نسل جدید کارت گرافیک‌های انویدیا با معماری پاسکال در کامپیوتکس ۲۰۱۶ یا حدود ۲ ماه دیگر، معرفی می‌شود. اولین تصاویر به دست آمده از دو کارت گرافیک رده‌اول GTX 1070 و GTX 1080، ابعاد تراشه‌ی مرکزی و کاور سیستم خنک‌کاری را آشکار می‌کند. در ادامه به مشخصات احتمالی و تخمین عملکرد دو پرچم‌دار جدید می‌پردازیم.

تصویر زیر نمایی است از کاور فلزی سیستم خنک‌کاری، به نظر می‌رسد که جنس آن آلومینیوم است و محصول ماشین‌کاری CNC است.

تصویر احتمالی کاور فلزی کارت گرافیک‌های GTX 1080 و GTX 1070

تصویر احتمالی کاور فلزی کارت گرافیک‌های GTX 1080 و GTX 1070

تصویری که از GP104 به دست آمده، ابعاد ۱۵٫۳۵ در ۱۹٫۱۸ (حدود ۳۰۰ میلی‌مترمربع) آن را نمایان می‌کند که کوچک‌تر از GM204 در GTX 970 و GTX 980 است (۳۹۸ میلی‌مترمربع). با این وجود لیتوگرافی ۱۶ نانومتری FinFET کمپانی TSMC برای تولید تراشه استفاده شده و در نتیجه تعداد ترانزیستورها بیشتر است. شایع شده که تعداد ترانزیستورها ۷٫۴ یا ۷٫۹ میلیارد است.

تصویر احتمالی تراشه‌ی GP104 انویدیا در کارت گرافیک‌های GTX 1080 و GTX 1070

تصویر احتمالی تراشه‌ی GP104 انویدیا در کارت گرافیک‌های GTX 1080 و GTX 1070

و دیگر مشخصات محصولات رده‌اول نسل بعدی: حافظه‌ی ۸ گیگابایتی GDDR5 با فرکانس موثر ۸ گیگاهرتز و پهنای باس ۲۵۶ بیت که پهنای باندی در حد ۲۵۶ گیگابایت بر ثانیه دارد، استفاده می‌شود. تعداد هسته‌های CUDA معادل ۲۵۶۰ عدد است که ۲۵ درصد بیشتر از رده‌اول‌های نسل قبلی است. شایعات قبلی از ۴۰۹۶ هسته‌ی CUDA خبر می‌دادند که دو برابر ۲۰۴۸ هسته‌ی GTX 980 است. با این تفاسیر قدرت پردازشی نسل جدید در حدی که شایع شده بود، نیست. شاید قدرت پردازشی ۲۵ الی ۵۰ درصد بیشتر باشد و نکته‌ی مهم‌تر کاهش مصرف انرژی است.

منطقی است اگر فرض کنیم GTX 1080، تراشه‌ی ۲۵۶۰ هسته‌ای دارد و نه ۴۰۹۶ هسته‌ای

از نگاه تعداد ترانزیستورها، عدد ۲۵۶۰ مذکور، می‌تواند منطقی باشد. در واقع تعداد ترانزیستورها از ۵٫۲ میلیارد به ۷٫۹ میلیارد رسیده که افزایشی بیش از ۵۰ درصد است. ممکن است افزایش ۲۵ درصدی تعداد هسته‌های CUDA در کنار منابع پردازشی دیگر و حافظه‌ی کش بیشتر (کش دو برابر شده)، علت افزایش ۵۰ تا ۶۰ درصدی تعداد ترانزیستورها باشد و عدد عنوان شده صحیح باشد. تراشه‌ی GP100 که مساحت نزدیک به دو برابر دارد، ۳۵۶۰ هسته‌ی CUDA دارد، اگر با این تراشه مقایسه کنیم هم تعداد ۲۵۶۰ هسته کاملاً منطقی است و تعداد ۴۰۹۶ هسته، عجیب و باورنکردنی!

برای اطلاعات بیشتر در مورد معماری پاسکال به بررسی دقیق GP100، اولین نمونه‌ی خانواده‌ی پاسکال مراجعه فرمایید:

ابرپردازنده‌ی تسلا P100 انویدیا با تراشه‌ی قدرتمند GP100 و معماری پاسکال

بررسی معماری پاسکال و تراشه‌ی GP100 انویدیا در ابرپردازنده‌ی Tesla P100

بررسی معماری پاسکال با معرفی تراشه‌ی قدرتمند GP100 انویدیا که قلب Tesla P100 است، آغاز می‌شود. تراشه‌ای با مساحت نزدیک به ۶۰۰ میلی‌متر مربع و قدرت پردازشی FP64 در حد ۵٫۳ ترافلاپس که بیش از هر ابرپردازنده‌ی دیگری است. انویدیا در این تراشه از موتور جابجایی صفحات حافظه، حافظه‌ی HBM2 و NVLink به جای پی‌سی‌آی اکسپرس ۳٫۰ استفاده کرده که نشان می‌دهد پاسکال فقط تحول معماری داخلی نیست و حرف‌های زیادی برای گفتن داد. با ما باشید.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه روشن "اولین تصاویر GTX 1080 و GTX 1070 و بررسی مشخصات و عملکرد احتمالی"

اطلاع از
حسین 23
خواننده

سلام و خسته نباشید من خواستم این سوالو بپرسم ولی ندونستم کجا بپرسم:گرافیک gtx560 از dx12 پشتیبانی میکنه؟اگه اره چطور بازی کوانتوم بریک ارور گرافیک میزنه؟

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×