به زودی باید نسل جدید پردازنده‌های اینتل یعنی برودول را بررسی کنیم اما پس از برودول یک تغییر جدی داریم که پلتفرم اسکای‌لیک است. در ادامه مشخصات اصلی اسکای‌لیک را بررسی می‌کنیم.

در حال و هوای اینتل: صف هسول، برودول و اسکای‌‎لیک

در روزهای پیش از تراشه‌های بعدی اینتل برای دستاپ و لپ‌تاپ صحبت کردیم، اسکای‌لیک که جانشینی جالب برای برودول و صد البته هسول و هسول رفرش است:

سیستم روی چیپ‌های Cherry Trail اینتل با لیتوگرافی 14 نانومتری

جزئیاتی در مورد نقشه راه اینتل و جانشینان هسول یعنی Broadwell و SkyLake

کمپانی اینتل بالاخره لیتوگرافی ۱۴ نانومتری را با معرفی Core M یا همان Braodwell-Y کلید زده اما در نقشه راه اینتل جای تراشه‌های دستاپی جانشین هسول و تراشه‌های کم‌مصرف جانشین بی تریل کجاست؟

سیستم روی چیپ‌های Cherry Trail اینتل با لیتوگرافی 14 نانومتری

تراشه‌های جدید اینتل برای تبلت‌ها Cherry Trail در اوایل ۲۰۱۵ عرضه می‌شوند

اینتل تراشه‌های Cherry Trail در خانواده‌ی Atom که برای تبلت‌ها و گوشی‌ها کاربرد دارند را در اوایل ۲۰۱۵ و با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری تولید می‌کند.

Broadwell-U با توان مصرف 15 وات و در گروه‌های Core i3,i5,i7، سلرون و پنتیوم

مشخصات پردازنده‌های Broadwell-U در گروه‌های i3 تا i7، سلرون و پنتیوم لو رفت

پردازنده‌های بعدی اینتل با پسوند U مثل Core i7 رده اول و سلرون در کف جدول لو رفت. منتظر پردازنده‌های گرافیکیHD Graphics 6000 و Iris 6100 در Broadwell-U باشید.

هنوز وضعیت زمان‌بندی عرضه‌ی برودول‌های اینتل روشن نشده و ما هم مثل شما در هیاهوی اخبار تبلیغاتی که معمولاً برای ایجاد هیجانات روحی کاربرد دارند، گرفتاریم. در این شرایط تصمیم‌گیری مشکل می‌شود و دست آخر نمی‌دانیم که خرید محصولات موجود به صرفه است یا بهتر است برای بعدی‌ها صبر کنیم.

اما ببینیم پلتفرم اسکای‌لیک چه ویژگی‌هایی دارد و به این سوال مهم بپردازیم:

صبر کنیم یا همین حالا سیستم هسولی بخریم؟ برای ارتقا چطور، اسکای‌لیک چه قدر بهتر از هسول است؟

همان‌طور که در مقاله‌ی قبلی اشاره کردم اینتل در معرفی برودول با مشکل تغییر لیتوگرافی روبروست و کمی تأخیر داشته اما گویا اسکای‌لیک این‌گونه نیست. به نظر می‌رسد که با توسعه‌ی کارخانه‌های اینتل، روند معرفی تراشه‌هایی با لیتوگرافی ۱۴ نانومتری حالت تصاعدی داشته باشد. لذا هیچ بعید نیست که اسکای‌لیک به جای معرفی در ۲۰۱۶ به اواخر ۲۰۱۵ منتقل شود.

قیمت تراشه هسول، آیوی بریج و 14 نانومتری‌ها در گذر زمان

قیمت تراشه هسول، آیوی بریج و ۱۴ نانومتری‌ها در گذر زمان

ارتقای هسول به SkyLake

اولین موضوع چیپ‌ست مادربورد است. گفته می‌شود که اینتل برای Core i7 های سری ۵۰۰۰ که یک سال تا رونمایی آن فاصله داریم و در واقع Broadwell-K که نسخه‌های قابل اورکلاک i7 هستند، از چیپ‌ست فعلی Z97 هم استفاده می‌کند.

البته اگر یادتان باشد هسول و هسول رفرش هر دو با Z87 هم سازگاری داشتند و تنها به ارتقای بایوس نیاز بود. لذا به این نتیجه می‌رسیم که احتمالاً هم هسول یعنی i7 سری ۴۰۰۰، هم هسول رفرش یعنی مدل‌هایی مثل Core i7-4790K و هم در سال آتی سری ۵۰۰۰ با چیپ‌ست حرفه‌ای سری ۸ و ۹ یعنی Z87 و Z97 سازگاری دارند. دقت کنید که این یک احتمال است نه قطعیت!

در مورد مدل‌های کم‌مصرف یعنی SkyLake-S که پسوند S در نامشان وجود دارد احتمالاً به مادربورد جدید نیاز خواهید داشت که البته موضوع مهمی نیست چرا که اگر کسی قصد ارتقای سیستم خود را داشته باشد و یا بخواهد سیستمی حرفه‌ای تهیه کند، قطعاً سراغ چیپ‌ستی مثل H87 و H97 نمی‌رود بلکه به Z97 و Z87 فکر می‌کند.

یک توصیه: اگر می‌خواهید سیستمی هسولی بخرید و بعداً ارتقا دهید، بهتر است یک پردازنده‌ی بسیار ارزان و حتی پنتیوم ۲۰۰ هزار تومانی !!!! بخرید و یک سال بعد جای آن را با یک Core i7-5xxxK تعویض کنید که هم بسیار سریع و البته گران است و هم قابلیت اورکلاک دارد. دقت کنید که مادربورد کاملاً حرفه‌ای انتخاب کنید که به راحتی توان مصرفی پردازنده‌های پرمصرف و اورکلاک شده را تأمین کند.

مشخصات SkyLake

FIVR حذف می‌شود

اولین مشخصه فقدان رگولاتور ولتاژ مجتمع یا FIVR است. اینتل همیشه با رگولاتور کاملاً مجتمع مشکل داشته و گویا تصمیم گرفته که در اسکای‌لیک به جای استفاده از این روش، رگولاتور را به مادربورد منتقل کند. در این صورت گرمای کمتری در پردازنده ایجاد می‌شود و شاید یکنواخت کردن یا به اصطلاح رگوله کردن ولتاژ در پردازنده‌های پرمصرف ساده‌تر باشد.

البته دقت کنید در پردازنده‌های رده پایین و کم‌مصرف، استفاده از FIVR گزینه‌ی بهتری است چرا که توان مصرفی را بهینه می‌کند.

مجموعه دستورات جدید

از برتری‌های هسول پشتیبانی از اِکستِنشِن‌های پیشرفته‌ی برداری یا به اختصار AVX 2.0 بوده و این روند در اسکای‌لیک تکرار می‌شود یعنی از این پس AVX می‌توان از ۵۱۲ ثَبّات یا همان رجیستر پشتیبانی کند. باید منتظر بنچ‌مارک‌ها باشیم و ببینیم AVX 3.0 چقدر بهتر از نسخه‌ی فعلی است.

اینتل برای افزایش امنیت، دستوراتی برای اجرای SHA-1 و SHA-2 نیز به اسکای‌لیک اضافه کرده است. قابلیت امنیتی دیگر MPX یا اکستنشن‌های حفاظت از حافظه است. در نهایت ADX که اکستنشن‌های برای دستورات با دقت‌های متفاوت است را در اسکای‌لیک خواهیم دید.

پردازنده‌ی گرافیکی بهتر

اینتل همیشه در بخش پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع با ای‌ام‌دی مشکل داشته است و هسول هم پاسخی به محصولات ای‌ام‌دی نیست. منظورم APU های کاوری است که در حال حاضر پردازنده‌ی گرافیکی بسیار خوبی در خود دارند.

در اسکای‌لیک اینتل روی پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع تمرکز بیشتری کرده چرا که می‌داند بیشتر کاربران دوست ندارند هزینه‌ی اضافی برای تهیه‌ی کارت گرافیک بپردازند و از طرفی با گسترش رزولوشنی مثل ۴K، پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع هم باید قوی‌تر شود، مخصوصاً اگر قرار باشد نرم‌افزارهای گرافیک سه‌بعدی را بدون کارت گرافیک مجزا اجرا کنیم.

لذا دو بهینه‌سازی در بخش گرافیک داریم، اول بهبود معماری و افزایش تعداد واحد‌های پردازشی و دوم استفاده از حافظه‌ی کش سطح ۴ روی پردازنده.

شاید کش L4 با ظرفیت ۱۲۸ مگابایت به حقیقت تبدیل شود و از طرفی دایرکت ایکس ۱۲ در اسکای‌لیک پشتیبانی می‌شود. هر دو مورد برای استفاده‌ی بهتر از حافظه کاربرد اساسی خواهند داشت که باید در بنچ‌مارک‌ها اثرشان را ببینیم.

پشتیبانی از DDR4

در حال حاضر فقط هسول اکستریم اینتل است که از DDR4 پشتیبانی می‌کند و حتی شاید برودول هم از آن پشتیبانی نکند. اما خوشبختانه اسکای‌لیک با پشتیبانی از DDR4 به بازار می‌آید. شایعه‌ی دیگر این است که شاید همه‌ی مدل‌ها از DDR4 پشتیبانی نکنند که منطقی به نظر می‌رسد. به هر حال رم‌های DDR3 تا اواخر ۲۰۱۵ و حتی پس از آن در بازار حضور دارند و باید فروش بروند. تولیدکنندگان رم هم نمی‌توانند خطوط تولید انبوه خود را به صورت ناگهانی متحول کنند.

در مورد جایگزینی DDR4 قبلاً مقاله‌ی مفصل دیگری داشتیم و به رم‌های جالبی به اسم UniDIMM اشاره کردیم که گزینه‌ی بعدی اینتل است و شاید اسکای‌لیک از همین نوع رم پشتیبانی کند:

رم DDR4 و برنامه ی اینتل برای گسترش آن در مادربوردها

اینتل برای جایگزینی رم DDR4 و مادربوردهای مربوطه به جای رم DDR3 چه برنامه ای دارد؟

رم های جدید DDR4 با هسول اکستریم و مادربوردهای X99 وارد بازار می شوند اما سوال این است که چه زمانی مادربوردها و پردازنده های معمولی از DDR4 استفاده خواهند کرد؟

اسکای‌لیک در برابر هسول، دو تاک اینتلی

سوال مهم ابتدای مقاله، اسکای‌لیک چند درصد بهتر است؟

اینتل تقریباً هر ۱۸ ماه یکبار یک معماری کاملاً جدید معرفی می‌کند و اسم این کار را تاک می‌گذارد. اما استراتژی دیگر تیک است، تیک یعنی معماری نسل قبلی با استفاده از لیتوگرافی پیشرفته‌تر، کوچک و بهینه می‌شود. آیوی بریج یا سری ۳۰۰۰ اینتلی‌های میان‌رده، یک تیک است یعنی سندی بریج یا همان سری ۲۰۰۰ با لیتوگرافی ۳۲ نانومتری، مجدداً با لیتوگرافی ۲۲ نانومتری بازطراحی شد.

هسول شاید تاک کاملی نباشد اما تاک است چرا که معماری متفاوتی دارد. هسول رفرش هم اساساً همان هسول با سرعت کلاک بالاتر است.

در روش اینتل وقتی تاک ظاهر شود، عملکرد پردازنده به ازای هر سیکل کلاک متحول می‌شود و ممکن است بیش از ۱۵ درصد افزایش یابد اما وقتی تیک اتفاق می‌افتد، فقط چند درصد پیشرفت می‌بینیم و در عوض توان مصرفی ممکن است به خوبی کاهش یابد.

با توضیحات فوق به این نتیجه می‌رسیم:

  • سندی بریج: تاک
  • آیوی‌بریج: تیک
  • هسول: تاک
  • هسول رفرش: مثل هسول
  • برودول: تیک
  • اسکای‎‌لیک: تاک

اما قبل از ۲۰۰۹ هم وضعیت به این صورت بوده است؛ تیک و تاک‌ها را ببینید:

تیک و تاک‌های اینتل در گذر زمان

تیک و تاک‌های اینتل در گذر زمان

هسول حدوداً ۷ درصد بهینه‌تر از آیوی بریج بود اما با استفاده‌ی بهینه از AVX در نرم‌افزارهای خاص، اختلاف متوسط به ۱۳ درصد هم می‌رسید. اسکای‌لیک شاید مثل هسول باشد، یعنی فقط چند درصد بهتر از هسول باشد ولیکن برتری دیگری که در اسکای‌لیک سراغ داریم، پردازنده‌ی گرافیکی بهتر، پشتیبانی از DDR4، کش سطح چهارم و از همه مهم‌تر مصرف انرژی پایین‌تر و سرعت کلاک بالاتر است که به خاطر لیتوگرافی ۱۴ نانومتری رخ می‌دهد.

بنابراین اگر قصد خرید یک سیستم حرفه‌ای دارید، بهتر است همان پیشنهاد مادربورد حرفه‌ای با یک هسولی ساده را عملی کنید و فعلاً به فکر خرید یک پردازنده‌ی برتر مثل Core i7-4790K نباشید. البته یادتان باشد که اطلاعات و نتایج فعلی قطعی نیستند!

شما در رابطه با اسکای‌لیک چه نظری دارید و به نظرتان خرید هسول حرفه‌ای در حال حاضر منطقی است یا بهتر است تا معرفی برودول و اسکای‌لیک صبر کنیم؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

5 دیدگاه روشن "هسول بخریم یا منتظر اسکای‌لیک و برودول باشیم؟ مروری بر SkyLake اینتل"

اطلاع از
محمدامین
مهمان

سلام آقای شیری…
من یه کامپیوتری با این مشخصات خواهم خرید ان شاالله…
cpu core i5 4690
mb asus h97 pro gamer
ram 2*4gb 1600
اگر بخوام به اسکای لیک ارتقا بدم دوباره باید کل سیستمو عوض کنم؟مادر بورد و رم و ……..
ممنون

behzadi
مهمان

ممنونم از مقالتون. یه سوال برام پیش اومد اگه مارد برد خوب با پردازنده معمولی هسول بخریم موقع عرضه پردازنده اسکی لیک ممکنه سوکتاشون به هم نخورهو هسول ۱۱۵۰ هستش آیا سوکت اسکای لیک همینه یا فرق داره؟

ali
مهمان

قبلا هر سری اینتل یه cpu جدید میزد سوکت هم کلا فرق میکرد ولی ای ام دی این جور نبود … ارتقا ارزونتر تموم میشد. جالبه که این دفه میشه بی دردسر ارتقا داد.

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×