در حالی که سیل گجت‌ها بسیاری از مرزهای فکری را درنوردیده، کمپانی آرم (طراح تراشه‌های موبایل) و یونیسف با شعار پوشیدنی‌های خوب و ضروری همکاری تازه‌ای را شروع کرده‌اند تا مردم کشورهای فقیر و در حال توسعه به نداشته‌های خود نزدیک شوند.

در ویترین‌های رنگارنگ دنیای امروز، جایی برای اندیشه نیست و لذت گردش در هزارتوی رنگارنگ گجت‌ها ما را از حقیقتی والاتر غافل می‌کند. به سادگی عاشق می‌شویم و آرزوی خود را داشتن چیزها بیان می‌کنیم آن هم در حالی که هنوز هم هستند انسان‌هایی محروم از نیازهای اساسیشان.

امروز Unicef همان بنیاد نام آشنای ملل متحد که به ویژه روی کمک به کودکان مناطق محروم اصرار می‌ورزد با کمپانی انگلستانی ARM که از جمله کمپانی‌های تخصصی طراحی تراشه است، همکاری تازه‌ای را شروع کرده تا مرحمی بر درد انسان‌های رنج دیده بنهد.

شعار جالبی برای همکاری اعتراض‌گونه‌ی یونیسف و آرم انتخاب شده است و حتی وب‌سایتی هم با همین نام برپا شده:

Wearables for Good

معنای این شعار واضح است: پوشیدنی‌هایی خوب و مفید. در حقیقت داشتن یک ساعت هوشمند نیاز بیشتر ما نیست بلکه از داشتن آن خوشحال می‌شویم و گاهی لذت می‌بریم. یونیسف اعتراضی روشن به اشتها و عشق گجتی انسان امروز دارد.

Erica Kochi مدیر بخش نوآوری‌های یونیسف می‌گوید:

انگیزه‌ی ما این است که پوشیدنی‌های بسازیم که صرفاً داشتنشان دلچسب نیست بلکه مردم به آنها نیاز دارند.

به آن چادرهای مناطق محروم هم فکر کنیم.

یونیسف به دنبال تولید گجت‌هایی است که فرض مثال از شروع آتش‌سوزی به مردم خبر می‌دهند، در بررسی سلامت افراد انجام وظیفه می‌کنند، اموری مثل شست‌وشوی به موقع دست‌ها را یادآور می‌شوند، سلامتی مادر و جنین را رهگیری می‌نمایند و خلاصه در بخش‌هایی از زندگی انسان امروز که صرفاً جنبه‌ی سرگرمی و تفریح ندارد، نقش دارند. گجت‌هایی از این دست می‌توانند در اقصی‌نقاط جهان و در آن چادرهای محقری که برای رسیدگی به وضعیت بد زندگی انسان‌ها بر پاد شده، نقشی مفیدتر از شیک بودن، لذت‌بخش بودن، مایه‌ی سرگرمی و تفریح بودن و … بازی کنند.

آرم به عنوان مغز متفکر دنیای تراشه‌های موبایل و گجت‌ها، نقشی اساسی در پیشبرد رویاهای یونیسف دارد. علاوه بر این آرم می‌خواهد پروژه‌های آزمایشی یونیسف را با سرعتی بیشتر پیش ببرد. پروژه‌ایی که چند میلیون دلار سرمایه و چشم امید بسیاری پشتوانه‌ی آن است. آرم می‌تواند در پروژه‌ی تولید برق در جمهوری بوروندی، درمان ایدز در زامبیا و اشتغال‌زایی در کزوو سهیم باشد. در بلندمدت هم می‌توان با استفاده از منابع انسانی موجود در برخی نواحی محروم، فرصت‌های شغلی زیادی مثل حمل‌ونقل، آموزش و حتی صنایع تولید گجت‌های پوشیدنی را جست‌وجو و توسعه داد. رونق گرفتن کسب و کار در این نواحی، سرمایه‌گذاری بیشتر را به دنبال دارد و این راه حلی موثر برای حل مشکلات بشر است.

یواش یواش داریم دهکده‌ی جهانی را در دوردست می‌بینیم، اگر بگذارند! به آن خواهیم رسید

تلاش آرم و یونیسف که البته شریک دیگری به اسم Frog هم در بخش طراحی به آنها ملحق شده، تنها تلاشی نیست که در دنیای امروز برای آبادانی و حل مشکلات بشر صورت می‌گیرد. گوگل با پروژه‌ی بالن‌های وای-فای یا همان Project Loon و فیس‌بوک با پروژه‌ای مشابه به اسم Internet.org می‌خواهند کره‌ی زمین را به معنای واقعی دهکده‌ی جهانی نزدیک کنند؛ آن هم با توزیع اینترنت و فراهم کردن بستر ارتباطی نزدیک‌تر بین انسان‌ها. دهکده‌ای که همه از هم با خبر هستند و اگر گجتی در آن ظهور می‌کند، همه در درجه‌ی اول به این می‌اندیشند که آیا به آن نیاز مبرم داریم و اگر این طور نیست، آیا هستند همسایه‌های عزیزی که در باغچه‌ی کوچکشان جای چیزها خالی نیست.

متأسفانه تولید گجت‌هایی با مقاصد والای یونیسف از نظر اقتصادی به خصوص در کوتاه مدت قابل توجیه نیست و لذا بزرگان دنیای تکنولوژی به راحتی روی اهداف درخشان برخی سازمان‌ها و گروه‌های بشردوست چشم می‌بندند اما جای بسی خوشحالی است که هنوز هم در انبوه پروژه‌های بزرگ، مواردی را می‌بینیم که خودخواهی و منفعت‌طلبی در آنها کم‌رنگ است و شاید وجود ندارد!

نظر شما در مورد همکاری یونیسف و آرم چیست؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "همکاری یونیسف و آرم با شعار پوشیدنی‌های ضروری : بازی کافی است، نوبت اندیشه است"

اطلاع از
Dean Winchester
مهمان

perfect

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×