دوچرخه‌ی تمرینی Next DNA eBike یکی دیگر از آن دوچرخه‌های الکتریکی معروف نیست! چینی‌ها به جای مصرف انرژی برای سرعت گرفتن و پیمایش سربالایی‌ها، می‌خواهند ورزش و تولید انرژی را ترکیب کنند.

امروز کمپانی چینی Sooall از دوچرخه‌ی تمرینی  Next DNA eBike پرده برداشته که نام آن واقعاً گمراه‌کننده است. eBike می‌تواند این باور را در ذهن تداعی کند که این هم یک دوچرخه‌ی الکتریکی است اما در حقیقت برداشت همگان اشتباه است چرا که طرز کار این دوچرخه برعکس است یعنی به جای مصرف انرژی الکتریکی و سرعت گرفتن، از سرعت کاربر برای تولید انرژی استفاده می‌کند.

کسی که برای تمرین و ورزش روی دوچرخه می‌نشیند، سه بسته‌ی باتری را شارژ می‌کند. زمانی که شارژ باتری‌ها کامل شود، می‌توانید بسته یا بسته‌ها را جدا کنید و از پورت USB آن برای تأمین توان مصرفی وسایل همراه استفاده نمایید. در مورد ظرفیت باتری‌ها و مدت زمان رکاب زدن برای شارژ شدن کامل یک بسته باتری، اطلاعی در دست نیست.

باتری شارژی دارای پورت USB

باتری شارژی دارای پورت USB

و همه‌چیز این دوچرخه، مثل نسخه‌های قدیمی‌اش نیست. منظورم از قدیمی خود ایده است. ایده‌ی تبدیل دوچرخه به ژنراتوری که انرژی الکتریکی تولید می‌کند. این دوچرخه یک مربی مجازی هم به همراه دارد و تمرینات را واقعی‌تر می‌کند. مثلاً اگر برای مسابقه‌ای تمرین می‌کنید که در آن بالارفتن از کوه و تپه و شیب‌های تند هم وجود دارد، می‌توانید سفتی رکاب را به اندازه‌ای که مناسب است تنظیم کنید.

یکی دیگر از هوشمندی‌های Next DNA eBike حالت کاربری مالتی‌پلیر است. اگر دوستان شما هم همین دوچرخه‌ی الکتریکی را تهیه کنند، می‌توانید مسیرها را با هم طی کنید و مسابقه بدهید. این هم یکی از روش‌های تشویق کاربر به امر دوست‌داشتنی ورزش است که این روزها در هیاهوی دنیای بازی‌های کامپیوتری و گجت‌های هوشمند، اولویتی فرعی پیدا کرده است.

در حال حاضر جز نمونه‌ی اولیه محصولی برای بررسی توسط علاقه‌مندان روی صحنه وجود ندارد اما Sooall می‌گوید تا دو ماه دیگر این دوچرخه‌ی تمرینی را وارد بازار چین می‌کند. قیمت آن هم نسبتاً زیاد است: ۱۶۱۲ دلار! احتمالاً فقط افرادی که به ورزش و رقابت علاقه‌ی وافر دارند، هزینه‌ی سنگین خرید این دوچرخه را متقبل می‌شوند.

و نگاهی دیگر به داستان معرفی دوچرخه‌ی تمرینی با قابلیت تولید انرژی:

دیروز از ماشین‌لباس‌شوئی پدالی که با نیروی پای انسان کارش را انجام می‌دهد برایتان نوشتم. امروز هم یک دوچرخه‌ی ورزشی که امر خطیر تولید انرژی را با ورزش توأمان انجام می‌دهد. گویا آدمی متوجه روش اشتباه زندگی‌اش شده و شاید در سال‌های آتی به جای وسایل ورزشی که انرژی مصرف می‌کنند، وسایلی با قابلیت تولید انرژی جایگزین شوند و از این طریق چرخه‌ی طبیعت به آن حالت طبیعی خود نزدیک شود.
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×