راهنمای خرید پردازنده (CPU) بر اساس قیمت شامل بهترین پردازنده‌ها برای بازی و کاربردهای معمولی می‌شود و خلاصه‌ای از نتیجه‌ی بنچ‌مارک‌ها و تست‌های مختلف است.

در ماه اخیر شایعاتی در مورد پردازنده‌های ۸ هسته‌ای هسول اکستریم اینتل منتشر شده و از طرف دیگر اطلاعاتی در مورد نسل بعدی APUهای AMD به نام Corrizo فاش شده است. به نظر می‌رسد که عرضه‌ی محصولات جدید اینتل و ای‌ام‌دی نزدیک باشد ولیکن برای مشتریانی که در حال حاضر می‌خواهند بهترین پردازنده‌ها را با توجه به بودجه و کاربرد خود شناسایی کنند، باید از میان مدل‌های موجود برخی را انتخاب و معرفی کنیم. بنابراین به راهنمای خرید تامزهاردور مراجعه می‌کنیم که مثل همیشه حاصل بررسی‌های فراوان و ساعت‌ها آزمایشی و تحلیل است.

مرداد ۹۳ و آخرین تغییرات در بازار CPU

اوایل سال جدید میلادی معمولاً مدل‌های جدید معرفی و روانه‌ی بازار می‌شوند و فصل تابستان معمولاً بازار آرام است و پردازنده‌های جدید موجب کاهش قیمت مدل‌های قدیمی‌تر نمی‌شوند. تابستان امسال هم وضعیت همین طور بوده است.

ای‌ام‌دی قیمت پردازنده‌ی (APU) رده‌پایین A4-6300 را از ۵۵ دلار به ۵۰ دلار کاهش داده و قیمت مدل A10-7850K را از ۱۸۰ دلار به ۱۷۰ دلار تغییر داده است. برخی مدل‌ها هم افزایش قیمت داشته‌اند. مثلا Athlon 5150 از ۵۰ دلار به ۵۵ دلار و A10-6800K به همراه FX-8350 با ۱۰ دلار افزایش قیمت به ترتیب به ۱۵۰ و ۱۹۰ رسیده‌اند. FX-4350 هم که مدت کوتاهی در برخی سایت‌ها با قیمت ۱۰۰ دلار فروخته می‌شد، حالا به قیمت ۱۳۰ دلاری خود برگشته است.

در مجموع تغییرات قیمت پردازنده‌ها و APUهای AMD در حدی نیست که فهرست بهترین پردازنده‌ها را تغییر دهد.

در سوی دیگر میدان، اینتلی هم هم تغییراتی داشته‌اند. سلرون ۵۰ دلاری یعنی G1850، پنتیوم ۶۰ دلاری یعنی G3240، پنتیوم ۷۰ دلاری G3258، پردازنده‌ی ۱۹۵ دلاری Core i5-4570، پردازنده‌ی ۲۱۰ دلاری Core i5-4690S، پردازنده‌ی ۲۳۵ دلاری Core i5-4670K، پردازنده‌ی ۳۰۰ دلاری Core i7-4790S و در نهایت پرچم‌دار سابق سوکت LGA 1150 یعنی Core i7-4770K با قیمت ۳۳۵ دلار همگی ۵ دلار ارزان‌تر شده‌اند.

سلرون G1820 و Core i3-4350 در این ماه با ۵ دلار افزایش قیمت به ترتیب به قیمت ۵۰ و ۱۵۰ دلار رسیده‌اند.

در مورد اینتل هم تغییرات قیمت به گونه‌ای نیست که لیست بهترین پردازنده‌ها بر اساس قیمت تغییر کند. حتی پردازنده‌ی خوش‌قیمت پنتیوم G3258 که کمی ارزان‌تر شده، بیش از پیش برای بازی‌خورها و کاربردهای معمولی ایده‌آل شده است. لازم به ذکر است که این پردازنده از سری Pentium است که اینتل به مناسبت بیستمین سالگرد پردازنده‌های خود، با قیمت پایین معرفی کرده است و تفاوت بزرگ آن با دیگر پردازنده‌های ارزان اینتل در قابلیت اورکلاک آن است. با توجه به دو هسته‌ای بودن پردازنده، به راحتی می‌توان آن را اورکلاک کرد. البته هنوز هم ای‌ام‌دی با Athlon 750K چهار هسته‌ای خود رقابتی فشرده را ادامه می‌دهد و در برخی بازی‌ها و اپلیکیشن‌هایی که از بیش از ۲ هسته به خوبی استفاده می‌کنند، برتری پنتیوم دوست‌داشتنی اینتل متزلزل می‌نماید.

در این میان کمپانی VIA هم پردازنده‌های مبتنی بر معماری مجموعه دستورات x86 که بنابر شایعات، کارایی خوبی دارند و شاید در ماه‌های آتی تهدیدی برای محصولات اینتل و ای‌ام‌دی باشند.

گزارشی از پردازنده‌های جدید اینتل و ای‌ام‌دی در ماه‌های آتی

بنابر بر شایعات قریب به یقین نسل بعدی APUهای ای‌ام‌دی یعنی سری Carrizo (تلفظ کَریزِّو) شامل رم روی قالب پردازنده است. این موضوع با توجه به اینکه ای‌ام‌دی نقشه‌های زیادی برای معماری ناهمگون سیستم یا HSA دارد، کاملاً محتمل و منطقی به نظر می‌رسد. حافظه‌ی مشترک که پردازنده‌ی اصلی و گرافیکی سریعاً به آن دسترسی پیدا کنند، لازمه‌ی بهینه‌سازی معماری ناهمگون سیستم است. اینکه این اقدام چه قدر موثر واقع شود و عملکرد پردازنده‌های ای‌ام‌دی را چه قدر ارتقا دهد، جای سوال است اما مطمئناً در بلندمدت وضعیت بهتر از حال حاضر خواهد بود.

اینتل هم از پردازنده‌های هسول اکستریم صحبت می‌کند. هسول یعنی مدل‌های سری ۴۰۰۰ به اضافه‌ی پنتیوم‌ها و سلرون‌ها که سری ۳۰۰۰ و ۱۸۰۰ هستند، عملکرد فوق‌العاده‌ی داشته است اما تاکنون از سری اکستریم هسول چیزی ندیده‌ایم. سری اکستریم هسول با سه پردازنده‌ی سری ۵۹۰۰ ظهور می‌کند که همگی برای سوکت LGA2011 و مادربوردهای حرفه‌ای با چیپ‌ست X99 معرفی شده‌اند. Hasswell-E یا همان هسول اکستریم در بهترین حالت دارای ۸ هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی است که ۱۶ ترد پردازشی را در آن واحد اجرا می‌کنند. البته برای بازی‌خورها فعلاً پردازنده‌های ۶ هسته‌ای سری آیوی‌ بریج اکستریم هم بیش از حد نیاز است و کاربران معمولی هم کمتر به چنین پردازنده‌های گران‌قیمتی نیاز پیدا می‌کنند.

اصول کلی در انتخاب بهترین پردازنده‌ها با توجه به قیمت

در معرفی بهترین پردازنده‌ها بر اساس قیمت، اصل اساسی این است:

پردازنده‌ای بهتر است که نسبت عملکرد به هزینه آن، بیشترین باشد.

این روش انتخاب روش کامل و بی‌نقصی نیست. مثلاً مادربورد یک پردازنده‌ی خاص ممکن است بسیار گران‌تر از دیگری باشد. ممکن است یک پردازنده‌ی خاص نیاز به سیستم خنک‌کاری اضافی داشته باشد که معمولاً در مورد پردازنده‌های اینتل با لیتوگرافی ظریف‌تر و پیشرفته‌تر این موضوع جدی‌تر است. هزینه‌ی برق مصرفی در مورد برخی پردازنده‌های ارزان‌تر به ویژه محصولات ای‌ام‌دی بیشتر خواهد بود. وقتی صحبت از اورکلاک کردن پردازنده و رم باشد، برخی پردازنده‌ها اساساً قابلیت اورکلاک ندارند و برخی به سختی اورکلاک می‌شوند در حالی که برخی مدل‌های گران‌تر به راحتی اورکلاک می‌شوند.

در مجموع سعی شده که در کنار یک پردازنده به عنوان انتخاب اصلی، مدل‌هایی با قیمت مشابه معرفی شود که اولاً اگر قیمت‌ها در وب‌سایت‌های مختلف و همچنین در بازار ایران نوسانات زیادی داشت و کاملاً متفاوت بود، انتخاب دومی هم وجود داشته باشد و ثانیاً اگر کاربر از مادربوردهای موجود برای یک پردازنده‌ی خاص رضایت نداشت، بتواند مادربورد مناسب‌تری پیدا کند. در نهایت اگر کاربر به اجرای هم‌زمان نرم‌افزارها و یا استفاده از نرم‌افزارهای سنگین محاسباتی و مهندسی نیاز داشت، پردازنده‌ی مناسب‌تری در لیست انتخاب‌های خود داشته باشد.

بنابراین توصیه‌ی جدی ما این است که:

تنها به یک پردازنده‌ و معماری خاص فکر نکنید و چند انتخاب موازی را در ذهن داشته باشید تا به خاطر موجود نبودن یا افزایش قیمت‌ها، مجبور به خرید محصولاتی با قیمت غیرمنطقی نشوید.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×