درایو SSD جدیدی که OCZ معرفی کرده، Saber 1000 HMS نام دارد و چیزی نیست جز سری Saber 1000 با قابلیت جدید و مفیدی به اسم HMS. در ادامه با HMS و مزایای آن آشنا خواهیم شد.

کنترل کردن فرآیندهای بهینه‌سازی و بهبود عمر مفید با مداخله‌ی کامپیوتر.

درایو Saber 1000 HMS در حالت عادی عملکردی نظیر درایوهای معمولی با پروتکل ارتباطی SATA دارد و اگر HMS فعال شود، قابلیت‌های آن آشکار می‌شود. به عنوان مثال فرآیند garbage collection در حالت عادی توسط کنترلر SSD صورت می‌گیرد اما زمانی که HMS فعال شود، این فرآیند به کمک کامپیوتر مدیریت و انجام می‌شود. مزیت این روش روشن است، زمانی که کامپیوتر به سرعت عالی نیاز ندارد، garbage collection صورت می‌گیرد و زمانی که به عملکرد حداکثری نیاز است، همه‌ی فرآیندهای معمول که در پس زمینه انجام می‌شوند، متوقف خواهد شد. البته اگر فرآیندهای موردبحث برای مدت طولانی متوقف شده باشد، کنترلر SSD به صورت خودکار آنها را از سر می‌گیرد چرا که SSD بدون TRIM و یکنواختی فرسایش یا Wear Leveling و … حافظه‌ی ذخیره‌سازی خوبی نیست.

منظور از garbage collection یا جمع‌آوری زباله در صنعت حافظه‌های ذخیره‌سازی این است که بخش‌هایی از حافظه که دیگر توسط نرم‌افزار استفاده نمی‌شوند، آزاد شده و آماده‌ی استفاده‌ی مجدد شوند.

OCZ یک مثال ساده و مفید برای توضیح مزیت HMS ارایه کرده است که بد نیست آن را مطالعه کنیم.

سیستمی متشکل از سه گروه درایو ذخیره‌سازی داده را در نظر بگیرید. همیشه ۲ درایو برای خواندن و نوشتن داده فعال هستند و سومین درایو در حال بهینه‌سازی چیدمان داده و انجام اموری مثل garbage collection است. درایو سوم ثابت نیست بلکه به صورت دوره‌ای تغییر می‌کند و لذا همیشه یکی از درایوها در حال بهینه‌سازی خویش است. به این ترتیب همواره سرعت خواندن و نوشتن دو درایو دیگر حداکثر است و در بلندمدت هم مشکلی وجود ندارد.

سه گروه درایو HMS با مدیریت هوشمندانه‌ی عملکرد و مراحل تعمیر و نگهداری

سه گروه درایو HMS با مدیریت هوشمندانه‌ی عملکرد و مراحل تعمیر و نگهداری

هدف اصلی حفظ یکنواختی عملکرد است و در تصویر زیر این یکنواختی را به شکل خاص مشاهده می‌کنیم. تعداد عملیات ورودی خروجی یا به اختصار IOPS در گذر زمان ثابت است؛ نکته‌ی جالب بیشتر بودن مقدار متوسط نسبت به حالتی است که HMS فعال نشده:

با فعال کردن HMS عملکرد بهتر و یکنواخت‌تر است.

با فعال کردن HMS عملکرد بهتر و یکنواخت‌تر است.

OCZ می‌خواهد در آینده‌ی نزدیک کنترل دقیق‌تر فرآیندهای تعمیر و نگهداری SSDها را هم به شکلی کامل‌تر مدیریت کند و مانع تکرار بیهوده‌ی garbage collection و … شود. چنین فرآیندهایی اگر بیش از حد تکرار شوند، انرژی مصرفی سرور و حتی عمر مفید حافظه‌ها را کاهش می‌دهد.

روش فوق با پیکربندی RAID قابل پیاده‌سازی نیست و باید کامپیوتر یا در واقع میزبان درایوها، این مدیریت هوشمندانه را انجام دهد. به همین جهت برای استفاده از HMS نه تنها درایو بلکه کامپیوتر و نرم‌افزار هم شرایط خاصی دارند. خوشبختانه به سیستم عامل و درایور خاصی نیاز نیست، OCZ بسته‌ی توسعه‌ی نرم‌‎افزار ارایه نکرده اما کتابخانه‌ها و کدهای ارایه شده برای فعال کردن HMS کافی است.

مشخصات OCZ Saber 1000 HMS

Saber 1000 HMS همان‌طور که از نامش پیداست، انشعابی است از درایوهای سری Saber 1000 کمپانی OCZ برای سرورها و دیتاسنترها. در حقیقت تنها تفاوتی که بین درایوهایی با پسوند HMS و مدل‌های معمولی سِیبِر ۱۰۰۰ وجود دارد، فرمور است. حتی کنترلر هم یکسان است! در این محصولات از  کنترلر نام‌آشنای Barefoot 3 استفاده شده که از نظر سرعت خواندن داده برتری دارند. قیمت هم مثل محصولات سابق و بدون HMS است.

Saber 1000 HMS تنها در دو ظرفیت ۴۸۰ و ۹۶۰ گیگابایتی ارایه شده و در هر دو مورد ضمانت ۵ ساله ارایه می‌شود.

دقت کنید که عمر مفید این درایوها مثل سری معمولی سیبر ۱۰۰۰ نیست چرا که میزان نوشتن داده بسته به شرایط استفاده و کنترل توسط HMS متفاوت است.

مشخصات کامل را در جدول زیر مرور کنید:

OCZ Saber 1000 HMS
ظرفیت ۴۸۰ گیگابایت ۹۶۰ گیگابایت

تعداد اعمال ورودی و خروجی

حین خواندن تصادفی بسته‌های ۴ کیلوبایتی

۹۰ هزار ۹۱ هزار

تعداد اعمال ورودی و خروجی

حین نوشتن تصادفی بسته‌های ۴ کیلوبایتی

۲۲ هزار ۱۶ هزار
تأخیر در خواندن تصادفی داده ۱۳۵ میکروثانیه ۱۳۵ میکروثانیه
تأخیر در نوشتن تصادفی داده ۵۵ میکروثانیه ۵۵ میکروثانیه
سرعت خواندن ترتیبی ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه ۵۵۰ مگابایت بر ثانیه
سرعت نوشتن ترتیبی ۴۷۵ مگابایت بر ثانیه ۴۴۵ مگابایت بر ثانیه
قیمت خرده‌فروشی  ۳۷۰ دلار ۷۱۳ دلار
2 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 52 votes, average: 5٫00 out of 5 (2 نظر، امتیاز: 5٫00 از 5)
برای نظر دادن ابتدا باید ثبت نام کنید.
Loading...
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

ویژه‌ها

تبلیغات

تبلیغات

×