همه ی نوشته ها در: مانیتور

کمپانی Synaptics تراشه‌ی درایور نمایشگر ClearView را با ویژگی‌های جالبی مثل پشتیبانی از نمایشگرهایی با حاشیه‌ی فقط ۴ میلی‌متر، معرفی کرده است. این تراشه در بهینه‌سازی دقت رنگ، گاما، گرمای رنگ، کنتراست و کاهش توان مصرفی نیز توانمند است و برای نمایشگرهای حرفه‌ای طراحی شده است. در ادامه به معرفی تراشه‌ی ClearView R63353 می‌پردازیم.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


ایسوس اولین مانیتور گیمینگ خمیده‌ی خود به نام ASUS ROG Swift PG348Q را معرفی کرد. مانیتور جدید ایسوس پنل ۳۴ اینچی IPS با شعاع انحنای ۳۸۰۰ میلی‌متر دارد و از جی-سینک انویدیا برای کاهش وقفه و بریدگی تصویر، پشتیبانی می‌کند. به عبارت دیگر یک محصول گیمینگ با طراحی و کیفیت عالی و البته قیمت نسبتاً بالاست.

این روزها مانیتورهای خمیده تدریجاً ارزان و ارزان‌تر می‌شوند و به ویژه برای گیمرها جذابیت دارند چرا که زاویه‌ی دید وسیع‌تری را پوشش می‌دهد و به اصطلاح گیمر را بیشتر غرق دنیای بازی می‌کنند.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


ایسوس مانیتور MG24UQ را با پنل ۲۴ اینچی اولترااچ‌دی معرفی کرد. این مانیتور با وجود پنل IPS به کار رفته، برای عموم کاربری‌ها هم عالی است و برخی ویژگی‌های اساسی یک مانیتور گیمینگ نظیر پشتیبانی از فری‌سینک یا جی-سینک در آن وجود ندارد. در ادامه به مشخصات مانیتور MG24UQ ایسوس می‌پردازم.

این محصول جدید برند معروف RoG را یدک نمی‌کشد و شاید به نظر برسد که یکی از محصولات گیمینگ ایسوس نیست اما به هر حال رزولوشن ۴K و پنل IPS، کیفیت عالی مانیتور را تضمین می‌کند.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


مانیتور گیمینگ ایسر Predator XB321HK با پنل ۴K و پشتیبانی از جی-سینک، یکی از محصولات جالب برای گیمرهاست. رزولوشن بسیال بالا و پنل IPS که زاویه دید و کنتراست عالی دارد و طراحی ارگونومیک ایسر، دو برتری قابل توجه پردیتور XB321HK نسبت به رقباست. در ادامه به مشخصات کامل این نمایشگر می‌پردازیم.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


تاکنون فری‌سینک تنها از طریق دیسپلی‌پورت پیاده‌سازی شده اما امروز سامسونگ نمایشگرهای CF591 و CF390 را با پورت HDMI و پشتیبانی از فری‌سینک و دارای پنل خمیده، معرفی کرده است. به این ترتیب برای اولین بار فری‌سینک با کابل نام‌آشنای HDMI، سازگار شده است. در ادامه به مشخصات دو مانیتور سامسونگ CF591 و CF390 می‌پردازم.

تلاش ارزشمند AMD برای کاهش قیمت نمایشگرهای دارای رفرش‌ریت متغیر

نه تکرار فریم و نه نمایش بخشی از دو فریم در یک نوسازی

سال پیش در کامپیوتکس ۲۰۱۵، ای‌ام‌دی مقوله‌ی جالبی را طرح کرد: رفرش‌ریت متغیر از طریق HDMI. قبلاً رفرش‌ریت متغیر با بسته‌ی سخت‌افزاری خاصی که انویدیا ارایه کرده (جی-سینک) و همین‌طور فری‌سینک به کمک دیسپلی‌پورت ۱٫۲a، عملی شده بود. هدف همگام بودن نمایشگر و کارت گرافیک است تا هیچ فریمی تکرار نشود و همین‌طور هیچ دو فریمی در یک نوسازی تصویر، در کنار هم روی مانیتور ظاهر نشوند. به عبارت دیگر نه وقفه وجود داشته باشد و نه بریدگی (مرز بین دو فریم متفاوت در یک بار نوسازی تصویر نمایشگر). فری‌سینک روشی ارزان‌تر و عمومی‌تر برای دستیابی به اجرای روان بازی‌هاست اما همه‌ی گیمرها مانیتور مجهز به دیسپلی‌پورت ندارند.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


امروز کمپانی Matrox Graphics از کارت گرافیک Matrox C900 که تک‌اسلاتی و با وجود کوچک بودن، ۹ نمایشگر با نرخ نمایش ۱۰۸۰p@60 را تغذیه می‌کند، پرده برداشت. در ادامه به مشخصات این کارت گرافیک جالب می‌پردازم.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


رزولوشن اولترااچ‌دی از نظر عرض و ارتفاع، دو برابر فول‌ اچ‌دی است. نمایشگر UHD یا UHD 4K دارای ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل است و نسبت تصویر ۱۶ به ۹ است. فیلم‌های ۴K رزولوشن ۴۰۹۶ در ۲۱۶۰ پیکسلی دارند و نسبت تصویر ۱۹ به ۱۰ است. در ادامه تفاوت این دو مقوله را دقیق‌تر بررسی می‌کنیم.

رزولوشن ۴K چیست؟ چه تفاوتی با اولترااچ‌دی دارد؟

UHD TV یا تلویزیون UHD خود به دو گونه‌ی ۲۱۶۰p یا اولترااچ‌دی ۴K و ۴۳۲۰p یا اولترااچ‌دی ۸K تقسیم می‌شود. UHD 8K از نظر طول و عرض دقیقاً دو برابر UHD 4K است. در حال حاضر معمولاً منظور از اولترااچ‌دی در تلویزیون‌ها، همان گونه‌ی اول است و به تلویزیون‌های UHD 8K اصطلاحاً ۸K گفته می‌شود که البته درست و دقیق نیست.

اولترااچ‌دی دقیقاً ۴ برابر فول اچ‌دی است. طول و عرض دو برابر شده است و در حقیقت ۳۸۴۰ در ۲۱۶۰ پیکسل وجود دارد. به صورت خلاصه به چنین رزولوشنی ۲۱۶۰p یا UHD و البته Ultra HD می‌گوییم. نام دیگری که مرسوم شده، UHD 4K یا Ultra HD 4K است. UHD و Full HD هر دو نسبت تصویر ۱۶ به ۹ دارند و در واقع عرض تصویر تقریباً ۱٫۷۸ برابر ارتفاع آن است. اولترااچ‌دی معمولاً در عرصه‌ی نمایشگر و تلویزیون و پروژکتور به کار می‌رود.

در بخش سبز تصویر زیر، رزولوشن‌های ۱۰۸۰p و ۲۱۶۰p قرار گرفته است اما رزولوشن ویدیوها معمولاً ۲K و ۴K است یعنی بخش قرمز که اندکی بزرگ‌تر از ناحیه‌ی سبز است. به این ترتیب بالا و پایین ویدیوی ۲K که در تلویزیون فول اچ‌دی پخش می‌شود، خالی می‌ماند:

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×