ای‌ام‌دی چندی پیش سه APU برای کاربری داخلی (توکار) را به سری G اضافه کرد، در این تراشه‌ها از هسته‌های جگوآرپلاس و یا اکسکویتور استفاده شده و طبعاً تعداد هسته‌ها زیاد است. در ادامه با مشخصات سه خانواده‌ی جدید سیستم روی چیپ‌های کم‌مصرف ای‌ام‌دی آشنا می‌شویم.

مدل‌های رده پایین LX جایگزین تراشه‌های موجود

مدل‌های رده‌پایین، سیستم روی چیپ‌های خانواده‌ی LX از سری G هستند که تنها دو هسته‌ی جگوآر دارند. در بخش گرافیک هم فقط یک گروه محاسباتی که ۶۴ پردازنده‌ی استریم دارد، دیده می‌شود. دیکد سخت‌افزاری کدک‌های مختلف و همین‌طور اینکد سخت‌افزاری پشتیبانی شده ولیکن رزولوشن مالتی‌مدیا، محدود است.

پورت‌های HDMI 2.0 و طبعاً HDMI 1.4، دیسپلی‌پورت ۱٫۲ و نوع توکار آن یعنی eDP 1.4 نیز از طریق کنترلر موجود، به محصولات اضافه می‌شود. کنترلر حافظه تنها یک کانال دارد و از رم DDR3 پشتیبانی می‌کند. وجود پردازنده‌ی امنیتی AMD به صورت مجتمع، یکی از مزایای همه‌ی تراشه‌های جدید سری G است.

توان مصرفی سیستم روی چیپ LX بین ۶ الی ۱۵ وات است و عمر مفید آن حداقل ۱۰ سال تخمین زده می‌شود.

سیستم روی چیپ‌های LX ای‌ام‌دی

سیستم روی چیپ‌های LX ای‌ام‌دی

خانواده‌ی LX با بسته‌بندی FT3 عرضه می‌شود که از نظر پین‌ها، درست شبیه سیستم روی چیپ‌های eKabini و Steppe Eagle ای‌ام‌دی است، لذا جایگزین کردن تراشه‌ها، امکان‌پذیر است.

گروه J و گروه I با بسته‌بندی جدید FP4

دومین خانواده یعنی گروه J هم دو هسته دارد اما از نوع اکسکویتور، پردازنده‌ی گرافیکی شامل ۲ واحد محاسباتی و در حقیقت ۱۲۸ پردازنده‌ی استریم است. موتور مالتی‌مدیا از ویدیوهای ۴K با رزولوشن رنگی ۱۰ بیت پشتیبانی می‌کند و اینکد و دیکد سخت‌افزاری کدک‌های متنوع و از همه مهم‌تر، H.265 پشتیبانی شده است. پورت‌های ویدیویی مثل خانواده‌ی LX است، کنترلر حافظه از رم دو کاناله DDR3 و همین‌طور DDR4 پشتیبانی می‌کند. توان مصرفی گروه J بین ۶ الی ۱۰ وات است و برای حداقل ۱۰ سال کارکرد طراحی شده‌اند.

 

سیستم روی چیپ‌های LX ای‌ام‌دی

سیستم روی چیپ‌های LX ای‌ام‌دی

در آخرین گروه یعنی I، بخش گرافیک تقویت شده و دارای ۴ واحد محاسباتی است. سایر مشخصات تغییری نکرده و توان مصرفی بین ۱۲ الی ۱۵ وات است.

دو گروه J و I از نظر عملکردی ضعیف‌تر از گروه R هستند و بسته‌بندی FP4 نام دارد. بنابراین پین‌های تراشه‌ها متفاوت است و نمی‌توان آنها را جایگزین تراشه‌های موجود FP3 کرد.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×