کارت گرافیک اکسترنال! نام جالبی است و کمی باورنکردنی اما با توجه به اینکه در سال‌های اخیر چند داک نصب کارت گرافیک اکسترنال رونمایی شده، ای‌ام‌دی این مقوله را کاملاً جدی گرفته و به دنبال استانداردسازی آن است. در ادامه با تلاش ای‌ام‌دی در این عرصه، آشنا می‌شویم.

اکنون AMD گاهی دیگر برای ارتقای دنیای گیمرها برداشته است و می‌خواهد استاندارد مشخصی برای طراحی داک کارت گرافیک اکسترنال و محصولات مشابه تصویب شود. طبق معمول استاندارد متن‌باز است و همه‌ی تولیدکنندگان می‌توانند در چارچوبی خاص، عملکرد یکسو داشته باشند و به عبارت ساده‌تر، داک نصب کارت گرافیکی که فرضاً MSI و Dell طراحی کرده‌اند، با محصولات ایسوس سازگار باشد و بالعکس.

قبلاً برخی داک‌های جالب را معرفی کردیم:

Graphics Amplifier داک نصب کارت گرافیک اکسترنال برای لپ‌تاپ‌ها

دل از داک نصب کارت گرافیک اکسترنال Alienware Graphics Amplifier پرده برداشت

قبلاً در اینتوتک از داک کارت گرافیک اکسترنالی که MSI طراحی کرده برایتان گفتم و حالا محصول دیگری از Dell به نام Alienware Graphics Amplifier را بررسی می‌کنم.

GamingDock Mini داک کارت گرافیک اکسترنال برای لپ‌تاپ MSI معرفی شد

GamingDock Mini داک کارت گرافیک اکسترنال برای لپ‌تاپ MSI معرفی شد

MSI قبلاً داک نصب کارت گرافیک اکسترنال برای لپ‌تاپ‌ها طراحی کرده بود و حالا با معرفی GamingDock Mini و کامپیوتر بدون کیس AX24 در کامپیوتکس ۲۰۱۵ ، تجربه‌ی خود را فزونی بخشیده است. در ادامه با این محصولات بیشتر آشنا می‌شویم.

تصویر زیر هم پیشنهاد Razer است که Razer Core نامیده شده و در آن از کارت گرافیک R9 Nano استفاده شده است:

داک نصب کارت گرافیک، Razer Core

داک نصب کارت گرافیک، Razer Core

کاری که AMD به عنوان مغز متفکر طراحی پردازنده‌ی گرافیکی انجام می‌دهد، طراحی پروتکل ارتباطی پردازنده‌ی گرافیکی اکسترنال با لپ‌تاپ و کابل یا کابل‌های لازم، پشتیبانی در سطح درایو و سیستم عامل است. ای‌ام‌دی می‌خواهد کارت گرافیک اکسترنال به صورت Plug-and-Play قابل استفاده باشد. در واقع پس از اتصال به کامپیوتر، مراحل اضافی نیاز نباشد و بتوان به راحتی رندر را به گرافیک اکسترنال سپرد.

پروتکل ارتباطی می‌تواند تاندربولت اینتل باشد و یا روش دیگری که مبتنی بر ارتباط از طریق پی‌سی‌آی اکسپرس با پردازنده است، انتخاب شود. تجربه نشان داده که حتی ۴ مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ که پهنای باند ۳۲ گیگابیت بر ثانیه‌ای (معادل ۴ گیگابایت بر ثانیه) دارد هم برای عملکرد نزدیک به حداکثری کارت گرافیک‌های رده‌اول کافی است. پهنای باند ارتباط ۸ یا ۱۶ مسیره معمولاً سرعت اجرای بازی‌ها را کمتر از چند درصد افزایش می‌دهد. لذا از نظر پهنای باند، مشکل جدی پیش روی ای‌ام‌دی و تولیدکنندگان وجود ندارد.

جالب است بدانید که یواس‌بی نوع C با کنترلر USB 3.1 Gen 2 که پهنای باند ۱۰ گیگابیت بر ثانیه‌ای دارد هم اگر به صورت دوگانه استفاده شود، پهنای باند کافی برای کارت گرافیک‌های خوب را تأمین می‌کند، مثل نمونه‌ای که ایسوس معرفی کرده بود:

کارت گرافیک اکسترنال با داک ROG XG2 ایسوس و USB Type C

کارت گرافیک اکسترنال با داک ROG XG2 ایسوس و USB Type C

ایسوس برای نصب کارت گرافیک اکسترنال، راه حل ساده‌ و جدیدی به اسم داک ROG XG2 دارد. این داک جالب از طریق یو‌اس‌بی به برخی محصولات ایسوس متصل شده و می‌توان در آن کارت گرافیک‌های رده‌اول و پرمصرف و طبعاً داغ نصب کرد. در ادامه با داک جالب ROG XG2 ایسوس آشنا می‌شویم.

2 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 5 (2 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اطلاع از
omidcruise
خواننده

فک کنم بهترین خبریه که تو یک سال گذشته شنیده ام.

wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×