اینتل یکی دیگر از پردازنده‌های قدرتمند زئون به نام Xeon E7-8894 v4 را معرفی کرد. مدلی ۲۴ هسته‌ای که با سرعت کلاک ۲.۴ گیگاهرتز کار می‌کند و یک هیولای پردازشی برای سرورها و ایستگاه‌های پردازشی است. پردازنده‌ی جدید اینتل ۸۹۰۰ دلار قیمت‌گذاری شده است و با چنین قیمت سرسام‌آوری، تنها برای امور خاص سروری مناسب است. در ادامه با این مدل بیشتر آشنا می‌شویم.

پردازنده‌های سری زئون هم مثل Coreها گروه‌بندی می‌شوند. E7 مدل‌های برتر است و E5 و E3 مدل‌های معمولی‌تر. اینتل این پردازنده را به لحاظ معماری شبیه سری ۵۰۰۰ یعنی خانواده‌ی برودول طراحی کرده است. در حقیقت نام زئون‌ها سه نسل از نام گروه اصلی دستاپی فاصله دارد. به این ترتیب زئون‌های سری ۸۰۰۰ هم‌خانواده‌ی سری ۵۰۰۰ یا همان برودول نام‌آشنا هستند. اما به مشخصات بپردازیم.

سرعت کلاک پایه‌ی این مدل ۲۰۰ نگاهرتز بالاتر از مدلی است که جانشین آن شده است. ۲۴ هسته که هر یک ۲ ترد را پردازش می‌کنند و در حقیقت هایپرتردینگ اینتل در این پردازنده‌ی قدرتمند پشتیبانی می‌شود. مقدار حافظه‌ی کش L3 معادل ۶۰ مگابایت است و توان طراحی حرارتی فقط ۱۶۵ وات! دقت کنید که فرکانس توربو بوست این پردازنده ۳.۴ گیگاهرتز است و با این وجود بسیار کم‌مصرف به نظر می‌رسد.

این تراشه کنترلر رم ۴ کاناله دارد، درست مثل دیگر پردازنده‌های سری Broadواتell-EX XCC و البته از رم‌های DDR3 و DDR4 پشتیبانی می‌کند. مجموعاً می‌توان ۳ ترابایت رم برای یک سوکت پردازنده در نظر گرفت!

تعداد مسیرهای پی‌سی‌آی اکسپرس ۳.۰ این پردازنده، ۳۲ عدد است و با وجود سه مسیر QPI با پهنای باند ۹.۶ عمل در ثانیه، محیط چند سوکتی مادربورد مرتبط می‌شود.

به جدول مشخصات نگاهی داشته باشید و با دیگر مدل‌ها مقایسه کنید:

مشخصات پردازنده‌های Xeon سری E7-8800 v4 
  E7-8867 v4 E7-8870 v4 E7-8880 v4 E7-8890 v4 E7-8894
v4
  E7-8891 v4 E7-8893 v4
توان طراحی حرارتی ۱۶۵ وات ۱۴۰ وات ۱۵۰ وات ۱۶۵ وات ۱۶۵ وات ۱۴۰ وات
هسته و ترد ۱۸ / ۳۶ ۲۰ / ۴۰ ۲۲ / ۴۴ ۲۴ / ۴۸ ۱۰ / ۲۰ ۴ / ۸
فرکانس پایه ۲۴۰۰ ۲۱۰۰ ۲۲۰۰ ۲۲۰۰ ۲۴۰۰ ۲۸۰۰ ۳۲۰۰
توربو بوست ۳۳۰۰ ۳۰۰۰ ۳۳۰۰ ۳۴۰۰ ۳۵۰۰ ۳۵۰۰
کش سطح سوم ۴۵ MB ۵۰ MB ۵۵ MB ۶۰ MB ۶۰ MB ۶۰ MB
پهنای باند QPIها ۳ × ۹٫۶ ۳ x 9.6 ۳ x 9.6
کنترلر حافظه‌ی رم DDR4-1866
DDR3-1600
DDR4-1866
DDR3-1600
PCIe PCIe 3.0 x32 ۳٫۰ x32 ۳٫۰ x32
قیمت (دلار) ۴۶۷۲ ۴۷۶۲ ۵۸۹۵ ۷۱۷۴ ۸۸۹۸ ۶۸۴۱ ۶۸۴۱

سری E7 زئون‌ها برای سرورهایی طراحی شده‌اند که ۴ یا ۸ و حتی بیشتر سوکت دارند. این پردازنده‌های برای کارکرد دائمی طراحی شده‌اند و از نظر ضریب اطمینان بسیار عالی هستند.

تاکنون اینتل پردازنده‌ای که به تولید انبوه رسیده باشد و قیمتی در این حد داشته باشد، تولید نکرده بود. مدل Xeon E7-8890 v4 که ۲۴ هسته‌ای است ۷۲۰۰ دلار قیمت داشت و از نظر سرعت کلاک، ۱۰ درصد ضعیف‌تر بود.

منبع: آناندتک

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×