کمپانی آرم که نقش طراح پردازنده را دارد و شرکای بزرگی مثل اپل، سامسونگ، کوآلکام و انویدیا از طرح‌های آن استفاده می‌کنند، مشخصات Mali-T800 نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی خود را اعلام کرد. کمپانی انگلستانی ARM Holdings علاوه بر هسته‌های پردازنده‌ی اصلی، با پردازنده‌های گرافیکی Mali نیز به خوبی معروف شده است. دیشب از تراشه‌های بعدی مدیاتک با گرافیک T760 گفتم، گلکسی نوت ۴ از سری ۷۰۰ خانواده‌ی Mali بهره می‌برد و برخی گلکسی‌های دیگر هم از پردازنده‌های گرافیکی طراحی شده توسط آرم استفاده می‌کنند. رقبای آرم تراشه‌های اپل و برخی از تراشه‌های سامسونگی از طرح‌های کمپانی ایمجینیشن تکنالوجیز یعنی PowerVR … ادامه‌…

کمپانی انگلستانی ARM Holdings علاوه بر هسته‌های پردازنده‌ی اصلی، با پردازنده‌های گرافیکی Mali نیز به خوبی معروف شده است. دیشب از تراشه‌های بعدی مدیاتک با گرافیک T760 گفتم، گلکسی نوت ۴ از سری ۷۰۰ خانواده‌ی Mali بهره می‌برد و برخی گلکسی‌های دیگر هم از پردازنده‌های گرافیکی طراحی شده توسط آرم استفاده می‌کنند.

البته توجه کنید که مدیاتک و راک‌چیپ از تعداد کمتری هسته استفاده می‌کنند و سامسونگ از تعداد بیشتری بهره می‌گیرد. در اکسینوس ۵۴۳۳ که در گلکسی نوت ۴ به کار رفته، ۶ هسته‌ی T760 داریم حال آنکه مدیاتک در تراشه‌های ۶۴ بیتی و ۸ هسته‌ای سال ۲۰۱۵ می‌خواهد از ۲ هسته استفاده کند.

رقبای آرم

تراشه‌های اپل و برخی از تراشه‌های سامسونگی از طرح‌های کمپانی ایمجینیشن تکنالوجیز یعنی PowerVR بهره می‌برند. کوآلکام هم با Adrenoها که خود طراحی و تولید می‌کند، معروف است.

اما ببینیم پس از سری ۷۰۰ چه مدل‌ها و قابلیت‌هایی در پردازنده‌های گرافیکی آرم دیده می‌شود. احتمالاً در سال آتی میلادی، مدل‌های سری ۸۰۰ را در برخی تراشه‌های سامسونگی ببینیم. شاید مدیاتک و دیگر تولیدکنندگان هم به زودی از آن استفاده کنند.

تغییر چیدمان برای کاهش توان مصرفی

اولین تغییر چیدمان کلی بخش گرافیک، ویدیو و خروجی‌های نمایشگر است. آرم تغییرات جدیدی ایجاد کرده که عملکرد سیستم روی چیپ به ازای هر وات مصرف انرژی ارتقا پیدا کند.

سیستم روی چیپ یا به اختصار SoC تراشه‌ای است که شامل پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی و بخش مالتی‌مدیا و پورت‌ها و … می‌شود. به اصطلاح یک سیستم کامل روی یک چیپ است.

افزایش قدرت پردازشی

همان‌طور که اشاره کردم در پرچم‌داری به نام گلکسی نوت ۴ (نسخه‌ سامسونگی) از T760 استفاده شده است. آرم در سری ۸۰۰ تلاش کرده که قدرت پردازشی بیشتر باشد لذا Mali-T860 سریع‌تر از T760 است.

قدرت پردازشی و توان مصرفی ملی T860 بهینه‌تر از T760

قدرت پردازشی و توان مصرفی ملی T860 بهینه‌تر از T760

آرم می‌گوید T860 حدود ۴۵ درصد در کاربردهای مختلف بهینه‌تر از T760 عمل می‌کند و به عبارتی اگر توان مصرفی یکسان را ملاک قرار دهیم، عملکرد آن در حد ۸۰ درصد بهتر خواهد بود. البته این فرض منوط به استفاده از هسته‌های بیشتر و به عبارتی تراشه‌ی بزرگ‌تر است، هر چند هسته‌های جدید از نظر سطح هم بهینه‌تر هستند و به عبارتی کوچک‌تر شده‌اند. اگر هزینه‌ها را در نظر بگیریم، چاره‌ای جز افزایش سرعت کلاک وجود ندارد که طبعاً کمتر از ۸۰ درصد موثر است چرا که توان مصرفی با افزایش سرعت کلاک به صورت تصاعدی افزایش می‌یابد.

T860 هم مثل T760 از دایرکت ایکس ۱۱٫۱ و OpenGL ES 3.1 پشتیبانی می‌کند. یک تفاوت کوچک پشتیبانی از فضای رنگ YUV با عمق رنگ ۱۰ بیتی است. T860 از نظر کش و تعداد هسته همان مقیاس‌پذیری T760 را دارد.

منظور از مقیاس‌پذیری این است که می‌توان چند هسته‌ی گرافیکی را به موازات هم در یک تراشه به کار برد تا قدرت کلی پردازش گرافیکی ارتقا یابد.

دو مدل میان‌رده، T830 و T820

مدل‌های T830 و T820 جای T720 را می‌گیرند. در T830 تعداد هسته‌های شیدر نصف شده و در مقابل تعداد واحدهای محاسبه و منطق به ازای هر هسته، دو برابر شده و به ۲ عدد رسیده است. T820 از این نظر شبیه T720 است.

آرم می‌گوید این دو هسته‌ی جدید از نظر مساحت حدود ۵۰ درصد بهینه‌تر بوده و از نظر عملکردی حداکثر ۵۵ درصد سریع‌تر هستند.

T820 و T830 آرم بهینه‌تر از T720

T820 و T830 آرم بهینه‌تر از T720

قابلیت دیگر که در سری ۷۰۰ هم وجود داشت، فشرده‌سازی مقیاس‌پذیر و تطبیقی بافت یا به اختصار ASTC است که پهنای باند مورد نیاز را کاهش می‌دهد و برای رزولوشن‌های بالا امری ضروری است. فشرده‌سازی بافر فریم یا به اختصار AFBC تکنولوژی دیگری برای کاهش پهنای باند است که در این خانواده استفاده شده و طبق ادعای آرم، بیش از ۵۰ درصد پهنای باند را کاهش می‌دهد!

بخش نمایشگر

آرم از بخش ویدیویی جدیدی استفاده کرده که همان‌طور که اشاره شد، هدف آن کاهش توان مصرفی است. Mali-DP550 مثل نسل‌های قبلی استریم ویدیویی ایمن را منتقل می‌کند اما یک تفاوت مهم با نسل‌های قبلی دارد که به استفاده از کمک‌پردازنده‌ها مربوط می‌شود.

بهینه‌سازی بخش نمایشگر در Mali-T800ها

بهینه‌سازی بخش نمایشگر در Mali-T800ها

این بلوک جدید ویدیویی در صورت نیاز از کمک‌پردازنده‌ها برای انجام امور خاص پشتیبانی می‌کند و تعداد لایه‌های ترکیبی پشتیبانی شده حداکثر ۷ مورد است.

قابلیت‌های جدید بخش مالتی‌مدیا

آرم با معرفی Mali-V550 چند قابلیت جدید را به بخش مالتی‌مدیا اضافه کرده است. مهم‌ترین مورد پشتیبانی از کدک ویدیویی H.265 است که تدریجاً جای H.264 فعلی را می‌گیرد و حتی در برخی وب‌سایت‌های استریم ویدیو، استفاده از آن شروع شده است. از نظر کاهش حجم ویدیوها و فیلم‌های اپ دوربین، وجود بخشی برای اینکد و دیکد H.265 ضروری به نظر می‌رسد.

مشخصات Mali-V550 آرم و کدک‌های پشتیبانی شده

مشخصات Mali-V550 آرم و کدک‌های پشتیبانی شده

آرم مدعی است که در کاهش پهنای باند وای-فای هم اثر نسل جدید بیش از ۳۵ درصد است که علت آن حذف الگوریتم‌های جست‌و‌جوی حرکت است.

شاید بهتر بود که آرم در سری ۷۰۰ هم از HEVC یا همان H.265 پشتیبانی می‌کرد اما نگرش آرم این است که فعلاً استفاده از این استاندارد متداول نشده و سازندگان تراشه و گوشی و تبلت، به صورت آزمایشی به آن روی آورده‌اند. زمان درست نیمه‌ی دوم سال ۲۰۱۵ است و از این رو پشتیبانی از H.265 را تا معرفی سری ۸۰۰ به تعویق انداخته است.

تحلیلی از توان پردازشی تراشه‌های بعدی سامسونگ

همان‌طور که اشاره کردم، مدیاتک و راک‌چیپ از هسته‌های معدودی استفاده می‌کنند اما سامسونگ از ۶ هسته هم در اکسینوس ۵۴۳۳ استفاده کرده است. استفاده از T860 بدون افزایش سطح تراشه، احتمالاً اثری مثل T820 و T830 داشته باشد، یعنی افزایش حداکثر ۵۰ درصدی عملکرد بخش گرافیک.

با این تفاسیر اگر قدرت گلکسی نوت ۴ در بخش گرافیک را ۱٫۵ برابر کنیم، به نزدیکی آیفون ۶ پلاس می‌رسیم، در برخی بنچ‌مارک‌های کمی بهتر و در برخی کمی بدتر و این یعنی نسل بعدی پردازنده‌های گرافیکی آرم، می‌تواند در سطح بهترین‌های دنیای گوشی و تبلت قرار بگیرد:
مقایسه بین گلکسی نوت 4 و آیفون 6 پلاس

مقایسه بین گلکسی نوت ۴ و آیفون ۶ پلاس

1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5 (1 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×