واسط برنامه‌نویسی OpenGL ES در اندروید، به زودی جای خود را به Vulkan می‌دهد، واسطی با دسترسی سطح پایین و بهینه‌سازی‌های عمیق که اجرای بازی‌هایی با گرافیک سنگین‌تر و ظرافت بیشتر را امکان‌پذیر می‌کند. در مورد Vulkan و اخبار جدید از مراحل توسعه‌ی آن صحبت کردیم: ویژگی اساسی Vulkan، دایرکت ایکس ۱۲ و Metal اپل این است که مثل Mantle ای‌ام‌دی امکان دسترسی سطح پایین به سخت‌افزار و بهینه‌سازی بیشتر را فراهم می‌کنند و به خصوص در استفاده‌ی بهتر از پردازنده برای ترسیم‌های بیشتر و حتی چند برابر، توانمندی بالایی دارند. قبلاً به بررسی عملکرد دایرکت ایکس ۱۲ و متال … ادامه‌…

واسط برنامه‌نویسی OpenGL ES در اندروید، به زودی جای خود را به Vulkan می‌دهد، واسطی با دسترسی سطح پایین و بهینه‌سازی‌های عمیق که اجرای بازی‌هایی با گرافیک سنگین‌تر و ظرافت بیشتر را امکان‌پذیر می‌کند.

در مورد Vulkan و اخبار جدید از مراحل توسعه‌ی آن صحبت کردیم:

به زودی Vulkan اجرای بازی در اندروید، لینوکس و ویندوز را بهینه می‌کند

نسخه‌ی جدید واسط برنامه‌نویسی گرافیکی OpenGL رقیبی مستقیم برای دایرکت ایکس ۱۲ و متال اپل است. کرونوس با Vulkan استفاده از پردازنده‌های گرافیکی دستاپی و گوشی و تبلت را بهینه می‌کند. در ادامه با اخبار بیشتر از وولکن در خدمت شما هستیم.

ویژگی اساسی Vulkan، دایرکت ایکس ۱۲ و Metal اپل این است که مثل Mantle ای‌ام‌دی امکان دسترسی سطح پایین به سخت‌افزار و بهینه‌سازی بیشتر را فراهم می‌کنند و به خصوص در استفاده‌ی بهتر از پردازنده برای ترسیم‌های بیشتر و حتی چند برابر، توانمندی بالایی دارند.

قبلاً به بررسی عملکرد دایرکت ایکس ۱۲ و متال اپل و رشد سرعت اجرای بازی‌ها و اپلیکیشن‌های گرافیکی اشاره کردم:

بررسی واسط برنامه‌نویسی Metal اپل و اثر آن بر سرعت اجرای بازی‌ها و بنچ‌مارک‌ها

بررسی واسط برنامه‌نویسی Metal اپل و اثر آن بر سرعت اجرای بازی‌ها و بنچ‌مارک‌ها

اپل واسط برنامه‌نویسی سطح پایینی به اسم Metal را برای محصولات جدید خود معرفی کرده که مثل DirectX 12 سرعت اجرای بازی‌ها را افزایش می‌دهد. اما چرا و چه قدر متال و دایرکت ایکس ۱۲ بهتر از APIهای سابق هستند؟

بررسی تخصصی عملکرد DirectX 12 و مقایسه با Mantle؛ منتظر تحول باشیم

بررسی تخصصی DirectX 12 و مقایسه با Mantle؛ منتظر تحول باشیم

هنوز دایرکت ایکس ۱۲ به همراه ویندوز ۱۰ وارد صحنه نشده اما بررسی تخصصی DirectX 12 و مقایسه باDirectX 11 از برتری عجیب آن در اجرای هر چه سریع‌تر بازی‌ها خبر می‌دهد. در ادامه با نگاهی عمیق به این پدیده‌ی جدید دنیای گیم با ما باشید.

در مورد Vulkan فعلاً بنچ‌مارک و اعداد و ارقام ساده در دست نیست اما ویدیوی زیر نمایشی از اجرای یک دموی سنگین روی پردازنده‌های گرافیکی ایمجینیشن تکنالوجیز است و با توجه به تیک‌های نسبتاً زیاد OpenGL ES 3.0 روشن است که وولکن در اجرای سریع‌تر بازی‌های روی پلتفرم اندروید و همین‌طور لینوکس و SteamOS موثر واقع می‌شود. تماشا کنید:

(برای تماشای نسخه‌ی HD روی آیکان HD در گوشه‌ی پایین ویدیو کلیک کنید)

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×