یکی از مهم‌ترین اخبار مربوط به GDC 2016، مقوله‌ی معماری کارت گرافیک‌های نسل بعدی است. ای‌ام‌دی پس از Polaris، معماری Vega و حافظه‌های HBM2 را در کارت گرافیک‌های سال ۲۰۱۷ پیاده‌سازی می‌کند. در ادامه به اطلاعاتی که امروزی پیرامون نقشه راه ای‌ام‌دی منتشر شده، می‌پردازیم.

بازدهی ۳٫۵ برابر معماری Vega نسبت به GCN 1.2

ای‌ام‌دی می‌گوید پولاریس از نظر بازدهی ۲٫۵ برابر بهتر است! با چنین پیشرفت بزرگی، عملکرد نسل بعدی کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی و انویدیا، مشابه خواهد بود و حتی ممکن است ای‌ام‌دی گوی سبقت را برباید.

دقت کنید که در اینتوتک برخلاف اغلب وب‌سایت‌های پارسی منظور از بازدهی این است که با مصرف انرژی برابر، چه عملکردی حاصل می‌شود. واحد این کمیت بسیار مهم، فریم بر ثانیه تقسیم بر وات است. به عبارت دیگر سرعت رندر کردن بر توان مصرفی تقسیم می‌شود. در وب پارسی کلمه‌ی راندمان یا بازدهی به جای عملکرد (ترجمه‌ی دقیق Peformance) به کار می‌رود.

اینکه ادعای ای‌ام‌دی در عمل اثبات می‌شود یا خیر، مقوله‌ای است که بعدها به آن می‌پردازیم اما بازدهی Vega بیشتر خواهد بود. متأسفانه AMD اشاره نکرده که اسکیل نمودار زیر، لگاریتیم است یا خطی!! در واقع اگر مقیاس خطی باشد، Vega بازدهی تقریباً ۳٫۵ برابری نسبت به محصولات فعلی (R300) و حدود ۱٫۵ برابر نسبت به پولاریس دارد و اگر مقیاس لگاریتمی باشد، بازدهی بیشتر خواهد شد و به عددی در حد ۵ برابر می‌رسیم که از ذهن دور است.

بازدهی کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی مبتنی بر معماری Polaris، Vega و Navi

بازدهی کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی مبتنی بر معماری Polaris، Vega و Navi

زمان‌بندی ای‌ام‌دی هم جالب است، بین معرفی دو معماری متفاوت، کمتر از یک سال فاصله وجود دارد حال آنکه ای‌ام‌دی با توجه به مشکلات مالی و مسائل مختلف، چند سال است که معماری GCN سال ۲۰۱۱ را با تغییراتی اندکی تکرار می‌کند.

در سال ۲۰۱۹ هم معماری Nvai را خواهیم دید، در این معماری نسل بعدی حافظه و مقیاس‌پذیری موردتوجه است.

پولاریس بدون HBM2 عرضه می‌شود

احتمال: میان‌رده‌های به GDDR5 تجهز می‌شوند

شایعات تاکنون به استفاده از HBM2 در تراشه‌های کارت گرافیک‌های نسل بعدی ای‌ام‌دی اشاره می‌کردند و حال ای‌ام‌دی مهر بطلان بر همه‌ی شایعات زده است. پولاریس با حافظه‌های GDDR5 روانه‌ی بازار می‌شود. حتی به GDDR5X هم اشاره نشده، ممکن است به علت تفاوت اندک آن با GDDR5، نام دقیق ذکر نشده باشد. اما چرا بکارگیری HBM2 به نسل بعدی موکول شده است؟ ممکن است در معماری پولاریس فشرده‌سازی تفاضلی بافت به سبکی بهینه‌تر از معماری مکسول انویدیا (سری ۹۰۰) صورت بگیرد و در نتیجه پهنای باند حداکثر ۳۸۰ گیگابایت بر ثانیه‌ای سری ۳۰۰، کافی باشد، اما این نظریه غیرمنطقی است چرا که قرار است قدرت پردازش گرافیکی هم مثل بازدهی، ۲ برابر و حتی بیشتر شود.

رزولوشن نمایشگرهای جدید بیشتر شده است

رزولوشن نمایشگرهای جدید بیشتر شده است

با توجه رزولوشن هدف هم طبعاً افزایش پیدا می‌کند و رزولوشن QHD مقدار متوسط جدید است. مقدار بافر ویدیویی کارت گرافیک باید بیشتر شود و برای این رزولوشن و همین‌طور ۴K کافی باشد. بنابراین رده‌اول‌های جدید، نمی‌توانند ۴ یا ۶ گیگابایت رم داشته باشند.. در واقعیت مجازی نه تنها رزولوشن بلکه رفرش‌ریت نمایشگر نیز از ۶۰ هرتز به ۹۰ هرتز افزایش یافته و حتی ممکن است ارقام بالاتری هم ببینیم. در مانیتورهای گیمینگ هم رفرش‌ریت بالا و حتی اورکلاک کردن مطرح شده است، لذا دیگر نباید از دیدن عددی مثل ۲۰۰ هرتز، شگفت‌زده شد

مانیتور Acer Predator Z35

مانیتور Acer Predator Z35 با قابلیت اورکلاک و نمایشگر خمیده معرفی شد

امروز ایسر یک مانیتور عجیب و جالب در IFA 2015 به نمایش گذاشته که فرکانس پنل آن تا ۲۰۰ هرتز افزایش پیدا می‌کند و به اصطلاح اورکلاک می‌شود! یک پنل عریض و البته خمیده. در ادامه با Acer Predator Z35 بیشتر آشنا می‌شویم.

ای‌ام‌دی صریحاً به کارت گرافیک‌های رده‌اول اشاره نکرده، بنابراین این امید وجود دارد که در رده‌اول‌ها، HBM2 استفاده می‌شود. در غیر این صورت، معماری Vega اولین معماری است که به HBM2 تجهیز می‌شود.

نام‌گذاری عجیب تراشه‌ها کنار گذاشته می‌شود، مثل انویدیا!

نام تراشه‌های میان‌رده یا شاید رده‌اول پولاریس، پولاریس ۱۰ و پولاریس ۱۱ است. در نسل بعدی هم Vega 10 و Vega 11 وجود خواهد داشت. گویا ای‌ام‌دی تصمیم گرفته نام‌های متنوع و عجیب مثل Tonga و Fiji و هاوایی و تاهیتی که به مناطق جغرافیایی زمین اشاره می‌کنند را کنار بگذارد و از اسامی ستاره‌ای و یک عدد ساده، استفاده کند. به این ترتیب تشخیص توانمندی تراشه‌ها ساده‌تر می‌شود. با روش انویدیا مقایسه کنید: GM200 در GTX 980 Ti،  تراشه‌ی GM204 در GTX 980 و GTX 970 و GM206 در میان‌رده‌های سری ۹۰۰ و … ، اعداد افزایش پیدا می‌کند و قدرت پردازشی کم می‌شود. ساده و صریح.

1 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 51 vote, average: 5٫00 out of 5 (1 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

3 دیدگاه روشن "با سه نسل بعدی کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی آشنا شوید: پولاریس، Vega و سپس Navi"

اطلاع از
szeus
خواننده
دلمونو به چندتا شایعه بی اساس خوش کرده بودیم امسال انویدیا پاسکال کوچولو رو عرضه میکنه قبلا ای ام دی موقعی که انویدیا ۶۸۰ عرضه کرد هرچی داشت نداشت گذاشت وسط ولی العان نشون میده متوسط انویدیا با متوسط ای ام دی برابری میکنه خیلیم عالی این تغیرات که در ای ام دی جدا کردن بخش گرافیک از پردازنده یعنی رادئون و گذاشتن مدیر جدید داره خودشو العان نشون میده رویه جدید ای ام دی جالبه امیدوارم سیاست حفظ یک قدرم با انودیا رو بردارند سعی کنند برا یک بارم شده جلو بزنند و خوشم می اد توجه انویدیا و… ادامه ...
szeus
خواننده

با توجه به نقشه راهtsmc فکنم Vega ده نانومتری باشه

wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×