ای‌ام‌دی در GDC 2016 به مقوله‌ی بازی‌های واقعیت مجازی توجه زیادی نشان داده و برنامه‌ی Radeon VR Ready نیز برای ارایه‌ی تأییدیه به کامپیوترهایی که سخت‌افزار مناسب دارند، شکل گرفته است. در ادامه با Radeon VR Ready و Radeon VR Ready Premium و Radeon VR Ready Creator بیشتر آشنا می‌‎شویم.

امروز ای‌ام‌دی برنامه و تأییدیه‌ی Radeon VR Ready را برای کارت گرافیک‌ها و پردازنده‌های گرافیکی مطرح کرده است. در واقع اگر کارت گرافیک از نظر قدرت پردازشی در سطح خوبی قرار داشته باشد، این تأییدیه در صفحه‌ی مشخصات محصول، درج می‌شود. البته ممکن است کامپیوتر یا لپ‌تاپ قدیمی باشد و چنین لوگویی روی آن یا در صفحه‌ی مشخصات دیده نشود.

تأییدیه‌ی بعدی Radeon VR Ready Premium است، این تأییدیه به سیستمی تعلق می‌گیرد که عملکرد خوبی در اجرای بازی‌های واقعیت مجازی و در هدست‌های واقعیت مجازی اچ‌تی‌سی Vive و آکیولس ریفت داشته باشد. طبعاً کارت گرافیک حداقل R9 290 و اشاره‌ای به پردازنده نشده ولیکن احتمالاً پردازنده هم در حد Core i5-4590 اینتل و شاید کمی ضعیف‌تر از آن است. ای‌ام‌دی با توجه به نداشتن پردازنده‌هایی در سطح اسکای‌لیک اینتل، توجه خود را به کارت گرافیک معطوف کرده و گویا سه لوگو و تأییدیه‌ی مطرح شده، صرفاً به کارت گرافیک مربوط می‌شود و نه پردازنده و … .

سومین تأییدیه، Radeon VR Ready Creator نام دارد. با توجه به کلمه‌ی خالق (Creator) روشن است که این تأییدیه به سیستم‌هایی تعلق می‌گیرد که توسعه‌دهندگان بازی و اپلیکیشن‌های گرافیکی واقعیت مجازی از آن استفاده می‌کنند. اگر این تأییدیه روی محصولی درج شده باشد، احتمالاً تا چند سال آتی هم برای اجرای بازی‌های واقعیت مجازی مناسب است. نکته‌ی مهم‌تر این است که در چنین سیستمی بسته‌ی توسعه‌ی نرم‌افزاری LiquidVR نیز نصب شده است.

کارت گرافیک دو هسته‌ای AMD Radeon Pro Duo

کارت گرافیک دو هسته‌ای AMD Radeon Pro Duo

در حال حاضر تأییدیه‌ی Radeon VR Ready Creator فقط به سیستمی متشکل از دو کارت گرافیک قدرتمند در حد R9 Fury X، تعلق گرفته که در GDC 2016 با نام AMD Radeon Pro Duo معرفی شده است. در حقیقت سرعت کلاک کارت گرافیک ۱۵۰۰ دلاری، ۵۰ مگاهرتز کمتر از R9 Fury X است (معادل ۱۰۰۰ مگاهرتز) و توان طراحی حرارتی فقط ۳۵۰ وات است. لذا احتمالاً سرعت متوسط اختلاف محسوسی با حداکثر سرعت ۱۰۵۰ مگاهرتزی که در R9 Fury X دیده‌ایم، دارد چرا که در غیر این صورت توان طراحی حرارتی به ۲ برابر ۲۵۰ وات نزدیک می‌شد و نه ۳۵۰ وات.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×