ویندوز ۱۰ از اسکریپ‌‎نویسی در Bash لینوکس اوبونتو پشتیبانی می‌کند اما این عبارت برای کاربران معمولی چه معنایی دارد؟ آیا اتفاق مهمی افتاده و از این پس قرار است نرم‌افزارهای لینوکس یا خود لینوکس به صورت کامل در ویندوز اجرا شود؟ با ما باشید تا این خبر را بیشتر واشکافی کنیم.

لینوکس در ویندوز؟ آیا مقصود مایکروسافت اجرای شبیه‌سازی شده است؟

اوبونتو و لینوکس برای کاربران ساده‌ی ویندوزی نامی غریب است. لینوکس سیستم عاملی توانمند با توزیعات بسیار است که یکی از توزیعات خاص آن، اوبونتو است. حتی اندروید هم ریشه در لینوکس دارد و در حقیقت کرنل یا هسته‌ی اندروید، همان هسته‌ی لینوکس است.

راه یافتن یک سیستم عامل کامل مثل اوبونتو به سیستم عامل کامل دیگری به اسم ویندوز ۱۰، عجیب است و چندان منطقی به نظر نمی‌رسد. اما مایکروسافت هم چنین قصدی ندارد، در واقع اگر هدف اجرای ویندوز XP یا لینوکس اوبونتو در محیط ویندوز ۱۰ باشد، می‌توان از نرم‌افزارهای ماشین مجازی مثل Virtual Box استفاده کرد که در حقیقت یک پلتفرم را در حد نزدیک به کامل، شبیه‌سازی می‌کنند.

کاری که مایکروسافت کرده، اضافه کردن برخی ابزارها و کتابخانه‌های برنامه‌نویسی است که طبعاً برای توسعه‌دهندگان نرم‌افزار بسیار مفید است و نه برای کاربران ساده یا متوسط.

ورود لینوکس اوبونتو به ویندوز ۱۰ به این معنی است که برنامه‌نویس می‌تواند از قابلیت‌های مفید کامند لاین لینوکس که Bash نامیده شده، در ویندوز بهره‌مند شود. کتابخانه‌ها هم در اختیار برنامه‌نویس است و توسعه‌ی اپلیکیشن‌ها ساده‌تر می‌شود.

چگونه پشتیبانی از Bash لینوکس فعال می‌شود؟

برای اضافه کردن بخش‌هایی از اوبونتو به ویندوز، مایکروسافت در محیط سیستم عامل ویندوز، سیستم زیرمجموعه‌ای برای لینوکس در نظر گرفته است. برنامه‌نویس ابتدا ابزارهای توسعه‌دهندگان را در ویندوز ۱۰ فعال می‌کند و سپس می‌تواند از دستوراتی که در Bash اوبونتو کاربرد داشته، در ویندوز ۱۰ استفاده کند. محتوای موردنیاز با وارد کردن دستور مربوطه در واسط خط دستور یا همان cmd ویندوز از ویندوز استور دانلود و نصب می‌شود.

تصویر زیر اجرای Bash لینوکس درست مثل هر فایل دیگری با پسوند exe در محیط ویندوز است:

اجرای Bash لینوکس در محیط ویندوز 10 و استفاده از آن

اجرای Bash لینوکس در محیط ویندوز ۱۰ و استفاده از آن

Bash لینوکس واقعاً مفید است؟

توسعه‌دهندگان اپلیکیشن به خوبی با قدرت و انعطاف‌پذیری لینوکس و صدالبته Bash آشنایی دارند و در حقیقت Bash بین برنامه‌نویسان حرفه‌ای بسیار محبوب است. تاکنون توسعه‌دهنده‌ای که در محیط ویندوز به Bash نیاز پیدا می‌کرد، از روش ماشین مجازی یا محیط Cygwin مشکلات خود را حل می‌کرد اما اکنون حل مسأله به مراتب راحت‌تر شده و شاید هیچ مشکلی وجود نداشته باشد.

اوبونتو در ویندوز ۱۰ برای کاربر نهایی چقدر مفید است؟

همان‌طور که توضیح دادیم، کاربر نهایی بدون فعال کردن ابزارهای توسعه‌دهنده، همان ویندوز ۱۰ سابق را تجربه می‌کند و هیچ نفعی برای وی وجود ندارد. تنها اثر آن ممکن است پس از چند ماه آشکار شود! ممکن است توسعه‌دهندگان اپلیکیشن از این طریق اپ‌های بیشتری برای ویندوز ۱۰ موبایل تهیه کنند و البته این یک احتمال است.

2 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 5 (2 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
بهادر
خواننده

قابلیت خوبی به نظر میاد. ولی تا اونجایی که لینوکس بازا رو میشناسم بعید بدونم خیلی ازش استفاده بشه! ضمن اینکه ترمینال خالی که ارزش خاصی نداره! حتی معلوم نیست بشه توش روت شد! ترمینال،بدون روت خیلی مسخره است 😐

wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×