گیگابایت مادربورد رده‌اول Gigabyte X170-Extreme ECC را مبتنی بر چیپ‌ست C236 اینتل و با قطعات مرغوب و طراحی ویژه معرفی کرد. این مادربورد حرفه‌‌ای دارای دو بایوس است و پورت‌های سریعی مثل تاندربولت ۳ و USB 3.1 Gen 2 روی آن دیده می‌شود. در ادامه با مشخصات مادربورد Gigabyte X170-Extreme ECC آشنا می‌شویم.

مادربورد X170-Extreme ECC در ردیف مادربوردهای ایستگاه پردازشی قرار می‌گیرد و در حقیقت علاوه بر امکانات متنوع، بسیار بادوام است. در نگاه اول شاید با توجه به نام مادربورد، به نظر برسد که چیپ‌ست آن Z170 است اما در حقیق از چیپ‌ست C236 اینتل استفاده شده است. سوکت پردازنده LGA1151 است و علاوه بر پردازنده‌های اسکای‌لیک دستاپی، از زئون‌ها و به طور دقیق Xeon E3-1200 v5 پشتیبانی می‌کند. رم‌های DDR4 دارای کد تصحیح خطا یا به اختصار ECC نیز پشتیبانی می‌شوند، در نام مادربورد به این رم‌ها هم اشاره شده ولیکن دقت کنید که مادربوردهای چیپ‌ست C236 و دیگر چیپ‌ست‌های سروری، معمولاً چنین ویژگی مفیدی دارند.

کلاس ابعادی مادربورد ATX است، یک کانکتور ۲۴ پین و یک کانکتور ۸ پین برای تأمین توان الکتریکی موردنیاز، لازم است و سه اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ با طول کامل ۱۶ واحد) روی آن دیده می‌شود. اگر دو اسلات اول استفاده شود، پیکربندی ۸+۸ مسیره خواهد بود و اسلات سوم در هر صورت، با ۴ مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ به هاب کنترلی پلتفرم مربوط می‌شود. سه اسلات دیگر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ طول واحد دارند و برای نصب کارت‌های جانبی کوچک و کم‌سرعت به کار می‌روند.

مادربورد Gigabyte X170-Extreme ECC

مادربورد Gigabyte X170-Extreme ECC

گیگابایت در بخش پورت‌ها، از کنترلر اینتلی برای اضافه کردن دو پورت USB 3.0 Gen 2 استفاده کرده و در واقع کنترلر به کار رفته، با ۴ مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ به هاب کنترلی پلتفرم در ارتباط است حال آن که اغلب کنترلرهای USB 3.1 Gen 2 با دو مسیر پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ به چیپ‌ست متصل می‌شوند و لذا پهنای باند دو پورت مجموعاً ۱۶ گیگابیت بر ثانیه است و نه حداقل ۲۰ گیگابیت بر ثانیه. گیگابایت برای حفظ سازگاری، یکی از پورت‌های USB 3.1 را به صورت یواس‌بی نوع C و دیگری را به صورت معمولی یا نوع A طراحی کرده است.

مادربورد Gigabyte X170-Extreme ECC

مادربورد Gigabyte X170-Extreme ECC

گیگابایت مثل همیشه بخش صدا را با برد جداگانه، ایزوله کرده تا تداخل الکترومغناطیسی و الکتریکی به حداقل برسد، خازن‌های الکترولیتی Nichicon Muse ژاپن نیز در این بخش به کار رفته است.

مادربورد حرفه‌ای X170-Extreme ECC گیگابایت دو بایوس مجزا دارد که به موازات هم استفاده می‌شوند. سوییچ بین دو بایوس به صورت خودکار صورت می‌گیرد.

متأسفانه گیگابایت قیمت مادربورد جدید خود را فعلاً اعلام نکرده است.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×