در راهنمای خرید رم DDR3 به پارامترهای مهم در خرید رم می‌پردازم. تنها سرعت باس نیست که عملکرد رم را مشخص می‌کند. تایمینگ و قابلیت اورکلاک هم در ارزیابی بهترین رم موثر است.

مقدمه‌ای بر DDR3 و DDR4 و پارادوکس تایمینگ و سرعت باس

این روزها رم‌های DDR4 هم کم‌کم در دنیای پی‌سی‌های معمولی جا باز می‌کنند ولیکن هنوز پلتفرمی ارزان‌قیمت با نوع جدید رم عرضه نشده است. هسول اکستریم است و چیپ‌ست قدرتمند X99، پردازنده و چیپ‌ستی که چند میلیون تومان ارزش دارند و بهتر است بگوییم فقط در امور خاص پردازشی کاربرد دارند. اما در مقابل DDR3 تکنولوژی چند ساله‌ای است که خوشبختانه ارزان و مقرون به صرفه است. برندها و مدل‌های بسیار زیادی در بازار وجود دارد که باید در موردشان تصمیم گرفت؛ بالاخره برخی مدل‌ها نسبت به مدل‌های هم‌قیمت عملکرد بهتری دارند و قطعاً تساوی برقرار نیست. به زودی با معرفی پلتفرم‌های بعدی اینتل و AMD ، رم‌های DDR4 جای رم‌های DDR3 را خواهند گرفت.

رم DDR4 و برنامه ی اینتل برای گسترش آن در مادربوردها

اینتل برای جایگزینی رم DDR4 و مادربوردهای مربوطه به جای رم DDR3 چه برنامه ای دارد؟

رم های جدید DDR4 با هسول اکستریم و مادربوردهای X99 وارد بازار می شوند اما سوال این است که چه زمانی مادربوردها و پردازنده های معمولی از DDR4 استفاده خواهند کرد؟

اما مثالی ساده بزنم تا بحث را ادامه دهیم: یک استیک ۴ گیگابایتی با سرعت ۲۴۰۰ مگاهرتز را در نظر بگیرید. تایمینگ این استیک رم ممکن است ۱۰، ۱۱ یا ۱۲ باشد. تایمینگ رم یعنی تأخیر، کمیتی که هر چه بیشتر باشد، بدتر است.

در دنیای کامپیوتر تأخیر معمولاً بر حسب سیکل کلاک بیان می‌شود. مدت زمان یک سیکل یا دوره تناوب، معکوس فرکانس است. فرکانس ۱۰۰۰ هرتز معادل دوره تناوب ۱ هزارم ثانیه است.

تأخیر در دسترسی به حافظه چه کش باشد، چه رم و چه هارددیسک، سرعت پردازش و سرعت کلی سیستم عامل را پایین می‌آورد. ممکن است در کاربردهای خاصی که پهنای باند بالا موردنیاز است و تأخیر اهمیت کمتری دارد، تایمینگ کنار گذاشته شود اما در بیشتر کاربردها، تایمینگ اثر بیشتری دارد تا پهنای باند.

بنابراین رم ۲۴۰۰ مگاهرتزی با تایمینگ پایین‌تر، بهترین انتخاب است. اگر سرعت باس یکسان نباشد هم باید به ضریب عملکرد توجه کرد که حاصل تقسیم سرعت باس بر تایمینگ است. ضریب عملکرد بالاتر معمولاً به معنی عملکرد بهتر است.

اما به چرایی پیشنهاد فوق بپردازیم.

ضریب عملکرد ملاکی برای مقایسه‌ی رم‌های متفاوت

اگر پهنای باند کافی نباشد، رمی با سرعت باس بالاتر بهتر است.

نرم‌افزارهای محاسباتی که تمام پهنای باند رم را مورد استفاده قرار می‌دهند و روی دیر رسیدن داده برای پردازش توسط پردازنده حساس نیستند، قطعاً به رم‌های DDR3 با پهنای باند بیشتر علاقه دارند. در این صورت رم DDR3 با سرعت ۲۴۰۰ مگاهرتز که پهنای باندی معادل ۱۹٫۲ گیگابایت بر ثانیه دارد، گزینه‌ی خوبی است. رم بسیار باکیفیتی که فرضاً سرعت باس ۱۸۶۶ مگاهرتز و تایمینگ ۷ دارد، گزینه‌ی بعدی است! مشکل چنین رم مرغوبی در این است که سرعت باس آن پایین است و پهنای باند کافی برای رساندن داده به پردازنده را در اختیار ندارد.

در نرم‌افزارهای معمولی و حتی بازی‌های سنگین، پهنای باند مشکل اصلی سیستم و یا به اصطلاح گلوگاه آن (Bottleneck) نیست.

زمانی که سرعت عمل مهم است، تایمینگ بهتر در اولویت قرار دارد.

رم ۱۳۳۳ مگاهرتزی هم احتمالاً می‌تواند پاسخ‌گوی نیاز سیستم باشد اما تأخیر پدیده‌ی مهلکی است. پردازنده برای وارد شدن داده از رم به کش و همین‌طور فرآیند معکوس، مجبور است صبر کند و بی‌کار بماند. کارت گرافیک هم همین‌طور! بنابراین سرعت کلی سیستم به تایمینگ بستگی پیدا می‌کند. با سرعت باس یکسان هر چه تایمینگ بهتر باشد، عملکرد بهتر خواهد بود.

 

و ضریب عملکرد، کمیتی تعیین‌کننده که رم‌هایی با سرعت باس متفاوت را در برابر هم قرار می‌دهد. ابتدا تعریف تایمینگ را مرور کنیم:

تایمینگ رم با عبارتی مثل CL9 یا C9 بیان می‌شود که شاخصی از تأخیرهای موجود در رم است. عدد ۹ به این معنی است که تأخیر ۹ برابر دوره تناوب است و دوره تناوب هم معکوس فرکانس است.

و یک مثال عددی، رمی با سرعت باس ۲۴۰۰ مگاهرتز با تایمینگ ۹-۹-۹-۳۲ را در نظر بگیرید. این چهار عدد به چهار تأخیر مهم در رم اشاره می‌کند. عدد اول که ۹ است، به ما می‌گوید که تأخیر ۹ برابر دوره تناوب است و دوره تناوب ۱ تقسیم بر ۲۴۰۰ میلیون ثانیه است. ضرب و تقسیم کنید، دوره تناوب این رم ۰٫۴ نانوثانیه به دست می‌آید و تأخیر آن هم ۳٫۷۵ نانوثانیه خواهد شد. البته این فقط یکی از تأخیرهای اصلی رم است.

تأخیر کامل رم را با عبارتی مثل ۹-۹-۹-۲۸ بیان می‌کنند که هر عدد به یکی از تأخیرها مربوط می‌شود و یک ساب‌-تایمینگ نام دارد. بنابراین تمام رم‌های CL9 هم از نظر تایمینگ یکسان نیستند و تفاوت‌های اندکی دارند.

احتمالاً متوجه شده‌اید که چرا ضریب عملکرد از تقسیم کردن سرعت باس (بر حسب مگاهرتز) بر اولین تایمینگ به دست می‌آید. حاصل چنین تقسیمی معکوس تأخیر است که بدیهی است هر چه بزرگ‌تر باشد، به معنی کوچک‌تر بودن تأخیر است و این یعنی رم موردبحث، بهتر است.

به جدولی که آناندتک تهیه کرده دقت کنید، در ستون سمت چپ تایمینگ ذکر شده و در ردیف بالایی فرکانس رم:

ضریب عملکرد رم در فرکانس‌ها و تایمینگ‌ها مختلف

ضریب عملکرد رم در فرکانس‌ها و تایمینگ‌ها مختلف

رم ۲۴۰۰ مگاهرتزی با تایمینگ ۱۲ یعنی ضریب عملکرد ۲۰۰ و رم ۱۶۰۰ مگاهرتزی با تایمینگ ۸ هم همین ضریب عملکرد را دارد. انتظارمان از این دو رم در بنچ‌مارک‌ها و کاربردهایی که پهنای باند کم‌اثر است این است که امتیازی یکسانی به دست آورند.

یادتان باشد که ضریب عملکرد متناسب با عملکرد نیست. رمی با ضریب عملکرد ۱٫۷ برابر بیشتر، سرعت عمل ۱٫۷ برابر ندارد! شاید بزرگ‌ترین تفاوت در حد ۲۰ درصد باشد و بس و این چیزی است که در ادامه با هم بررسی می‌کنیم.

پایین آوردن کلاک و بهبود تایمینگ، راهکاری عجیب!

برخی کاربران معمولی و حتی بسیاری از کاربران حرفه‌ای فکر می‌کنند که اگر تایمینگ رم پایین بیاید، عملکرد بهتر می‌شود. این برداشت اگر در مورد رم‌های مختلف باشد، درست است اما اگر رم مخصوص اورکلاک را به جای اورکلاک، آندرکلاک کنیم، تایمینگ هم با حفظ ولتاژ پایین می‌آید، تا اینجای ماجرا صحیح است اما عملکرد بهتر می‌شود؟

اگر به تعریف ضریب عملکرد مراجعه کنیم به این نتیجه می‌رسیم که خیر.

و اما یک نگاه دیگر، در نرم‌‎افزار AIDA64 تأخیر رم بر حسب نانوثانیه اندازه‌گیری می‌شود. تأخیر خاصیت ذاتی ماژول‌های حافظه و کنترلر رم است و با اورکلاک و یا آندرکلاک تغییر شدیدی نمی‌کند. اما تایمینگ متفاوت است چرا که بر حسب سیکل کلاک بیان می‌شود. بدیهی است رمی با سرعت کلاک پایین‌تر و در واقع دوره تناوب بالاتر، تایمینگ پایین‌تری دارد و ظاهراً بهتر به نظر می‌رسد اما در حقیقت تأخیر ذاتی آن بر حسب نانوثانیه، آنچنان تفاوتی با حالت اورکلاک شده‌اش ندارد.

بررسی رم‌های مختلف و مروری بر ضریب عملکرد و اثر آن در بنچ‌مارک‌ها

تامزهاردور چند روز پیش بررسی جالبی انجام داده که به ما در اثبات فرضیه‌ی مطرح شده یعنی ضریب عملکرد و اهمیت آن کمک می‌کند. از طرفی بنچ‌مارک همه‌جانبه‌ای با شرکت ۸ مدل رم مختلف انجام داده که حقایق جالبی را آشکار می‌کند.

ابتدا مدل‌های شرکت‌کننده که همگی ۲۴۰۰ مگاهرتزی هستند و تایمینگ متفاوت دارند را در یک نگاه بررسی کنید:

مشخصات رم‌های DDR3 با سرعت باس ۲۴۰۰ مگاهرتز و تایمینگ متفاوت
مدل
تایمینگ (سیکل) ولتاژ (ولت) قیمت (دلار)
ADATA XPG V2
۱۱-۱۳-۱۳-۳۵ ۱٫۶۵ ۱۶۸
AMD Radeon R9 Gamer Series ۱۱-۱۲-۱۲-۳۱ ۱٫۶۵ ۲۵۰
Corsair Vengeance Pro Series ۱۰-۱۲-۱۲-۳۱ ۱٫۶۵ ۱۷۷
G.Skill Snipers ۱۱-۱۳-۱۳-۳۱ ۱٫۶۵ ۲۵۰
G.Skill Trident X ۱۰-۱۲-۱۲-۳۱ ۱٫۶۵ ۲۹۰
Kingston HyperX Savage ۱۱-۱۳-۱۳-۳۵ ۱٫۶۵ ۲۹۵
Mushkin Enhanced ۱۱-۱۳-۱۳-۳۱ ۱٫۶۵ ۳۲۳
Team Xtreem ۱۰-۱۲-۱۲-۳۱ ۱٫۶۵ ۱۵۰

و یک یادآوری مهم، برای استفاده از سرعت باس ۲۴۰۰ مگاهرتز، باید مادربورد شما و تنظیماتی که در بایوس یا UEFI انجام می‌دهید، مناسب باشد. مادربوردهای اینتلی با چیپ‌ست Z87 یا Z97 بخشی برای فعال کردن پروفایل‌های XMP رم دارند اما مادربوردهای ساده نمی‌توانند از این پروفایل‌ها استفاده کنند و سرعت رم را به اعدادی مثل ۱۳۳۳ یا ۱۶۰۰ مگاهرتز محدود می‌کنند. به عبارت دیگر اگر رم خوبی خریده باشید، پشیمان خواهید شد!

هر سازنده برای فعال کردن پروفایل XMP مسیر خاصی را در منوها و تب‌های UEFI در نظر می‌گیرد که ۴ نمونه را در تصاویر می‌بینید. معمولاً در تب مربوط به تنظیم سرعت کلاک پردازنده و رم می‌توان پروفایل‌های XMP را فعال کرد:

فعال کردن XMP در بایوس مادربورد ازراک

فعال کردن XMP در بایوس مادربورد ازراک

فعال کردن XMP در بایوس مادربورد ایسوس

فعال کردن XMP در بایوس مادربورد ایسوس

فعال کردن XMP در بایوس مادربورد گیگابایت

فعال کردن XMP در بایوس مادربورد گیگابایت

فعال کردن XMP در بایوس مادربورد MSI

فعال کردن XMP در بایوس مادربورد MSI

بنچ‌مارک‌هایی که تامزهاردور با ۸ مدل رم اشاره شده اجرا کرده است شامل موارد زیر می‌شود:

  • Aida 64 Engineer Edition
  • PassMark Performance Test
  • Prime95
  • Si-Sandra Support-Engineer 2015

اگر چند بازی سنگین را هم به عنوان نمونه‌ای از دنیای گیم اجرا می‌کرد، در انتخاب رم مناسب با خیال راحت عمل می‌کردیم اما نگران نباشید چرا که آناندتک و البته منابع بسیاری نتیجه‌ی اجرای بازی‌ها با رم‌های مختلف را منتشر کرده‌اند.

 AIDA64 برای مشخص کردن تأخیر و پهنای باند، SANDRA برای ارزیابی پهنای باند کلی، Geekbench 3 برای سنجش عملکرد پردازنده در حالت یک و چند هسته‌ای و در نهایت WinRAR برای ارزیابی اثر رم در یک کاربرد واقعی انتخاب شده‌اند.

سیستم تست AMD و Intelبنچ‌مارک WinRAR سیستم AMDبنچ‌مارک WinRAR سیستم اینتلبنچ‌مارک Geekbench 3 سیستم AMDبنچ‌مارک Geekbench 3 سیستم اینتل تأخیر و پهنای باند در سیستم AMD تأخیر و پهنای باند در سیستم اینتلسرعت رمزگذاریسرعت تبدیل ویدیو با x264سرعت اجرای بازی Dirt 3سرعت اجرای بازی Bioshock Infiniteسرعت اجرای بازی Sleeping Dogs با سه کارت گرافیک

سیستم تست AMD و Intel

سیستم تست ای‌ام‌دی شامل پردازنده‌ی ۸ هسته‌ای FX-8370 است که در حالت استاندارد و بدون فعال کردن پروفایل‌های XMP در حالت تک استیک حداکثر سرعت ۱۸۶۶ مگاهرتز را پشتیبانی می‌کند و اگر تعداد استیک‌ها به ۴ افزایش پیدا کند، سرعت پشتیبانی شده به ۱۶۰۰ مگاهرتز کاهش می‌یابد. مادربورد انتخابی ایسوس Crosshair V Formula Z است که جزء مدل‌های گران‌قیمت بازار است و می‌توان با کمی افزایش ولتاژ یا سرعت کلاک ، مشکل پایداری رم در فرکانس‌های بالا را حل کرد.

در سیستم اینتل هم از Core i7-4770K استفاده شده که با وجود توربو بوست سرعت آن به ۴ گیگاهرتز هم می‌رسد. تنها مشکلی که سیستم اینتلی دارد نام‌گذاری عجیب و گوناگون ولتاژهای مرتبط با پایداری رم و پردازنده است که باید با حوصله و دقت آن را بررسی نمود.

نتیجه‌ی بنچ‌مارک رم‌ها در WinRAR با سیستم AMD

از مشکلات مربوط به بوت شدن که با دستکاری تنظیمات و افزایش ولتاژ یا ضریب سرعت کلاک پایه حل می‌شود گذر می‌کنیم و به نتایج می‌پردازیم.

سرعت باس ۱۶۰۰ یا ۲۴۰۰ مگاهرتز است و مقدار رم ۸، ۱۶ و ۳۲ گیگابایت، نتیجه را بررسی کنید:

بنچ‌مارک رم‌های DDR3 در WinRAR

بنچ‌مارک رم‌های DDR3 در WinRAR

نرم‌افزار فشرده‌سازی فایلی به اسم WinRAR را همه می‌شناسیم، نرم‌افزاری سنگین و البته حرفه‌ای نیست و طبعاً به پهنای باند بسیار بالا علاقه نشان نمی‌دهد. از این رو در نتیجه‌گیری باید توجه داشته باشید که در کاربردهای سنگین‌تر مثل نرم‌افزارهای محاسباتی، مهندسی و ویرایش ویدیو، تفاوت بیش از چیزی که می‌بینیم خواهد شد اما در اغلب موارد، تفاوت آنچنان بزرگ نیست که به بنچ‌مارکی متفاوت نیاز داشته باشیم.

اثر سرعت باس

همان‌طور که می‌بینید ۳۲ گیگابایت رم ۲۴۰۰ مگاهرتزی بهتر از همان ۳۲ گیگابایت رم با سرعت باس ۱۶۰۰ مگاهرتز است، اما تفاوت چه قدر است؟ فقط ۱۰ درصد! در مورد بهترین رم تفاوت فقط ۱۰ درصد است و در مورد بدترین رم هم ۱۱٫۲ درصد است.

اثر تایمینگ

بهترین رکورد ۴ دقیقه و ۳۹ ثانیه و بدترین رکورد ۴ دقیقه و ۵۸ ثانیه است. تفاوت فقط ۶ درصد است که به تایمینگ مربوط می‌شود چرا که سرعت باس رم‌ها روی ۲۴۰۰ مگاهرتز تنظیم شده است.

اثر مقدار رم

ستون‌های سبز ۸ گیگابایتی در برابر قرمزهای ۳۲ گیگابایتی. تفاوت تقریباً ۱ دقیقه است. با توجه به ۵ دقیقه‌ای بودن فرآیند فشرده‌سازی فایل، به این نتیجه می‌رسیم که با ۴ برابر شدن مقدار رم، سرعت عمل فقط ۲۰ درصد متفاوت می‌شود.

 

نتیجه‌ی بنچ‌مارک رم‌ها در WinRAR با سیستم اینتل

بنچ‌مارک رم‌های DDR3 در WinRAR

بنچ‌مارک رم‌های DDR3 در WinRAR

اثر سرعت باس که در پلتفرم ای‌ام‌دی حدود ۱۰ درصد بود، در پلتفرم اینتل به ۳۰ درصد هم می‌رسد.

اثر تایمینگ هم از ۶ درصد به ۱۳ درصد افزایش پیدا کرده است.

اثر مقدار رم هم از ۲۰ درصد به ۳۷ درصد افزایش پیدا کرده است.

در مجموع باز هم تفاوت عملکرد به اندازه‌ی تفاوت قیمت نیست و نکته‌ی جالب‌تر اینکه بهترین رم پلتفرم AMD که محصولی Team Group است در این آزمون رتبه‌ی سوم را دارد و به جای آن G.Skill Trident X و سپس کورسیر Vengeance Pro در جایگاه اول و دوم قرار گرفته‌اند.

بنچ‌مارک رم‌ها به کمک Geekbench 3.2.2 Pro

امتیاز حالت یک هسته‌ای و چند هسته‌ای را بررسی کنید:

بنچ‌مارک رم‌ها به کمک Geekbench 3.2.2 Pro

بنچ‌مارک رم‌ها به کمک Geekbench 3.2.2 Pro

نتایج بسیار نزدیک به هم است و از آن مهم‌تر، مشابهت با بنچ‌مارک WinRAR است. بالاترین و پایین‌ترین امتیاز در این آزمون، تفاوت کمتری دارد. مثلاً تفاوت رم ۱۶۰۰ مگاهرتزی با رم ۲۴۰۰ مگاهرتزی در حالت چند هسته‌ای فقط چند ۲ درصد است!

بنچ‌مارک  Geekbench 3 سیستم اینتل

نتیجه‌ی تست سیستم اینتلی:

بنچ‌مارک رم‌ها به کمک Geekbench 3.2.2 Pro

بنچ‌مارک رم‌ها به کمک Geekbench 3.2.2 Pro

سیستم اینتلی حساسیت بیشتری به سرعت عمل رم دارد به طوری که تفاوت رم ۱۶۰۰ مگاهرتزی با رم ۲۴۰۰ مگاهرتزی به جای ۲ درصد، ۳ یا ۴ درصد است و البته هنوز هم تفاوت‌های بسیار کم است.

 تأخیر و پهنای باند در سیستم AMD

AIDA64 حداکثر و حداقل تأخیر را بر حسب نانوثانیه ارزیابی کرده و پهنای باند نیز توسط AIDA64 و SANDRA اندازه‌گیری شده است. نتیجه را بررسی کنید:

حداکثر و حداقل تأخیر رم و پهنای باند مدل‌های مختلف

حداکثر و حداقل تأخیر رم و پهنای باند مدل‌های مختلف

همان‌طور که شاهد هستید، تأخیر اندازه‌گیری شده در مدل‌های مختلف به هم نزدیک است. با توجه به اینکه رم‌ها برای سرعت باس ۲۴۰۰ مگاهرتز بهینه شده‌اند، سرعت باس ۱۶۰۰ تأخیر را افزایش می‌دهد!

مورد جالب توجه این است که با افزایش سرعت باس از ۱۶۰۰ به ۲۴۰۰ که ۵۰ درصد است، پهنای باند مدل‌های مختلف در حد ۳۰ درصد افزایش پیدا کرده است.

 تأخیر و پهنای باند در سیستم اینتل

در سیستم اینتلی هم اعداد زیر به دست آمده است:

حداکثر و حداقل تأخیر رم و پهنای باند مدل‌های مختلف

حداکثر و حداقل تأخیر رم و پهنای باند مدل‌های مختلف

رمزگذاری با TrueCrypt

 یکی از نرم‌افزارهای رمزگذاری TrueCrypt است؛ اثر سرعت و تایمینگ رم را در سرعت رمزگذاری ببینید:

سرعت رمزگذاری با TrueCrypt توسط رم‌های مختلف DDR3

سرعت رمزگذاری با TrueCrypt توسط رم‌های مختلف DDR3

دقت کنید که رمی با ضریب عملکرد ۱٫۷ برابر، عملکرد سیستم را ۱٫۰۴ برابر کرده است. در حقیقت اعداد جدول فوق را که مرور کنید، به این نتیجه می‌رسید که رم در سرعت رمزگذاری اثر خاصی ندارد.

سرعت تبدیل ویدیو با x264

سرعت تبدیل ویدیو با اینکدر x264 در مسیر دوم تبدیل به صورت زیر است:

سرعت تبدیل ویدیو با اینکدر x264 توسط رم‌های مختلف DDR3

سرعت تبدیل ویدیو با اینکدر x264 توسط رم‌های مختلف DDR3

سرعت اجرای بازی Dirt 3

سرعت اجرای بازی Dirt 3 با رم‌های مختلف و گرافیک HD 6950

سرعت اجرای بازی Dirt 3 با رم‌های مختلف و گرافیک HD 6950

در بازی درت ۳ رم‌های مختلف سرعت اجرای بازی را ۱ الی ۲ درصد تغییر داده‌اند.

سرعت اجرای بازی Bioshock Infinite

سرعت اجرای بازی Bioshock Infinite با رم‌های مختلف و گرافیک HD 6950

سرعت اجرای بازی Bioshock Infinite با رم‌های مختلف و گرافیک HD 6950

در بایوشاک اینفینیت هم تفاوتی که رم سیستم ایجاد می‌کند، کمتر از ۲ درصد است.

سرعت اجرای بازی Sleeping Dogs با سه کارت گرافیک

ارتباط بهینه‌ی پردازنده با سه کارت گرافیک، وابستگی بیشتری به سرعت و تایمینگ رم دارد. بررسی کنید که نتیجه چگونه است و دقت داشته باشید که HD 5970 یک کارت گرافیک تک هسته‌ای نیست:

سرعت اجرای بازی Sleeping Dogs با رم‌های مختلف و گرافیک‌های HD8970 و HD 5870

سرعت اجرای بازی Sleeping Dogs با رم‌های مختلف و گرافیک‌های HD8970 و HD 5870

همان‌طور که شاهد هستید تفاوت به ۸ درصد هم رسیده است. 

جمع‌بندی، کدام سرعت باس و تایمینگ بهتر است؟

همان‌طور که در بررسی‌ها دیدید، بسته به اینکه سیستم شما پردازنده‌ی اینتلی داشته باشد یا AMD، نیاز به تایمینگ و پهنای باند متفاوت است. معمولاً پردازنده‌های اینتلی رم با سرعت باس پایین‌تر و تایمینگ بهتر را می‌پسندند.

در بیشتر نرم‌افزارهای معمولی و حتی سنگین، تایمینگ بهتر و سرعت باس متوسط مثل ۲۰۰۰ یا ۱۸۶۶ مگاهرتز انتخاب خوبی است. رم‌هایی با سرعت باس ۲۸۰۰، ۳۰۰۰ و حتی بالاتر، پهنای باند بسیار بالایی دارند که معمولاً به آن نیاز نداریم.

توصیه‌ی عمومی این است که رم با سرعت ۱۶۰۰ الی ۲۱۳۳ مگاهرتز و تایمینگ ۱۰، ۱۱ و ۱۲ را انتخاب کنید تا هزینه و عملکرد بهینه باشد. اگر به دنبال عملکرد بهتر هستید، سرمایه‌گذاری روی پردازنده، مادربورد و کارت گرافیک و حتی هارددیسک و SSD نتیجه‌ی بهتری دارد؛ موضوع این است که برای خرید رم ۲۴۰۰ مگاهرتزی با تایمینگ ۱۰ مثل Trident X جی.اسکیل ، مجبوریم دو برابر هزینه کنیم و آنچه در سنگین‌ترین بنچ‌مارک‌ها دیدیم، تفاوت ۱۰ درصدی است و نه بیشتر.

مقدار رم مناسب برای شرایط فعلی یعنی ویندوز ۸ و پردازنده‌های ۴ هسته‌ای هسول ، حدود ۸ گیگابایت است. البته عملکرد رم ۴ گیگابایتی هم چندان تفاوتی ندارد ولیکن اگر چندین نرم‌افزار سنگین و حتی معمولی را با هم اجرا کنید، احتمالاً حافظه‌ی رم پر می‌شود. لذا بهتر است به ۸ گیگابایت رم به عنوان حداقل مقدار توصیه شده نگاه کنید.

و موضوع برند: اگر در فکر اورکلاک کردن هستید و یا می‌خواهید عملکرد سیستم چند میلیون تومانی شما در بهترین حالت ممکن باشد، سراغ برندهایی مثل جی اسکیل و کورسیر بروید که حتی با تایمینگ یکسان، اندکی بهتر از مدل‌های دیگر هستند. توجه به داشتن هیت‌سینک بزرگ برای خنک‌کاری ماژول‌های حافظه که روی رم چیده شده‌اند هم موضوع مهمی است.

رم‌های DDR4 اپیسر با سری Apacer Blade DDR4 به دنیای اورکلاکرها می‌آیند

رم‌های DDR4 اپیسر با سری Apacer Blade DDR4 به دنیای اورکلاکرها می‌آیند

رم کینگستون HyperX Predator DDR4 و رکورد جدید 4351 مگاهرتزی اورکلاک

رم کینگستون HyperX Predator DDR4 و رکورد جدید ۴۳۵۱ مگاهرتزی اورکلاک

اگر به اورکلاک کردن نمی‌اندیشید، تفاوت چندانی بین رم‌های مختلف که از نظر سرعت باس و تایمینگ یکسان هستند، وجود ندارد. بنابراین می‌توانید برندهایی مثل ADATA یا کینگستون ، Patriot و Team Group را انتخاب کنید. Crucial هم معمولاً محصولات خوش‌‎قیمتی دارد که تایمینگ مناسبی هم دارند.

شما چه توصیه‌هایی برای خرید رم دارید؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه روشن "راهنمای خرید رم DDR3 ، مقدار، سرعت و تایمینگ رم را چطور انتخاب کنیم؟"

اطلاع از
bahador.gh
مهمان

خیلی ممنون، واقعا مقاله ی کاملی بود و به بیشتر سوالات در زمینه رم جواب داده بود اونم با مستندات عالی!
من که دقیقا تمام اطلاعات مورد نیازم رو با این مقاله تکمیل کردم و به جمع بندی هم رسیدم!
فقط یه چیز برام سوال مونده اونم اینکه چرا پهنای باند رم ها الزاما ۸ بایت هستش و تولید کننده ها بیشتر از ۶۴ عدد رابط استفاده نمیکنن؟!

alireza1411
مهمان

چیپ‌ست‌های قویتر کانالهای بیشتر ساپورت میکنن و کنترلر هم طبق معمول ۳۲ یا ۶۴ بیتی هست. دقیقاً نمیدونم چرا بالاتر نمیبرن ولی همین ۴ کاناله یا دو کانال هم پهنای باندش خیلی بالاست.

فرزاد
مهمان

مقاله بسیار آموزنده ,کامل وجالبی بود که در کمتر سایتی میشد این همه مطلب رو یکجا مشاهده کرد.به اکثر سوالاتی که ممکنه برای یک کاربر پیش بیاد جواب داده.موفق و سربلند باشید

wpDiscuz
×