در نشست سالانه‌ی مداراحت حالت جامد مطالبی عنوان شده که برای طرفداران ای‌ای ‌دی و به ویژه کسانی که به خرید  پردازنده‌های رایزن (Ryzen) می‌اندیشند بسیار جالب است. در ادامه به این موارد می‌پردازیم و با رایزن بیشتر آشنا می‌شویم. ای‌ام‌دی تصاویری از قالب تراشه‌های Ryzen منتشر کرده که نسبتا کوچک است و علاوه بر تراشه‌ی کامل تصاویری از ماژول CCX منتشر شده که اطلاعات بیشتری درباره‌ی ساختار تراشه‌ها به دست می‌دهد.   تصویر زیر یک هسته از تراشه‌های رایزن را نشان می‌دهد.   همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر هسته یک بخش محاسبه‌ی عدد صحیح و یک بخش محاسبات اعشاری دارد … ادامه‌…

ای‌ام‌دی تصاویری از قالب تراشه‌های Ryzen منتشر کرده که نسبتا کوچک است و علاوه بر تراشه‌ی کامل تصاویری از ماژول CCX منتشر شده که اطلاعات بیشتری درباره‌ی ساختار تراشه‌ها به دست می‌دهد.

پردازنده‌های رایزن

پردازنده‌های رایزن

 

تصویر زیر یک هسته از تراشه‌های رایزن را نشان می‌دهد.

معماری یک هسته‌ی Zen

معماری یک هسته‌ی Zen

 

همان‌طور که مشاهده می‌کنید هر هسته یک بخش محاسبه‌ی عدد صحیح و یک بخش محاسبات اعشاری دارد و بخش اعشاری بین دو بخش عدد صحیح تقسیم نمی‌شود. این تفاوت بزرگ چیزی است که هسته‌های Zen را قدرتمند و متفاوت از نسل‌های اخیر محصولات ای‌ام‌دی نشان می‌دهد.

اما نکته‌ی جالدید به بخشی به نام پیش‌بینی انشعاب برمی‌گردد. ای‌ام‌دی از عبارت Neural Net استفاده کرده و گویا قرار است پیش‌بینی نتیجه‌ها الگوریتم‌های شرطی با یک شبکه‌ی عصبی که طبعا دقت بالاتری داره‌ صورت گیرد.

پیش‌بینی اشتباه به این معنی است که پردازنده می‌بایست آنچه برای پردازش سریع دستورات بعدی آماده کرده را پاکسازی کند و این یعنی اتلاف منابع و سرعت کمتر. ای‌ام‌دی مدعی است که پیش‌بینی انشعاب این بار بسیار بهینه‌تر از نسل قبلی است.

حال به تصویر یک CCX توجه کنید. یک مدل ۴ هسته‌ای:

معماری پردازنده‌ی چهار هسته‌ای رایزن

معماری پردازنده‌ی چهار هسته‌ای رایزن

 

ای‌ام‌دی می‌گوید طراحی تراشه‌های جدید به گونه‌ای است که در آینده میتوان کش سطح سوم و نیز تعداد هسته‌ها را به سادگی تغییر داد لذا به نظر می‌رسد که ای‌ام‌دی صرفا سری SummitRidge را در نقشه راه خود قرار نداده و شاید پردازنده‌های قدرتمندی برای سرورها به زودی معرفی کند. از طرفی تراش‌های جدید ای‌ام‌دی کوچک‌تر از محصولات معادل اینتل هستند و این در حال است که لیتوگرافی اینتل ضعیف‌تر است. گویا ای‌ام‌دی با طراحی ساده و بهینه می‌خواهد نقط

 ضعف خود در بخش فناوری ساخت را جبران کند.

Precision نیز مکانیزمی برای تغییرات کوچک سرعت کلاک است که با کمک فناوری Pure Power ای‌ام‌دی که مأمور مانتیور کردن سرعت است می‌تواند اورکلاک خودکار را با دقت و سرعت بالا پیگیری کند و این کار بدون بروز تأخیر و افت عملکرد صورت می‌گیرد. ای‌ام‌دی از تغییراتی در حد ۲۵ مگاهرتز صحبت کرده که عددی بسیار جالب است.

 

منبع: HotHardware

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×