اورکلاک کردن پردازنده‌های اسکای‌لیک توسط مادربوردهای ارزان هم امکا‌ن‌پذیر است به شرط آنکه به نکاتی که در مقاله‌ی چند هفته پیش، توجه کرده باشید. اکنون به مشکلاتی که در فرآیند اورکلاک پیش می‌آید نگاهی خواهیم داشت. به هر حال اورکلاک کردن بدون خطر نیست و اورکلاکرها به خوبی می‌دانند که پِرفورمِنس (عملکرد) مستلزم ریسک و یا هزینه است.

فقدان هایپرتردینگ در صورت استفاده از چیپ‌ست‌هایی به جز Z170

به جز مادربوردهای چیپ‌ست Z170 که امکانات متنوعی برای تنظیم ولتاژ، سرعت کلاک پایه و مالتیپلایر، vDroop و کالیبراسیون خط بار (LLC یا Load-Line Calibration) دارند، سایر چیپ‌ست‌ها برای اورکلاک کردن پردازنده طراحی نشده‌اند و سازنده‌ی مادربورد روی اضافه کردن قابلیت‌های اشاره شده و بهینه کردن مدارات سرمایه‌گذاری نمی‌کند.

چیپ‌ست Z170 اینتل

چیپ‌ست Z170 اینتل

به هر حال اگر اورکلاک کردنی در کار نباشد، نیازی به رگولاتور قدرتمند پردازنده نیست و هزینه می‌بایست کمتر شود.

حذف هایپرتردینگ و حذف هسته‌های لاجیکال (مجازی)

ازراک چیپ‌ست‌های H170 و B150 را با استفاده از فرم‌ویر خاص و طراحی متفاوت، آماده‌ی اورکلاک کرده اما متأسفانه برخی قابلیت‌های موجود، حذف می‌شود. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌ها، تکنولوژی هایپرتردینگ اینتل است که بنابر اعلام ایسوس، ازراک و MSI حذف می‌شود. لذا پردازنده‌های Core i7 یا Core i3 که به جای ۴ و ۲ هسته‌ی واقعی، ظاهراً ۸ و ۴ هسته‌ای دیده می‌شوند، به حالت اصلی خود بازگشته و عملکرد افت می‌کند. حذف هایپرتردینگ عملکرد را حدود ۲۰ یا ۱۵ درصد کاهش می‌دهد.

اگر بازی یا اپلیکیشن از ۲ یا ۴ هسته استفاده کند، مشکل زیادی ایجاد نشده اما اگر تعداد تردهای پردازشی در بازی‌های مبتنی بر دایرکت ایکس ۱۲ و بازی‌هایی که عمیقاً بهینه شده‌اند، بیش از ۴ مورد باشد چطور؟

شاید فقدان هایپرتردینگ مساوی تلاشی برای هیچ باشد!

بله، هدف اورکلاکر محقق نشده و حتی وضعیت بدتر است. ۱۵ درصد اورکلاک با از دست داده ۲۰ درصد عملکرد، جمع و تفریق کنید، به کاهش ۵ درصدی عملکرد می‌رسید. دقت کنید که ۱۵ درصد اورکلاک کردن یک پردازنده‌ی ۴ گیگاهرتزی به معنی افزایش ۶۰۰ مگاهرتزی سرعت کلاک است که کار چندان ساده‌ای هم نبوده! خوشبختانه بازی‌های مبتنی بر دایرکت ایکس ۱۲ از پردازنده کمتر کار می‌کشند و اغلب بازی‌های فعلی هم با پردازنده‌های ۴ هسته‌ای، میانه‌ی خوبی دارند و نیازی به بیش از ۴ هسته ندارند.

غیرفعال شدن C-States و مصرف انرژی بیشتر

اینتل برای مدیریت بهتر توان مصرفی، حالت‌های توان مصرفی متعددی در پردازنده‌های خود اضافه کرده است. به عنوان مثال اگر حالت‌هایی مثل C3 و C4 و C5 بسته به شرایط کاری فعال شود، ولتاژ کاری اندکی کاهش پیدا کرده و توان مصرفی کمتر می‌شود. انتخاب این حالت‌ها هوشمندانه صورت می‌گیرد.

از معایب اورکلاک کردن پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل که البته توسط مادربوردهای معمولی اورکلاک شده‌اند، غیرفعال شدن حالت‌های C است. دقت کنید اگر پردازنده‌های ویژه‌ی اورکلاک که پسوند K دارند را توسط مادربوردهای غیر از Z170 اورکلاک کنید، هایپرتردینگ و حالت‌های C غیرفعال می‌شود. حتی اگر اورکلاکی هم صورت نگیرد، وضعیت همین است!

اما برعکس آن، پردازنده‌های معمولی اورکلاک شده با چیپ‌ست Z170، حالت‌های C و هایپرتردینگ را حفظ می‌کنند.

معمولاً اورکلاکرها در جست‌وجوی بهترین حالت عملکردی، از خیر قابلیت‌های مرتبط با کاهش مصرف انرژی می‌گذرند و در حقیقت تمام گزینه‌های مربوط به بهینه‌سازی مصرف انرژی را غیرفعال می‌کنند. لذا از دست رفتن حالت‌های C مشکل مهمی نیست.

دیگر مشکلات و نظر ایسوس، گیگابایت، MSI و ازراک

ایسوس می‌گوید پردازنده‌ی اورکلاک شده توسط مادربوردهای غیر Z، از برخی مجموعه دستورات پشتیبانی نمی‌کند. ایسوس معتقد است که اورکلاک کردن به این سبک، از نظر قابلیت اطمینان به عملکرد صحیح و بدون مشکل پردازنده و مادربورد، جالب نیست و علاقه‌ای به معرفی محصولات ارزان اما تصحیح شده ندارد.

ازراک بدون حذف هایپرتردینگ، اورکلاک را ممکن کرده!

ازراک رفتاری عکس ایسوس دارد و می‌خواهد شانس خود را امتحان کند. متأسفانه ازراک هم احتمالاً تسلیم فشار اینتل شده و با بروزرسانی فرم‌ویر، قابلیت اورکلاک را از مادربوردهای باکیفیت H170 و B150 خود حذف کرده است. نکته‌ی جالب این است که ازراک می‌گوید هایپرتردینگ غیرفعال نمی‌شود! تنها حالت‌های C و توربو بوست غیرفعال می‌شوند که مسأله‌ی مهمی برای اورکلاکرها نیست.

گیگابایت در این زمینه اظهار نظر نگرده است. MSI هم مثل ایسوس در مورد حذف برخی ویژگی‌ها و مقوله‌ی قابلیت اطمینان به مادربورد نگران است اما مشغول تحقیق و بررسی بیشتر است. احتمالاً بررسی‌های MSI هم در راستای سیاست‌های اینتل، بی‌ثمر خاتمه یافته است.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×