اونس یکی از واحدهای اندازه‌گیری و بیان وزن است. در صنعت کامپیوترها برای بیان ضخامت لایه‌های مسی مادربورد، کارت گرافیک و سایر بردها از این واحد استفاده می‌شود

۱ اونس معادل ۲۸٫۳۴۹۵۲۳۱ گرم است. یک واحد معمول برای وزن که در سیستم آحاد آمریکایی و انگلیسی کاربرد زیادی دارد اما سیستم DIN و ISO که در کشورهای اروپایی و بیشتر نقاط جهان متداول است، از گرم، کیلوگرم و مانند آن استفاده می‌کند.

اگر ۱ اونس مس را در سطحی به مساحت یک فوت مربع (هر فوت حدود ۳۱ سانتی‌متر و معادل ۱۲ اینچ است) پخش کنیم، ضخامت لایه‌ی مس ۱٫۳۷ میل می‌شود. دقت کنید که میلی‌متر با میل متفاوت است. هر میل یک هزارم اینچ است و هر میلی‌متر یک هزارم متر.

بنابراین سازندگان بردهای مدار چاپی، ضخامت را بر حسب اونس بیان می‌کنند و منظورشان این است که در یک فوت مربع از سطح برد که می‌بایست با مس پوشیده شود، در مجموع چند اونس مس به کار رفته است. قطعاً تمام سطح با فلز مس پر نمی‌شود بلکه فقط مدارات اتصال قطعات با مس شکل می‌گیرند.

تصویری از یک برد مدار چاپی

تصویری از یک برد مدار چاپی

بیشتر PCBها از ۱ اونس مس استفاده می‌کنند. اما در صورتی که جریان الکتریکی بالا باشد و نویز کمتر یک نیاز اساسی باشد، ممکن است ۲ اونس و بیشتر استفاده شود. البته اگر جریان الکتریکی بالا باشد، می‌توان عرض راه‌های ارتباطی روی مادربورد را زیاد کرد و بدین‌وسیله مشکل را حل کرد. اما اگر افزایش عرض محدودیت داشته باشد، افزایش ضخامت لایه‌ی مس مشکل‌گشاست.

لایه‌های 2 اونسی مس در یک مادربورد

لایه‌های ۲ اونسی مس در یک مادربورد

ضخامت بیشتر مس، هزینه‌ی تولید را افزایش می‌دهد. افزایش هزینه فقط به خاطر مس بیشتر نیست بلکه تولید محصول زمان بیشتری لازم دارد و کار مشکل‌تر است. اما مزایای آن که حتی خنک‌تر کار کردن مادربورد و کارت گرافیک است باعث شده تا برخی سازندگان به آن گرایش پیدا کنند.

خنک‌تر کار کردن برد مدار چاپی با مس دو برابر

خنک‌تر کار کردن برد مدار چاپی با مس دو برابر

افزایش ضخامت لایه‌ی مسی به فاصله‌ی بیشتر مسیرهای مسی نیاز دارد و در جدول زیر حداقل مقدار پیشنهادی را مشاهده می‌کنید:

حداقل فاصله‌ی پیشنهاد اجزا
وزن مس (اونس) حداقل فاصله‌ی پیشنهادی اجزای مسی(میل و میلی‌متر)
۱ ۳٫۵ (۰٫۰۸۹ میلی‌متر)
۲ ۸ (۰٫۲۰۳ میلی‌متر)
۳ ۱۰ (۰٫۲۵۴ میلی‌متر)
۴ ۱۴ (۰٫۳۵۵ میلی‌متر)
منبع PCBUuniverse
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×