تصاویر متحرکی یا ویدیوهایی که گذر زمان را نشان می‌دهد به ویدیوی تایم‌لپس یا همان Time-lapse معروفند. گوگل در هفته‌ی جاری با همکاری دانشگاه واشنگتن نمایشی از ترکیب میلیون‌ها عکس در قالب ویدیوی تایم‌لپس ارایه کرده که بسیار جالب است.

هفته‌ی پیش مایکروسافت پروژه‌ای موسوم به Hyperlapse را آشکار کرد، پروژه‌ای با سودای روان کردن حرکت در تصاویر تایم‌لپس و حالا نوبت گوگل و دانشگاه واشنگتن است که خودی نشان بدهند. در فضای وب میلیون‌ها، میلیاردها و نه، بی‌نهایت تصویر وجود دارد. الگوریتم‌های هوشمندانه‌ای که گوگل در اختیار دارد، تصاویر شبیه به هم را شناسایی می‌کند و چه خوب است اگر بتوان از این تصاویر جداگانه ویدیوها یا عکس‌های متحرک تهیه کرد.

و ببینیم گوگل و دانشگاه واشنگتن چه روشی برای جمع‌آوری تصاویر دارند. در یک طرح آزمایشی ۸۶ میلیون تصویر مختلف از وب‌سایت‌هایی مثل فلیکر و پیکاسا و دیگر سایت‌ها جمع‌آوری و مرتب شده است. ترتیبی بر اساس اطلاعات متادیتا که شامل  مختصات جغرافیایی است. در قدم بعدی عکس‌ها به ترتیب زمان عکاسی مرتب شده‌اند و در نهایت زاویه‌ی دید عکس‌ها یکی شده است تا همه تصاویر، منظره یا ساختمان خاصی را نشان دهند، آن هم در گذر زمان. قدم بعدی یکسان‌سازی روشنایی و رنگ است.

آسمان خراشی که گوگل از زمین به آسمان عروج کردنش را تصویر می‌کند.

آسمان خراشی که گوگل از زمین به آسمان عروج کردنش را تصویر می‌کند.

تمام مراحل فوق نیاز به الگوریتم‌های پردازشی پیچیده دارد ولیکن گوگل و دانشگاه واشنگتن به کار خود وارد هستند و نتیجه‌ی جالبی هم گرفته‌اند. در ویدیوی زیر نمایشی از ذوب شدن یخ‌رودها، بالا رفتن آسمان‌خراش‌ها و پیدایش آبشارها را مشاهده می‌کنید که نتیجه‌ی همین پروژه‌ی جالب است.

تماشا کنید:

و نسخه‌ی رزولوشن بالا از یوتیوب:

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×