امروز گوگل از اولین نسخه‌ی پیش‌نمایشی اندروید N که شاید همان اندروید ۷ نامیده شود پرده برداشت. در این نسخه قابلیت چندپنجره‌ای به صورت پیش‌فرض موجود است! نسخه‌ی پیش‌نمایشی در فصل تابستان در اختیار تولیدکنندگان محصولات اندرویدی گذاشته می‌شود.

اجرای چند اپ در پنجره‌های مجزا تنها به گوشی‌های بزرگ یا به اصطلاح فبلت و تبلت محدود نمی‌شود، گوشی‌های کوچک و حتی تلویزیون‌های غول‌آسای اندرویدی هم بسته به تشخیص سازنده، می‌توانند از این ویژگی بهره‌مند شوند.

قابلیت چندپنجره‌ای در اندروید N

قابلیت چندپنجره‌ای در اندروید N

نسخه‌ی پیش‌نمایشی که گوگل اشاره‌ای گذرا به خواص آن کرده، در اولین مراحل تحقیق و بررسی بیشتر است و در حقیقت این بار گوگل کمی زودتر از اندروید جدید خود پرده برداشته است.

و دیگر تغییرات مهم اندروید N

نوتیفیکیشن‌های گروهی و تعامل در اندروید بعدی

در نسخه‌ی بعدی اندروید نوتیفیکیشن‌ها کاربردی‌تر است، می‌توان مستقیماً از طریق نوتیفیکیشن‌ها (اعلانیه‌ها) به پیام‌ها پاسخ داد. در واقع از همان واسط برنامه‌نویسی که در اندروید ویر برای پاسخ به نوتیفیکیشن‌ها به کار رفته، در اندروید بعدی استفاده شده است. لذا هر اپلیکیشنی که قبلاً برای اندروید ویر بهینه شده، بدون تغییر کدها می‌تواند نوتیفیکیشن‌های تعاملی نمایش دهد.

تغییر دیگری که باز هم مرتبط با مقوله‌ی نوتیفیکیشن است، دسته‌بندی است. نوتیفیکیشن‌های هر اپ در یک گروه قرار می‌گیرند و با تپ کردن روی دکمه‌ی باز کردن گروه، نوتیفیکیشن‌ها به صورت کامل آشکار خواهد شد. روش دیگر باز کردن گروه‌ها، ژست حرکتی دو انگشتی است.

کاهش مصرف باتری زمانی که نمایشگر خاموش است

در اندروید ۶ با قابلیت Doze Mode آشنا شدیم، وقتی وسایل همراه بی‌حرکت باشند، اپلیکیشن‌ها به حالت استندبای عمیق‌تر فرو رفته و کمتر بروز یا سینک می‌شوند. در نتیجه مصرف باتری در حالت استندبای کاهش پیدا می‌کند. در اندروید N زمانی که نمایشگر خاموش است هم Doze Mode فعالیت خود را آغاز می‌کند تا توان مصرفی را کاهش دهد.

اندروید N در مصرف رم بهینه‌تر است، Project Svelte گوگل پروژه‌ای با هدف کاهش استفاده از رم توسط سیستم عامل است و باید منتظر اولین نسخه‌ها و بررسی‌ها باشیم و ببینیم که آیا این بار گوگل می‌تواند استفاده از رم را در حد چشم‌گیر کاهش دهد یا خیر.

نکسوس‌داران، با احتیاط دانلود کنید!

اندروید N در حال حاضر برای توسعه‌دهندگان مفید است و لاغیر. قطعاً مشکلاتی در آن وجود دارد و مناسب استفاده نیست. کاربرانی که نکسوس ۶، نکسوس ۵ایکس، نکسوس ۶پی، نکسوس ۹، نکسوس پلیر و Pixel C دارند، می‌توانند ایمیج اندروید N را دانلود کنند.

برای دانلود به وب‌سایت اختصاصی اندروید N مراجعه کنید.

گوگل این بار امتحان کردن نسخه‌ی جدید اندروید را ساده‌تر کرده است به این صورت که بروزرسانی‌ها به صورت OTA منتشر می‌شود. لذا به راحتی می‌توان بروزرسانی‌ها را بدون دسترسی به کامپیوتر و … مستقیماً دانلود و نصب کرد. برای نصب بروزرسانی‌ها به این روش، ابتدا باید در Android Beta Program گوگل ثبت نام کنید.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×