راهنمای خرید کارت گرافیک بر اساس قیمت شامل بهترین کارت گرافیک‌ها در محدوده‌های مختلف قیمت و مقایسه‌ی عملکرد در بازی‌ها و رزولوشن‌های مختلف است.

تغییرات بازار در مرداد ماه ۹۳

مدت زیادی از معرفی اولین کارت گرافیک‌های سری R200 ای‌ام‌دی و سری ۷۰۰ انویدیا گذشته و کم‌کم به رونمایی از نسل بعدی تراشه‌های گرافیکی این دو سازنده‌ی اصلی پردازنده‌ی گرافیکی نزدیک می‌شویم. شایعات مختلفی در مورد مکسولی‌های انویدیا به گوش می‌رسد و حتی بنچ‌مارک‌های کارت گرافیک GTX 870 با سیلیکون احتمالی GM204 فاش شده است. باید کمی صبر کنیم و ببینیم آیا واقعاً نسل بعدی محصولات انویدیا با قیمت پایین‌تر و سرعت بیشتر رونمایی می‌شوند یا خیر. روند کاهش قیمت‌ها هم مثل گذشته با شیب ملایمی ادامه دارد.

چندی پیش نسل جدید کارت گرافیک‌های حرفه‌ای انویدیا و AMD معرفی شد. کوآدروهای انویدیا و فایرپروهای ای‌ام‌دی با معرفی چند کارت گرافیک جدید و نیز چند قابلیت نرم‌افزاری جدید، بروز شده‌اند که قبلاً در اینتوتک به بررسی تمام محصولات پرداختیم. این کارت گرافیک‌ها روی بازار کارت گرافیک‌های ویژه‌ی بازی و کامپیوترهای معمولی چندان تأثیری ندارند چرا که برای ورک‌استیشن‌ها (ایستگاه کاری) در نظر گرفته شده‌اند.

انویدیا در ماه گذشته

انویدیا در ماه گذشته کارت گرافیک GT 730 را رونمایی کرد. حافظه‌ی این کارت گرافیک از نوع DDR3 و با باس ۶۴ بیتی است. مدل دیگر همین کارت گرافیک با حافظه‌ی GDDR5 نیز عرضه شده که از نظر قیمت به صرفه نیست.

قیمت محصولات انویدیا ۵ تا ۱۰ دلار کاهش یافته است. رده‌اول‌هایی مثل GTX 780 Ti و GTX 760 با ۱۰ دلار کاهش قیمت به ترتیب به ۶۶۰ و ۲۴۰ دلار رسیده‌اند و کارت گرافیک‌هایی مثل GTX 660، GTX 750 Ti، GTX 650، GT 630 و GT 620 با ۵ دلار کاهش قیمت به ترتیب به قیمت ۱۸۰، ۱۴۵، ۱۰۵، ۶۰ و ۵۵ دلار رسیده‌اند.

ای‌ام‌دی در ماه اخیر

محصولات ای‌ام‌دی هم با ۱۰ الی ۲۰ دلار کاهش قیمت روبرو شده‌اند ولیکن محصول جدیدی رونمایی نشده است. البته رونمایی از R9 285 و R9 285X با سیلیکونی به نام تونگا نزدیک است که قبلاً به معرفی آن پرداختیم.

کارت‌گرافیک‌های R9 290X، R9 290، R9 280X، R9 280، R9 270 و حتی R9 240 با ۱۰ دلار کاهش قیمت به ۵۲۰، ۳۹۰، ۲۹۰، ۲۴۰، ۱۷۰ و ۶۰ دلار رسیده‌اند. R9 270X که جایگزین R9 270 شده نیز ۱۸۰ دلار قیمت دارد و در حقیقت ۲۰ دلار ارزان‌تر شده است.

Mantle را جدی بگیریم!

در نمایشگاه E3 امسال با عناوین جدیدی روبرو شدیم که از واسط برنامه‌نویسی جدید AMD به نام Mantle برای بهینه‌سازی سرعت اجرای بازی‌ها استفاده می‌کنند. دراگن ایج اینکوئیزیشن یکی از این عناوین پرطرفدار است. اخیراً خبر دیگری مبنی بر پشتیبانی بازی پرطرفدار GTA V از این API منتشر شده که در مجموع آینده‌ای روشن را برای آن رقم می‌زند. در روزهای آتی مطلبی در خصوص بررسی تأثیر استفاده از منتل در بازی‌ها منتشر خواهیم کرد.

نکات مهمی در خصوص استفاده از راهنمای خرید کارت گرافیک

این راهنمای خرید هم مثل راهنمای خرید سایر قطعات هدفی کاملاً مشخص دارد. اصل کلی این است که:

کارت گرافیکی بهتر است که نسبت عملکرد به هزینه‌ی آن بیشترین مقدار باشد.

اما به نکات مهم زیر توجه کنید:

 1. معمولاًکارت گرافیکی که قیمت ۲ برابر دارد، در عمل ۲ برابر سریع‌تر نیست.

  اگر هدف شما اجرای بازی یا نرم‌افزارهای گرافیکی نیست، نیازی به کارت گرافیک جداگانه ندارید. برای کاهش هزینه می‌توانید از پردازنده‌ی گرافیکی مجتمع استفاده کنید که خوشبختانه این روزها روی بیشتر CPUهای اینتل و APUهای ای‌ام‌دی وجود دارد. حتی جالب است که قدرت پردازنده‌های گرافیکی مجتمع به قدری زیاد شده که می‌توانند بازی‌های سنگین را در پایین‌ترین تنظیمات به خوبی اجرا کنند. در آخرین بخش‌های این مقاله، اجمالاً به قدرت پردازشی این نوع پردازنده‌های گرافیکی اشاره خواهیم کرد.
  حتماً به نمودار مقایسه‌ی کارایی و قیمت که در بخش‌های پایانی آورده شده توجه کنید چرا که ممکن است پیش از خرید کارت گرافیک تصور نادرستی از عملکرد آن داشته باشید.

 2. اجرای خوب بازی‌ها به کمک دو یا سه کارت گرافیک خوش‌قیمت در گرو بهینه بودن درایور و حتی خود بازی است.

  استفاده از چند کارت گرافیک به صورت موازی یعنی با استفاده از تکنولوژی Crossfire کمپانی ای‌ام‌دی یا SLI کمپانی انویدیا معمولاً به مادربوردهای خوب نیاز دارد که اسلات‌هایی با پهنای باند بیشتر داشته باشند. فضای کیس هم باید بیشتر باشد و پاور سیستم نیز باید پورت‌های ۶ یا ۸ پین برای تمام کارت گرافیک‌ها داشته باشد. بنابراین در نگاه اول ممکن است هزینه‌ی دو کارت گرافیک رده متوسط کمتر از یک کارت گرافیک رده بالا باشد، اما در عمل وقتی سایر مسائل را لحاظ کنیم، ممکن است برتری به نفع کارت گرافیک رده اول باشد.حتی اگر تمام موارد جانبی را بررسی کنید و به این نتیجه برسید که خرید دو کارت گرافیک مشکل خاصی ندارد، باز هم یک مسأله‌ی جدی باقی می‌ماند و آن بهینه بودن بازی و درایور کارت گرافیک است. لذا تا جایی که ممکن است باید از خرید چند کارت گرافیک ارزان‌‌تر و استفاده‌ی موازی اجتناب کرد.

 3. قیمت‌ها با توجه به تغییرات قیمت ارز، کمیاب شدن یا حتی موجود نبودن برخی مدل‌ها و نیز تفاوت قیمت فروشگاه‌های مختلف کاملاً متغیر است. لذا در مورد کارت گرافیک هم باید مثل سایر قطعات سخت‌افزار، روی یک مدل خاص تمرکز نکرد و همواره چند انتخاب موازی را مدنظر قرار داد. لذا توصیه می‌کنیم که از جدول رده‌بندی کارت گرافیک‌ها برای ارزیابی کلی محصولات استفاده کنید و در هنگام خرید، بهترین محصولات را انتخاب کنید.
 4. کارت گرافیک خوب علاوه بر تراشه‌ی مرکزی قدرتمند به قطعات عالی و سیستم خنک‌کاری قوی و کم صدا هم نیاز دارد.

  برند کارت گرافیک روی عملکرد آن تأثیر کمی دارد. حتی مدل‌های اورکلاک شده هم همین طور هستند. مدلی که ای‌ام‌دی و انویدیا تولید می‌کنند، مدل Refrence یا مرجع نام دارد و هر سازنده‌ای با استفاده از تراشه‌ی اصلی که ای‌ام‌دی یا انویدیا طراحی کرده، مدل‌های متنوعی عرضه می‌کند. در عمل تراشه‌ی مرکزی و سرعت هسته مشخص می‌کند که عملکرد کلی کارت گرافیک چگونه است اما کیفیت قطعات، سیستم خنک‌کاری و دمای تراشه‌ی مرکزی و قطعات روی برد، همگی در کارکرد بلندمدت، نقش بسیار مهمی دارند. برخی محصولات سیستم خنک‌کاری پر سروصدایی دارند و برای محیط ساکت مناسب نیستند. برخی سیستم خنک‌کاری بسیار خوبی دارند اما کیفیت قطعات در حد عالی نیست.

بنابراین در نهایت به جمع‌بندی زیر می‌رسیم:

چند مدل کارت گرافیک را انتخاب کنید و برندهای خوبی که بهترین سیستم خنک‌کاری و قطعات را استفاده کرده‌اند مشخص نمایید و سپس با توجه به قیمت‌ها تصمیم نهایی خود را بگیرید. اگر در مورد کیفیت اطلاعات دقیقی ندارید، به سابقه‌ی برندهای مطرح اعتماد کنید. گارانتی خوب و بلند‌مدت محصول را نیز فراموش نکنید.
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "راهنمای خرید کارت گرافیک بر اساس قیمت به همراه مقایسه کارت گرافیک‌های مختلف"

اطلاع از
tapesh
مهمان

عــــــــــــــــــــالیه 😉

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×