مادربورد Z170M OC Formula ازراک با توجه به نامش از مادربوردهای کوچک ویژه‌ی اورکلاک سنگین است. به همین جهت ازراک در طراحی آن قطعات مرغوبی استفاده کرده و با نگاهی اجمالی متوجه تراکم پورت‌ها و قطعات می‌شویم. محدودیت فضا در کلاس ابعادی micro-ATX به گونه‌ای است که فقط دو اسلات برای رم‌های DDR4 پیش‌بینی شده است. در ادامه با مشخصات و طراحی مادربورد Z170M OC Formula ازراک آشنا می‌شویم.

با یک مادربورد کوچک هم می‌توان پردازنده‌های رده‌اول و سریع را اورکلاک کرد. مادربورد micro-ATX ازراک با سوکت LGA1151، برای اورکلاک کردن پردازنده‌ها طراحی شده، به همین جهت رگولاتور پردازنده، ۱۴ فازی است! ۲ فاز هم برای یکنواخت کردن ولتاژ بخش رم در نظر گرفته شده و برد مدار چاپی ۱۰ لایه است. طبعاً این برد گران‌تر از بردهای ۸ لایه‌ای متداول تمام می‌شود. همان‌طور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، دو هیت‌سینک بزرگ روی مدار رگولاتور پردازنده قرار گرفته و یک هیت‌سینک نسبتاً بزرگ هم روی چیپ‌ست تعبیه شده است.

مادربورد Z170M OC Formula

مادربورد Z170M OC Formula

مادربورد Z170M OC Formula توان مصرفی خود را از طریق کابل ۲۴ پین ATX و ۸ پین EPS تأمین می‌کند، درست مثل مادربوردهای ATX. برای تنظیم دقیق ولتاژ می‌توان از کلیدهای فیزیکی تعبیه شده در مجاورت نقاط اندازه‌گیری ولتاژ استفاده کرد. به کمک DirectKey اورکلاک خودکار صورت می‌گیرد و برای عیب‌یابی، LEDهایی روی مادربورد نصب شده است.

ازراک دو تراشه‌ی EEPROM برای ذخیره کردن فرمور و تنظیمات در نظر گرفته و به راحتی می‌توان بین فرمورها سوییچ کرد. خوشبختانه در این محصول ویژه‌ی اورکلاک هم ازراک تسلیم اینتل نشده و تولیدکننده‌ی اکسترنال سیگنال کلاک را اضافه کرده تا بتوان سرعت کلاک پایه‌ی پردازنده‌های اسکای‌لیک را دقیق و دلخواه، تنظیم کرد. ازراک نام HyperBClk را برای این تکنولوژی انتخاب کرده که به معنی سرعت کلاک پایه‌ی بیش از مقدار پیش‌فرض است.

روش اورکلاک کردن اسکای‌لیک اینتل، مزایا و الزامات مهم و فوری

روش اورکلاک کردن اسکای‌لیک اینتل، مزایا و الزامات مهم و فوری

چند ماه پیش ازراک و بایواستار و Supermicro اعلام کردند که می‌توان تمام پردازنده‌های اسکای‌لیک را توسط هر چیپ‌ستی اورکلاک کرد! خبر جالب و عجیبی بود و به سرعت تأیید شد. اکنون اینتل برای حذف این قابلیت اقدام کرده است. در ادامه به اورکلاک کردن اسکای‌لیک، روش اورکلاک و مزایای آن و پیش‌بینی‌های الزامی که همین حالا می‌بایست صورت گیرد، می‌پردازم.

فضای بخش اسلات‌های پی‌سی‌آی اکسپرس هم کم است اما خوشبختانه می‌توان دو کارت گرافیک رده‌اول را روی دو اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ نصب کرد و در این صورت هر یک از طریق ۸ مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ به پردازنده متصل می‌شود. سومین اسلات ۴ مسیره است و به چیپ‌ست متصل می‌شود. در ضمن اگر دو کارت گرافیک با سیستم خنک‌کاری دو اسلاته نصب کرده باشید، روی این اسلات هم پوشیده شده و غیرقابل‌استفاده است.

مادربورد Z170M OC Formula

مادربورد Z170M OC Formula

یک اسلات M.2 با پهنای باند ۳۲ گیگابیت بر ثانیه، ۸ پورت ساتا ۶ گیگابیت بر ثانیه‌ای، دو پورت ساتا اکسپرس ۱۶ گیگابیت بر ثانیه‌ای و دو پورت USB 3.1 Gen 2 که یکی استاندارد است و دیگری یواس‌بی نوع C است، ۸ پورت USB 3.0، بخش صدا با چیپ‌ست ALC1150 ریل‌تک و تکنولوژی Purity Audio 3 ازراک که تداخل الکترومغناطیسی را به حداقل رسانده و در نهایت بخش شبکه با کنترلر گیگابیتی اینتل که احتمالاً همان i219-v است، بخش پورت‌ها و اتصالات مادربورد را تکمیل می‌کند.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×