در لپ‌تاپ‌های ویندوزی بدون نصب هیچ نرم‌افزار اضافی و پف‌‎افزاری که سازنده نصب کرده، می‌توان گزارشی از وضعیت باتری تهیه کرد. یک دستور ساده در cmd وضعیت را مشخص می‌کند. در ادامه به گزارش سلامت باتری در ویندوز بدون نرم‌افزارهای اضافی می‌پردازم.

اگر لپ‌تاپ خود را چند سال استفاده کرده باشید و البته استفاده در حالت بدون برق، زیاد بوده باشد، باتری لپ‌تاپ شما کاملاً فرسوده شده و تنها برای یکی دو دقیقه، شارژ نگه می‌دارد. قبل از رسیدن به این مرحله، باید باتری را تعویض کرد.

اما چطور از ظرفیت مفید باتری آگاه شویم؟ آن هم با یک دستور ساده در cmd ویندوز؟

به جای نصب نرم‌افزارهای متعدد و البته مفید و کاربردی، می‌توان با یک دستور ساده در کامند پرامپت ویندوز، سلامت باتری را سنجید.

برای اجرای کامند پرامپت از کلید ترکیبی ویندوز و R و سپس وارد کردن عبارت cmd استفاده کنید. در ویندوز ۸ تا ۱۰، کافی است روی منوی استارت راست کلیک کنید، Command Prompt یکی از گزینه‌های این منو است:

اجرای CMD در ویندوز 8 و 8.1 و 10 تحت ادمین

اجرای CMD در ویندوز ۸ و ۸٫۱ و ۱۰ تحت ادمین

اجرای کامند پرامپت در ویندوز 7

اجرای کامند پرامپت در ویندوز ۷

حال دستور زیر را در پنجره‌ی واسط خط دستور (کامَند پرامپت) وارد کنید و اینتر را فشار دهید:

powercfg /batteryreport

اگر همه چیز بر وفق مراد باشد، محصل ذخیره کردن فایل Html که گزارش باتری است، ذکر می‌شود. معمولاً محل مورد نظر فولدر System32 در فولدر نصب ویندوز است. ابتدای این فایل شبیه تصویر زیر است:

گزارش وضعیت باتری در ویندوز، بدون نرم‌افزار جانبی

گزارش وضعیت باتری در ویندوز، بدون نرم‌افزار جانبی

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، ظرفیت باتری لپ‌تاپ ساخت Dell، در ابتدا ۵۴ وات‌ساعت بوده و اکنون به ۴۹٫۳۷ وات‌ساعت کاهش پیدا کرده است. نوع باتری لیتیوم-پلیمر است و سریال نامبر و سازنده‌ی آن نیز ذکر شده است.

ظرفیت باقیمانده می‌بایست بیش از ۲۰ وات‌ساعت باشد

دو عدد اشاره شده می‌توانند بسیار متفاوت باشند. گاهی ممکن است دو عدد نزدیک باشند اما مقدارشان بسیار کم باشد. آنچه مهم است این است که یک لپ‌تاپ معمولی و نه کم‌مصرف، به باتری ۳۰ وات‌ساعتی و بزرگ‌تر نیاز دارد. در حقیقت نصف ظرفیت اولیه، حداقل مقداری است که می‌توان اولترابوک‌ها هم نهایتاً با باتری ۲۰ وات‌ساعتی کنار می‌آیند. اگر ظرفیت باقی‌مانده کمتر از ۳۰ یا ۲۰ وات ساعت باشد، زمان آن رسیده که یک باتری دیگر تهیه کنید و در مسافرت‌ها از هر دو باتری استفاده نمایید.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×