اینتل درایور کارت گرافیک‌های خود را تدریجاً بهینه و بروز می‌کند اما گاهی تغییرات زیادی در آن می‌بینیم. این بار درایور اینتل با اضافه شدن دیکد ویدیوهای H.265 یا HEVC و VP9 گوگل، تغییر چشمگیری دارد.

نسخه‌ی ۱۵٫۳۶٫۱۴٫۴۰۸۰ درایور کارت گرافیک‌های اینتل، البته دقت کنید که منظورم پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع است که روی CPUهای اینتل به کار رفته، دو تغییر ویژه دارد که به پشتیبانی از دیکد سخت‌افزاری دو نسل جدید کدک‌های ویدیویی مربوط می‌شود.

کدک معروف و بسیار مهم H.265 یا HEVC که قرار است به مرور زمان، حجم ویدیوها را نصف ویدیوهای H.264 فعلی کند، از این پس توسط پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع به کار رفته در پردازنده‌های سری هسول و برودول، با شتاب‌دهی سخت‌افزاری، دیکد می‌شود. شتاب‌دهی سخت‌افزاری به معنی سرعت بیشتر و مصرف انرژی کمتر در هنگام پخش ویدیو است.

کدک دوم VP9 گوگل است که شاید در حد و اندازه‌ی HEVC نباشد، اما گوگل روی آن حساب ویژه‌ای باز کرده و مشغول بهینه‌سازی آن است. ویدیوهای فشرده شده با این کدک هم با شتاب‌دهی سخت‌افزاری دیکد می‌شوند اما فعلاً خبری از شتاب‌دهی سخت‌افزاری کامل نیست بلکه بخشی از عمل دیکد به کمک پردازنده‌ی گرافیکی صورت می‌گیرد.

فعلاً برای نتیجه‌گیری کمی زود است اما احتمالاً با نصب این درایور، شارژدهی باتری در کاربردهای مالتی‌مدیا و پخش ویدیو، بیشتر شود و هسته‌های پردازنده‌ی اصلی، کمتر درگیر دیکد ویدیو شوند.

در پایان به این نکته هم توجه کنید که برخی از اکستنشن‌های جدید OpenCL و OpenGL با نصب درایور جدید قابل استفاده خواهند بود که از آن جمله می‌توان به cl_intel_advanced_motion_estimation اشاره کرد. این اکستنشن در فرآیند تبدیل ویدیو و همین‌طور برطرف کردن اثر لرزش در تصاویر کاربرد دارد و احتمال اینکه در ادامه برخی از نرم‌افزارها به کمک چنین اکستنشنی به سرعت پردازشی بالاتر دست پیدا کنند، زیاد است.

برای اطلاعات بیشتر در مورد فرآیند دیکد، به بخش دانش‌نامه‌ی اینتوتک سری بزنید:

دنیای کدک‌های صوتی و تصویری

کدام پلیر مصرف باتری کمتری دارد؟ کدام تنظیمات برای پخش ویدیو بهتر است؟

در این مقاله که قسمت ۵ نگاهی به دنیای کدک‌های صوتی و تصویری است، به بررسی پخش ویدیو پلیرهای معروفی مثل PowerDVD، PotPlayer و VLC و مقایسه با پلیر اصلی ویندوز می‌پردازم و تنظیمان بهینه‌ی پخش ویدیو را معرفی می‌کنم.

درایور جدید را با مشخص کردن سخت‌افزار خود، از اینجا دانلود نمایید.

شما در مورد نحوه‌ی دیکد ویدیو روی سخت‌افزار خود که ممکن است نرم‌افزاری و غیربهینه باشد و یا سخت‌افزاری و سریع باشد، چه قدر حساس هستید؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×