سامسونگ نسل جدید تراشه‌های حافظه‌ی DDR4 را با لیتوگرافی ۱۰ نانومتری تولید می‌کند. لیتوگرافی ۱۰ نانومتری به این معنی نیست که تمام ابعاد مهم، کمتر شده بلکه برخی فواصل ساختار ظریف تراشه، کمتر شده است. سامسونگ از ساختار جدید سلول‌ها در تولید انبوه حافظه‌های جدید استفاده کرده که ممکن است سرعت رم‌ها را به شدت افزایش دهد. در ادامه با جزئیات این خبر در خدمت شما هستیم.

فرآیند تولید جدید مبتنی بر غوطه‌ور کردن در ترکیب فلورید آرگون یا همان ArF و استفاده از طراحی ۴تایی است. فرآیند تولیدی که بسیار پیچیده است و به علاوه در تولید تراشه‌های DRAM جدید از ساختار جدید سلول‌ها استفاده شده است. آنچه می‌دانیم آن است که در روش جدید، خازن‌های سیلندرشکل بسیار باریک روی ترانزیستورها قرار می‌گیرند. هر ۵ یا ۶ سال، تکنولوژی تولید حافظه متحول می‌شود و جهشی بزرگ اتفاق می‌افتد. سامسونگ می‌گوید تکنولوژی ایجاد لایه‌ی دی‌الکتریک را بهینه کرده و عملکرد تا حد زیادی بهتر می‌شود. احتمالاً منظور این است که حالا می‌توان فرکانس کاری را به شدت افزایش داد و شاید حافظه‌هایی با فرکانس ۴۴۰۰ مگاهرتز دور از ذهن نباشد.

سامسونگ و لیتوگرافی 10 نانومتری و ساختار جدید برای تراشه‌های حافظه‌ی DDR4

سامسونگ و لیتوگرافی ۱۰ نانومتری و ساختار جدید برای تراشه‌های حافظه‌ی DDR4

مسأله‌ای که در حال حاضر مهم‌تر است، قیمت تراشه‌هاست. یک تراشه‌ی ۸ گیگابیتی DDR4 در حال حاضر ۴٫۶۸۸ دلار به طور متوسط قیمت دارد حال آنکه همین حافظه با ظرفیت نصف، ۱٫۶۷۲ دلار قیمت دارد. به همین علت است که تولیدکنندگان به استفاده از تراشه‌هایی با ظرفیت کمتر، علاقه دارند. اگر هزینه‌ها به کمک روش جدید، کاهش پیدا کند، استفاده از تراشه‌‎هایی با ظرفیت بالاتر و در نتیجه تولید استیک‌های رم با ظرفیت بیشتر، منطقی خواهد بود.

تراشه‌های DDR4 جدید ظرفیت ۸ گیگابیت (۱ گیگابایت) دارند و می‌توانند با سرعت ۳۲۰۰ مگابیت بر ثانیه، عمل کنند. بنابر گزارش سامسونگ، توان مصرفی بین ۱۰ تا ۲۰ درصد کمتر از تراشه‌های حافظه‌ی DDR4 موجود با لیتوگرافی ۲۰ نانومتری است.

هزینه‌ی رم‌ها و انواع حافظه‌ی مبتنی بر تراشه‌های جدید، پایین‌تر خواهد بود چرا که سامسونگ بایک ویفر ۳۰۰ میلی‌متری، تراشه‌های بیشتری تولید می‌کند، تفاوت در حد ۳۰ درصد است. البته در آغاز بازدهی فرآیند تولید جدید ممکن است هزینه‌ها را بیشتر کند اما به زودی کاهش ۳۰ درصدی قیمت، عملیاتی می‌شود.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×