مشخصات تراشه‌های Polaris 11 و Polaris 10 ای‌ام‌دی هم مثل مشخصات تراشه‌های GP104 و GP106 انویدیا، از اخبار داغ دنیای کارت گرافیک است. تراشه‌های پولاریس ۱۰ و ۱۱ در محصولات میان‌رده و رده‌پایین به کار می‌روند و با توجه به اعداد و ارقام کاغذی، چندان پیشرفتی دیده نمی‌شود. در ادامه به مشخصات احتمالی و بحث بیشتر در مورد قدرت پردازشی می‌پردازیم.

معماری نسل جدید محصولات ای‌ام‌دی در گروه پردازنده‌ی گرافیکی، Polaris نامیده شده که قبلاً در باب آن سخن گفتیم:

تغییرات نسل بعدی کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی و معماری Polaris

تغییرات نسل بعدی کارت گرافیک‌های ای‌ام‌دی و معماری Polaris

امروز ای‌ام‌دی با جزئیاتی از چهارمین نسل معماری GCN برای کارت گرافیک‌های خود به نمایشگاه CES 2016 آمده است. معماری جدیدی به اسم Polaris که قرار است مسیر رادئون‌ها را با قدرت ادامه دهد و از نظر عملکرد و توان مصرفی، بهینه‌تر از پیشینیان خود باشد. در ادامه به بررسی مقدماتی پولاریس می‌پردازیم.

در معماری پولاریس هم هر واحد محاسباتی شامل ۶۴ پردازنده‌ی استریم است. درست مثل GCN 1.0 و نسخه‌های بعدی آن. در تراشه‌ای موسوم به پولاریس ۱۱ که نام رمز آن Baffin است، ۱۶ واحد محاسباتی و در نتیجه ۱۰۲۴ پردازنده‌ی استریم موجود است. در تراشه‌ی پولاریس ۱۰ که با نام رمز Ellesmere شناخته می‌شود هم ۳۶ واحد محاسباتی و در نتیجه ۲۰۳۴ پردازنده‌ی استریم وجود دارد.

بدون بهینه‌سازی شدید معماری، نسل بعدی اندکی بهتر از نسل فعلی است!

اما با نسل فعلی مقایسه کنیم. تراشه‌ی Polaris 11 یا Baffin جایگزین Curacao می‌شود. به عبارت دیگر تراشه‌ی جدید در کارت گرافیکی به کار می‌رود که قرار است جای R9 270X سابق را بگیرد. بنابراین پردازنده‌های استریم از ۱۲۸۰ عدد به ۱۰۲۴ عدد کاهش یافته است! حافظه‌ی کارت گرافیک جدید GDDR5 است و باس حافظه ۱۲۸ بیتی است. مقدار آن نیز ۴ گیگابایت است. با توجه به توان مصرفی کمتری که لیتوگرافی ۱۴ نانومتری به ارمغان می‌آورد و البته بهبود معماری هم در آن موثر است، تراشه‌ی جدید می‌تواند در حد Curacao سابق قدرتمند باشد. افزایش حافظه هم برای اجرای بازی‌ها در رزولوشن ۲K و ۴K مفید خواهد بود.

دومین تراشه‌ی پولاریسی، جایگزین تراشه‌ی Tonga می‌شود، به عبارت دیگر کارت گرافیک R9 380X فعلی که ۲۰۴۸ هسته‌ی آن فعال است با کارت گرافیکی که ۲۳۰۴ هسته‌ای است جایگزین می‌شود. در نتیجه قدرت پردازشی با حفظ سرعت کلاک در حد سابق، ۱۵ درصد (بدون بهینه‌سازی معماری) و حتی بیشتر، افزایش خواهد داشت. در این مدل حافظه‌ی احتمالاً GDDR5X به کار می‌رود و مقدار آن ۸ گیگابایت است! به نظر می‌رسد که میان‌رده‌های نسل جدید ای‌ام‌دی حافظه‌ی بیشتری نسبت به محصولات رقیب دارند، همان‌طور که در نسل فعلی هم وضعیت مقدار حافظه، به نفع AMD است.

بازدهی دو برابر بهتر محصولا جدید انویدیا و AMD؟

در مجموع به نظر می‌رسد که معماری‌های پاسکال انویدیا و پولاریس ای‌ام‌دی بسیار بهینه‌تر از نسل فعلی هستند و یا ای‌ام‌دی هم مثل انویدیا تمایلی به ۲ برابر کردن قدرت پردازشی کارت گرافیک‌های میان‌رده و حتی رده‌اول ندارد و صرفاً توان مصرفی و قابلیت‌هاست که بهینه می‌شود. باید منتظر اولین بررسی‌های دقیق باشیم و قضاوت کنیم. ادعای ای‌ام‌دی این است که پولاریس به لحاظ بازدهی (عملکرد بر وات) ۲٫۵ برابر بهینه‌تر از GCN 1.2 است.

شایعات حتی به نسل بعد از پولاریس هم راه پیدا کرده و گفته می‌شود که تراشه‌ی Vega 10 دارای ۴۰۹۶ پردازنده‌ی استریم است، درست مثل فیجی امروزی و البته با توان مصرفی بهینه‌تر و معماری بهتر. بنابراین Vega 10 که شاید میان‌رده‌ی خانواده‌ی وگا باشد، جایگزین پرچم‌داری به اسم فیجی است. در این تراشه احتمالاً ۱۶ گیگابایت حافظه‌ی HBM2 موجود است و نقیصه‌ی فیجی که در رزولوشن‌های بالا نمایان می‌شود را به طور کامل برطرف می‌کند. شایع شده که این تراشه در اوایل سال آتی میلادی معرفی می‌شود! با این حساب پولاریس عمر طولانی‌مدتی ندارد و در عرض یک سال، نسل جدید جای آن را می‌گیرد. لااقل در مورد رده‌اول‌ها اینگونه به نظر می‌رسد.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×