جالب RKi6000 بیشتر آشنا می‌شویم.

کمپانی راک‌چیپ (Rockchip) یکی از آن طراحان تراشه است که محصولاتش در کارخانه‌ی دیگر کمپانی‌ها تولید می‌شود. این کمپانی تراشه‌های مختلفی تولید می‌کند که بیشتر در گوشی و تبلت به کار می‌روند. محصول جدید هم تراشه‌ای جالب برای وسایل همراه است. جالب از این نظر که وای-فای با توان مصرفی در حد بلوتوث ۴٫۰ کم‌مصرف یا همان BT 4.0 LE است.

وای-فای سرعت بالایی دارد و معمولاً به خاطر توان مصرفی کنار گذاشته می‌شود و بلوتوث جای آن را می‌گیرد. بلوتوث ۴٫۰ یک نسخه‌ی کم‌مصرف هم دارد و جایی برای رقابت باقی نمی‌گذارد. زمانی که به برد بیشتر، سرعت بالاتر و ارتباطی سریع‌تر نیاز داشته باشیم، وای-فای انتخاب خوبی است اما متأسفانه باتری گجت ما را هم سریع‌تر خالی می‌کند.

راک‌چیپ برای حل این مشکل تراشه‌ی وای-فایی طراحی کرده که ادعا می‌کند کم‌مصرف‌ترین تراشه‌ی وای-فای در جهان است. سرعت ارتباطی بسیار بالاتر از بلوتوث است ولیکن توان مصرفی در حد Bluetooth 4.0 Low Energy است. Rockchip RKi6000  یکی از کوچک‌ترین محصولاتی است که در کامپیوتکس ۲۰۱۵ روی صحنه آمده و در عین حال یکی از کاربردی‌ترین‌ها خواهد بود. این تراشه در زمان فعالیت به تنها ۲۰ میلی‌آمپر جریان الکتریکی نیاز دارد، ۸۵ درصد کمتر از وای-فایی که در محصولات امروزی متداول است.

اینترنت اشیاء می‌تواند از بلوتوث به عنوان روش ارتباطی کم‌مصرف استفاده کند اما چه خوب است که وای-فای با سرعت بالاتر جایگزین آن شود.

در دو تصویر زیر مشخصات توان مصرفی ، پهنای باند و حساسیت و از همه مهم‌تر بازدهی تراشه‌ها که با واحد نانوژول بر بیت بیان می‌شود را مقایسه کنید:

وای-فای با توان مصرفی در حد بلوتوث، هدیه‌ی جدید Rockchip به دنیای گجت

وای-فای با توان مصرفی در حد بلوتوث، هدیه‌ی جدید Rockchip به دنیای گجت

وای-فای با توان مصرفی در حد بلوتوث، هدیه‌ی جدید Rockchip به دنیای گجت

وای-فای با توان مصرفی در حد بلوتوث، هدیه‌ی جدید Rockchip به دنیای گجت

همان‌طور که می‌بینید بخش RX (گیرنده یا Recive) با صرف ۶ نانوژول انرژی، ۱ بیت داده را دریافت می‌کند. ۱۰ برابر کمتر از بلوتوث ۴٫۰ کم‌مصرف.

اما چگونه است که RKi6000 تا این حد کم‌مصرف طراحی شده؟ راک‌چیپ در این تراشه از پردازنده و حافظه‌ی مجتمع استفاده کرده و در نتیجه برای ارسال و دریافت امواج، نیازی به فعال کردن سایر بخش‌های سیستم نیست. همه‌ی بخش‌ها می‌توانند به حالت اسلیپ (خواب) رفته و در عین حال وای-فای به کار خود ادامه دهد. تکنولوژی مدیریت تطبیقی توان مصرفی (یا adaptive dynamic power control) نیز در کاهش توان مصرفی موثر است.

راک‌چیپ می‌گوید در وسایل هوشمند یا گجت‌های پوشیدنی با یک باتری نیم‌قلمی می‌توان تراشه‌ی جدید را حدود ۳۵ سال روشن نگه داشت! البته باید پرسید که آیا گجتی با چنین عمر مفیدی معرفی می‌شود؟

زمان عرضه‌ی تراشه‌ی RKi6000 فصل سوم سال جاری میلادی است.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×