چه مادربوردی بخریم؟ بهترین مادربوردهای اینتل موضوع این مقاله است. برای هر کاربری خاصی، چیپ‌ست، پردازنده و به تناسب آن مادربوردهایی خاص، بهترین گزینه است. با ما باشید تا بهترین مادربوردهای اینتلی برای انواع کاربری را بررسی کنیم.

قبلاً آمار خرابی مادربوردها را از نظر گذراندیم و به این نتیجه رسیدیم که آمار خرابی بسیار پایین است و تعیین‌کننده نیست:

آمار خرابی سخت‌افزار

کدام مادربورد، کارت گرافیک، SSD و رم خرابی کمتری دارند؟ مقایسه ایسوس، گیگابایت، کورسیر، جی اسکیل و …

آمار خرابی مادربوردهایی با برندهای مختلف، متفاوت است و هر یک از تولیدکنندگان برتر، فراز و نشیب‌هایی در گذر سال‌ها دارند. جدیدترین آمار مستقل نشان می‌دهد که کدام برند در سال ۲۰۱۵ از نظر رضایت‌مندی مشتریان، وضعیت بهتری داشته است. آمار خرابی کارت گرافیک‌های مختلف و رم‌ها هم توسط این مرجع منتشر شده است.

بهترین مادربورد برای گیمرها و حرفه‌ای‌ها: Gigabyte GA-Z170X Gaming 7

مادربورد ۲۰۰ دلاری گیگابایت با چیپ‌ست Z170 اینتل و امکاناتی درخور گیمرها. این مادربورد هم مثل مدل دیگر یعنی Gigabyte Z170X Gaming 6 بخش صدای پیشرفته‌ای دارد. از چیپ‌ست صوتی CA0132 کریتیو استفاده شده که احتمالاً بهترین چیپ‌ست صوتی آنبورد در میان مادربوردهای امروزی است.

مادربورد Gigabyte Z170X Gaming 6

با مادربورد Gigabyte Z170X Gaming 6 آشنا شوید، محصولی قدرتمند برای گیمرها

Gigabyte مادربورد دیگری را با چیپ‌ست حرفه‌ای Z170 به محصولات گیمینگ خود اضافه کرد. Gigabyte Z170X Gaming 6 مادربوردی است که مثل سایر اعضای سری G.Gaming امکاناتی ویژه‌ی گیمرها و اورکلاکرها را با قطعات مرغوب تلفیق کرده تا یکی از مادربوردهای رده‌اول برای کاربران حرفه‌ای باشد.

اترنت گیگابیتی با کنترلر Killer E2400 ریوت نت‌ورک، دو اسلات M.2، دو پورت USB 3.1 Gen 2 و رنگ‌بندی زیبا از مشخصه‌های این محصول است.

مادربورد Gigabyte GA-Z170X Gaming 7

مادربورد Gigabyte GA-Z170X Gaming 7

بهترین مادربورد برای پردازش سنگین: MSI X99A GODLIKE Gaming Carbon

از پردازش سنگین که صحبت می‌شود، به یاد چیپ‌ست‌های سری C اینتل میافتیم اما صرف‌نظر از محصولات دو سوکتی ویژه‌ی سرورها، چیپ‌ست حرفه‌ای X99 اینتل هم انتخابی خوش‌قیمت و عالی است.

چند روز پیش ام‌اس‌آی این مادربورد مخوف را معرفی کرده که نسخه‌ای بهینه شده شبیه MSI X99A GODLIKE Gaming است. رنگ‌بندی با توجه به واژه‌ی کربن، خاکستری است و در حقیقت بافت شطرنجی فیبر کربن روی مادربورد خودنمایی می‌کند. آنچه خرید مادربورد را غیرمنطقی می‌کند، قیمت ۶۰۰ دلاری آن است. روی این مادربورد پردازنده‌های زئون برودولی و پردازنده‌های سری اکستریم اینتل نصب می‌شود و طبعاً برای پردازش بسیار سنگین طراحی شده و نه اجرای بازی‌ها و اپلیکیشن‌های معمولی. سوکت پردازنده LGA2011-v3 است.

مادربورد MSI X99A GODLIKE GAMING مادربوردی قدرتمند برای گیمرها

مادربورد MSI X99A GODLIKE GAMING مادربوردی قدرتمند برای گیمرها

چیپ‌ست X99 اینتل فقط در مادربوردهای گران‌قیمت یافت می‌شود و مادربورد MSI X99A GODLIKE GAMING یکی از بهترین محصولات گیمینگ مبتنی بر این چیپ‌ست قدرتمند است. USB 3.1 با سرعت دو برابر و نوع C آن و اترنت بسیار سریع از ویژگی‌های خاص این مادربورد است.

برای پردازنده رگولاتور ۱۲ فازی استفاده شده! برای تأمین توان مصرفی نه یک کابل ۸ پین EPS بلکه یک کابل اضافی ۴ پین هم نیاز است! ام‌اس‌آی با استفاده از ۲۵ پین اضافی پردازنده، توان الکتریکی بیشتری به آن می‌رساند تا اورکلاک کردن آن ساده‌تر شود. اسم این تکنولوژی در زبان ام‌اس‌آی Turbo Socket است.

MSI X99A GODLIKE Gaming Carbon، مادربوردی برای پردازش سنگین

MSI X99A GODLIKE Gaming Carbon، مادربوردی برای پردازش سنگین

بهترین مادربورد mini-ITX برای ایستگاه پردازشی کوچک: ASRock X99E-ITX/ac

ازراک چند سالی است که نامش را به عنوان برندی خلاق ثبت کرده است: ازراک اولین و تنها مادربورد mini-ITX با سوکت LGA2011-v3 اینتل را تولید کرده است. این مادربورد کوچک از پردازنده‌هایی مثل Core i7-5820K و حتی پردازنده‌های Xeon E7-8890 v3 با ۱۸ هسته‌ی پردازشی پشتیبانی می‌کند! با وجود ابعاد بسیار کم، اسلات M.2 چهار مسیره، وای-فای ۸۰۲٫۱۱ac و ساتا اکسپرس و USB 3.1 Gen 2 روی این مادربورد ۲۶۰ دلاری دیده می‌شود.

مادربورد کوچک ازراک برای پردازش سنگین: ASRock X99E-ITX/ac

مادربورد کوچک ازراک برای پردازش سنگین: ASRock X99E-ITX/ac

بهترین مادربورد برای ایستگاه پردازشی: ASRock X99 WS-E /10G

چیپ‌ست X99 انتخاب اصلی برای یک مادربورد ایستگاه پردازشی است. طبعاً پورت‌های متعدد برای وسایل ذخیره‌سازی و شبکه، نیاز اصلی چنین سیستمی است. مادربورد ASRock X99 WS-E /10G علاوه بر وجود ۱۲ پورت ساتا و ساتا اکسپرس، اسلات‌های متعدد و قطعات مرغوب، اترنت بسیار سریعی دارد. پسوند ۱۰G اشاره‌ای است به دو کنترلر اترنت ۱۰ گیگابیتی. متأسفانه پورت‌های ۱۰ گیگابیتی تنها در حالتی که در شبکه و یا بین دو شبکه از طریق سوییچ به هم متصل باشند، در حالت فول داپلکس کار می‌کنند و خبر بد این است که اکنون سوییچ ۱۰ گیگابیتی برای اتصال شبکه‌ها موجود نیست. در آینده ممکن است سوییچ‌های گران‌قیمتی که اکنون کاربرد سازمانی و تجاری دارد، به بازار مصرف‌کنندگان عمومی راه پیدا کند و مزیت اترنت ۱۰ گیگابیتی آشکار شود. کنترلر به کار رفته برای پورت شبکه، اینتل i210 است.

مادربورد ایستگاه پردازشی ازراک با 7 اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس با طول کامل: ASRock X99 WS-E /10G

مادربورد ایستگاه پردازشی ازراک با ۷ اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس با طول کامل: ASRock X99 WS-E /10G

ازراک برای تغذیه کردن اسلات‌های متعدد پی‌سی‌آی اکسپرس از دو تراشه‌ی PLX8747 استفاده کرده که امکان برقراری ارتباط بین ۴ کارت گرافیک رده‌اول با بالاترین سرعت ممکن یعنی پیکربندی ۱۶ مسیره‌ی پی‌سی‌آی اکسپرس را فراهم می‌کند. البته اگر کارت گرافیک‌ها تک‌اسلاتی باشند و سیستم خنک‌کاری غول‌آسا نباشد، پیکربندی x8/x8/x8/x8/x8/x8/x16 برای ۷ کارت گرافیک نصب شده نیز قابل استفاده است. بله، ۷ اسلات پی‌سی‌آی اکسپرس تنها روی یک مادربورد وجود دارد.

قیمت این مادربورد ۷۰۰ دلار است که با توجه به امکانات زیاد آن، منطقی و عالی است.

بهترین مادربورد ارزان‌قیمت: ASRock H110M-DVS-D3

مادربورد ASRock H110M-DVS-D3 با توجه به نامش مبتنی بر چیپ‌ست رده‌پایین H110 اینتل و مخصوص پردازنده‌های اسکای‌لیک است. یک پردازنده‌ی ارزان پنتیوم یا Core i3 با معماری اسکای‌لیک، قیمتی در حد ۵۰ تا ۱۲۰ دلار دارد و می‌توان با ۶۰ دلار هزینه، یک مادربورد مجهز به پورت HDMI تهیه کرد.

ASRock H110M-DVS-D3 مادربوردی ارزان با امکانات کامل

ASRock H110M-DVS-D3 مادربوردی ارزان با امکانات کامل

مادربورد ازراک شاید ارزان‌ترین H110 موجود باشد اما اگر به قطعات روی برد توجه کنید و امکانات را بررسی کنید، در حد مدل‌های گران‌تری است که رقبا تولید می‌کنند. ۴ پورت ساتا، ۴ پورت USB 3.0 و ۶ پورت USB 2.0، اترنت گیگابیتی! و صدای ۷٫۱ کاناله! مواردی است که نشان می‌دهد مادربورد ۶۰ دلاری ازراک، چندان ساده و معمولی هم نیست.

در مجالی دیگر بهترین مادربوردهای AMD را معرفی می‌کنیم.

1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5 (1 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×