فوکوس خودکار به روش‌های مختلفی مثل استفاده از دوربین تشخیص فاصله، فوکوس خودکار لیزری یا مادون قرمز و تشخیص فاز و همچنین روش کلی تشخیص تضاد صورت می‌گیرد.

 ابتدا تعریف فوکوس

در عکاسی زمان یک سوژه در فوکوس است که مرزهای آن به وضوح مشخص باشد و به عبارت ساده‌تر مات نباشد. اما درون چشم انسان یا دوربین چه اتفاقی می‌افتد که سوژه‌ای مات و سوژه‌ای دیگر واضح می‌شود؟

فوکوس روی اجسام دور و نزدیک

فوکوس روی اجسام دور و نزدیک

در سیستم‌های آپتیکی یا به عبارتی نوری، لنز جلوی حسگر قرار می‌گیرد تا نور را متمرکز کرده و روی آن بیاندازد. در لنز‌های معمولی وقتی سوژه در بی‌نهایت باشد و به عبارت دقیق‌تر، زمانی که پرتوهای جذب شده توسط لنز به صورت موازی و مستقیم به آن برخورد کنند، تمام پرتوها در یک نقطه به نام کانون یا Focal Point لنز متمرکز می‌شوند. بنابراین اگر حسگر در فاصله‌ی کانونی قرار بگیرد، تصویر واضح خواهد بود. درست مثل حالت اول در تصویر زیر:

فوکوس روی بی‌نهایت فیزیکی و اجسام نزدیک با تغییر فاصله‌ی کانونی در چشم

فوکوس روی بی‌نهایت فیزیکی و اجسام نزدیک با تغییر فاصله‌ی کانونی در چشم

زمانی فوکوس روی سوژه دقیق است که پرتوهای بازتاب شده یا تابیده شده از هر نقطه‌ی آن، در یک نقطه روی حسگر به هم برسند.

چشم انسان نمونه‌ای از یک دوربین با قابلیت فوکوس خودکار است سوژه‌ای که در یک فاصله‌ی خاص و کمتر از بی‌نهایت فیزیکی باشد، پرتوهای موازی به سمت چشم ما یا لنز دوربین نمی‌فرستد. لذا محل جمع شدن پرتوهای نوری که از یک نقطه تابیده شده، در کانون عدسی یا لنز نخواهد بود. بنابراین چشم ما به صورت خودکار فاصله‌ی کانونی را کمی تغییر می‌دهد تا باز هم پرتوها تنها در یک نقطه جمع شوند و سیستم ادارک عصبی ما، تنها یک نقطه را مشاهده کند. اگر اینگونه نباشد، پرتوها به چند نقطه از سطح حساس درون چشم برخورد کرده و به جای یک نقطه‌ی کاملاً واضح، تصویری مات می‌بینیم.

این پدیده در تصویر زیر توضیح داده شده است. در حالت اول، پرتوهای سوژه‌ی نزدیک روی حسگر در یک نقطه به هم رسیده‌اند و در حالت دوم، پرتوهای سوژه‌ای که در دوردست قرار دارد، در یک نقطه به هم رسیده‌اند. بنابراین حالت اول فوکوس چشم روی سوژه‌ی نزدیک است و در حالت بعدی، فوکوس چشم روی سوژه‌ای که در دوردست قرار دارد:

فوکوس چشم انسان روی اجسام دور یا نزدیک

فوکوس چشم انسان روی اجسام دور یا نزدیک

اصل اساسی در فوکوس: پرتوهای تابیده شده از یک نقطه، در یک موقعیت روی حسگر فرود بیایند

در دوربین‌های مختلف با روش‌های مختلف سعی شده فاصله‌ی کانونی متغیر باشد، راهکار دیگر حرکت لنز نسبت به حسگر و یا برعکس، حرکت حسگر نسبت به لنز است. در هر صورت اتفاقی که در نهایت می‌افتد این است که پرتوهای نور تابیده شده از یک نقطه، همگی در یک موقعیت روی حسگر فرود می‌آیند و تصویری واضح تشکیل می‌شود. فوکوس خودکار یا AF یا واژه‌ی کامل آن AutoFocus، استفاده از روش‌های مختلف برای رسیدن به فوکوس نسبتاً دقیق است به طوری که کاربر دوربین، گوشی یا هر ابزاری دیگری و از جمله چشم انسان، نیازی به تغییر دستی فاصله‌ی لنز یا حسگر نداشته باشد.

3 votes, average: 5٫00 out of 53 votes, average: 5٫00 out of 53 votes, average: 5٫00 out of 53 votes, average: 5٫00 out of 53 votes, average: 5٫00 out of 5 (3 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×