مشخصات و مدل‌های مختلف پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل برای دستاپ‌ها و کامپیوترهای معمولی را در ادامه بررسی می‌کنیم. پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل در چند گروه مختلف و برای محصولات مختلف معرفی شده‌اند. نام این گروه خاص Skylake-S است؛ Skylake-Y و Skylake-U برای تبلت‌ها و اولترابوک‌هاست و سری H که پسوند HQ یا HK یا H دارند، در لپ‌تاپ‌های بسیار سریع به کار می‌روند.

انواع پردازنده‌های اسکای‌لیک اینتل

انواع پردازنده‌های اسکای‌لیک اینتل

و توضیحاتی کلی در مورد جدول فوق: اینتل پردازنده‌ها را با مشخص کردن تعداد هسته، تعداد واحدهای پردازشی بخش گرافیک و وجود کش سطح چهارم یا به اصطلاح حافظه‌ی رم مجتمع (یا eDRAM) تفکیک می‌کند.

در جدول فوق منظور از Die یا قالب تراشه این است که چند هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی و چند هسته‌ی پردازنده‌ی گرافیکی در تراشه وجود دارد. عبارت e هم به وجود کش اضافی اشاره می‌کند. به عنوان مثال اینتل در گروه U یا کم‌مصرف مدلی با ۲ هسته‌ی پردازنده‌ی اصلی و ۳ واحد بزرگ بخش گرافیک به همراه eDRAM دارد. دقت کنید که در هسول‌های کم‌مصرف eDRAM نداشتیم و خوشبختانه در اسکای‌لیک‌های ۱۵ و ۲۸ واتی گروه U ، کش ۶۴ مگابایتی اضافه شده است که قطعاً در اولترابوک‌های جدید، مفید فایده واقع می‌شود. البته بیشتر مدل‌ها بدون eDRAM و با گرافیک GT2 هستند که قدرت پردازشی بالایی ندارد.

متأسفانه سرعت کش سطح چهارم مشخص نشده است و شاید اینتل از سرعت ۱۶۰۰ مگاهرتزی یا سرعتی بالاتر یا پایین‌تر استفاده کرده باشد.

گرافیک GT4 رقیب بهتری برای پردازنده‌های گرافیکی قدرتمند AMD.

و توضیح دیگر اینکه ۳ واحد بزرگ پردازش گرافیک شامل ۴۸ واحد محاسباتی یا EU است. اینتل نام این کانفیگ را GT3 می‌گذارد. گرافیک GT2 هم شامل ۲۴ واحد محاسباتی است. گونه‌ی جدیدی که در پردازنده‌های اینتلی می‌‎بینیم، GT4 است که ۷۲ واحد محاسباتی دارد و در کنار آن ۱۲۸ مگابایت رم مجتمع قرار می‌گیرد تا عملکرد فوق‌العاده خوبی داشته باشد. شاید از این پس اینتل در دنیای لپ‌تاپ و اولترابوک، فاصله‌ی زیادی با AMD نداشته باشد، البته زمانی که از بازی و پردازنده‌ی گرافیکی صحبت می‌کنیم.

بهترین کانفیگ بخش گرافیک در هسول‌ها، GT3e بود که تنها ۴۰ واحد محاسباتی داشته و در برودول هم اینتل از ۴۸ واحد محاسباتی فراتر نرفت. بنابراین اسکای‌لیک از نظر گرافیک، حداکثر ۵۰ درصد بهتر از هسول و برودول است.

در مدل‌های رده پایین یعنی Pentium و Celeron گرافیک GT1 با ۱۲ واحد محاسباتی انجام وظیفه می‌کند و بدیهی است که این پردازنده‌ها در دنیای گیمرها طرفدار ندارند.

مشخصات پردازنده‌های قدرتمند Skylake-S برای دستاپ و کامپیوترهای معمولی

در سری S توان مصرفی متوسط حدود ۴۷ وات است. مدل‌های کم‌مصرف با توان طراحی حرارتی ۳۵ وات، معمولی‌ها با توان مصرفی ۴۷ وات و مدل‌های قدرتمند ۴ هسته‌ای با توان مصرفی ۶۵ و حتی ۹۱ وات در سری S به چشم می‌خورد و بدین ترتیب سری S اسکای‌لیک، تنوع فوق‌العاده‌ای دارد.

جدول زیر توصیف کاملی از مشخصات مدل‌های معرفی شده است و ممکن است بعدها مدل‌های بیشتری هم به این جمع بزرگ اضافه شود چرا که سری S از نظر کاربری به گونه‌ای است که ارتقا بسیار ساده است. دیگر گروه‌ها در لپ‌تاپ و تبلت و گوشی به کار می‌روند و طبعاً ارتقا بسیار مشکل‌تر از نصب پردازنده در سوکت معمولی LGA است.

مشخصات پردازنده‌های قدرتمند Skylake-S

مدل

هسته

ترد

سرعت هسته

پایه

سرعت

توربو بوست

کش

پردازنده‌ی

گرافیکی

سرعت

پردازنده‌ی گرافیکی

توان طراحی حرارتی

کنترلر حافظه

DDR4

سوکت vPro VT-d VT-x

قیمت

دلار

Core i7-6700K ۴/۸ ۴٫۰ گیگاهرتز ۴٫۲ گیگاهرتز ۸ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۱۵۰ ۹۱ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۳۵۰
Core i5-6600K ۴/۴ ۳٫۵ گیگاهرتز ۳٫۹ گیگاهرتز ۶ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۱۵۰ ۹۱ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۲۴۲
Core i7-6700 ۴/۸ ۳٫۴ گیگاهرتز ۴٫۰ گیگاهرتز ۸ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۱۵۰ ۶۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله بله ۳۱۲
Core i5-6600 ۴/۴ ۳٫۳ گیگاهرتز ۳٫۹ گیگاهرتز ۶ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۱۵۰ ۶۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله بله ۲۲۴
Core i5-6500 ۴/۴ ۳٫۲ گیگاهرتز ۳٫۶ گیگاهرتز ۶ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۰۵۰ ۶۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله بله ۲۰۲
Core i5-6400 ۴/۴ ۲٫۷ گیگاهرتز ۳٫۳ گیگاهرتز ۶ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۹۵۰ ۶۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۱۸۷
Core i3-6320 ۲/۴ ۳,۹ گیگاهرتز ندارد ۴ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۱۵۰ ۴۷ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۱۵۷
Core i3-6300 ۲/۴ ۳٫۸ گیگاهرتز ندارد ۴ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۱۵۰ ۴۷ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۱۴۷
Core i3-6100 ۲/۴ ۳٫۷ گیگاهرتز ندارد ۴ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۰۵۰ ۴۷وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۱۱۷
Core i7-6700T ۴/۸ ۲٫۸ گیگاهرتز ۳٫۶ گیگاهرتز ۸ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۱۰۰ ۳۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله بله ۳۰۳
Core i5-6600T ۴/۴ ۲٫۷ گیگاهرتز ۳٫۵ گیگاهرتز ۶ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۱۰۰ ۳۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله بله ۲۱۳
Core i5-6500T ۴/۴ ۲٫۵ گیگاهرتز ۳٫۱ گیگاهرتز ۶ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۱۰۰ ۳۵وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله بله ۱۹۲
Core i5-6400T ۴/۴ ۲٫۲ گیگاهرتز ۲٫۸ گیگاهرتز ۶ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۹۵۰ ۳۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۱۸۲
Core i3-6300T ۲/۴ ۳٫۳ گیگاهرتز ندارد ۴ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۹۵۰ ۳۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۱۳۸
Core i3-6100T ۲/۴ ۳٫۲ گیگاهرتز ندارد ۴ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۹۵۰ ۳۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۱۱۷
Pentium G4520 ۲/۲ ۳٫۶ گیگاهرتز ندارد ۳ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۰۵۰ ۴۷ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۹۳
Pentium G4500 ۲/۲ ۳٫۵ گیگاهرتز ندارد ۳ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۱۰۵۰ ۴۷ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۸۴
Pentium G4400 ۲/۲ ۳٫۴ گیگاهرتز ندارد ۳ مگابایت HD 510 ۳۵۰ تا ۱۰۵۰ ۴۷ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۶۴
Pentium G4500T ۲/۲ ۳٫۰ گیگاهرتز ندارد ۳ مگابایت HD 530 ۳۵۰ تا ۹۵۰ ۳۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۸۴
Pentium G4400T ۲/۲ ۲٫۹ گیگاهرتز ندارد ۳ مگابایت HD 510 ۳۵۰ تا ۹۵۰ ۳۵ وات ۲۱۳۳ مگاهرتز LGA 1151 بله بله ۶۰
سرعت متوسط و سرعت حداکثری Skylake-H نزدیک به گونه‌های دستاپی است.

همان‌طور که در جدول فوق مشخص شده، تمامی مدل‌ها از رم DDR4 با سرعت ۲۱۳۳ مگاهرتز پشتیبانی می‌کنند و البته این سرعت، مقدار پایه است. اگر چیپ‌ست و پردازنده شرایط لازم را داشته باشد، می‌توان به سرعت فوق‌العاده‌ای مثل ۳۶۰۰ مگاهرتز هم رسید.

مدل رده اول Core i7-6700 درست مثل Core i7-6700K است اما با توجه به نبودن پسوند K قابلیت اورکلاک از طریق افزایش ضریب سرعت کلاک پایه یا همان BCLK وجود ندارد. در مورد Core i5-6600 و Core i5-6600K هم این مسأله صادق است. مدل‌های Core i5 کش ۶ مگابایتی دارند حال آنکه i7 و i3 کش ۸ و ۴ مگابایتی دارند. در گروه پنتیوم کش به ۳ مگابایت کاهش یافته است تا قیمت پردازنده به کمترین اعداد ممکن برسد.

پردازنده‌های اینتل

بررسی Core i7-6700K و Core i5-6600K بخش آخر

به بخش آخر بررسی Core i7-6700K و Corei5-6600K یعنی بنچ‌مارک‌ها و قابلیت اورکلاک آن رسیدیم و زمان آن فرارسیده که نمره‌ی نهایی را به پردازنده‌های رده‌اول سری ۶۰۰۰ اینتل یا همان خانواده‌ی اسکای‌لیک بدهیم. با ما باشید.

پسوند T برای کم‌مصرف‌ها.

به جز دو مدل i7 و i5 رده اول ویژه‌ی اورکلاک، سایر مدل‌های ۴ هسته‌ای، توان مصرفی کمتر از ۶۵ وات دارند. مدلی مثل Core i7-6700T کش و سرعت نسبتاً بالایی دارد اما توان مصرفی آن فقط ۳۵ وات است. مدل‌هایی با پسوند T از نظر توان مصرفی بهینه شده‌اند و در حقیقت سرعت کلاک متوسط و نوسانات سرعت نسبتاً زیاد است تا علاوه بر عملکرد عالی، توان مصرفی هم در زمان بی‌کاری به حداقل ممکن برسد.

پردازنده‌های گروه پنتیوم و Core i3 همان‌طور که در جدول مشاهده می‌کنید فاقد قابلیت توربو بوست هستند حال آنکه در مدل‌های لپ‌تاپی و اولترابوکی و تبلتی، ممکن است توربو بوست در این مدل‌ها موجود باشد. هایپرتردینگ هم در پنتیوم‌ها غایب است و به این ترتیب ویندوز یک پردازنده‌ی ۲ هسته‌ای را با همان تعداد هسته می‌شناسد و نه ۴ هسته.

گرافیک مجتمع در تمامی مدل‌ها HD 530 است به جز دو مدل پنتیوم G4400 و نسخه‌ی کم‌مصرف آن. سرعت پایه هم در تمامی مدل‌ها ۳۵۰ مگاهرتز است. تفاوت اصلی در سرعت حداکثری است که در برخی مدل‌ها ۹۵۰ و در برخی دیگر ۱۰۵۰ و حتی ۱۱۵۰ مگاهرتز است.

پشتیبانی از معماری مجموعه دستورات AES-NI و تکنولوژی‌های شبیه‌سازی VT-d و VT-x که در اجرای سیستم عامل و در حقیقت ماشین مجازی مفید واقع می‌شود در تمامی مدل‌ها موجود است اما vPro اینتل برای کاربری‌های اداری و سازمانی، تنها در برخی مدل‌ها قابل استفاده است.

Skylake-S برای مادربوردهایی با سوکت LGA 1151 طراحی شده، ممکن است چیپ‌ست رده‌اولی مثل Z170 در طراحی مادربورد استفاده شده باشد و ممکن است چیپ‌ست ساده‌ای مثل H110. قیمت پردازنده‌های جدید اینتل تقریباً مثل نسل قبلی است و در حقیقت برای جایگزین کردن پردازنده‌ها و مادربوردهای موجود طراحی شده‌اند هر چند نسل‌های قبلی با تخفیف‌های کوچک و بزرگ اکنون ارزان‌تر از نسل جدید هستند.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

4 دیدگاه روشن "معرفی پردازنده‌های سری ۶۰۰۰ اینتل برای دستاپ یا Skylake-S"

اطلاع از
omidcruise
خواننده

سلام
آقای شیری دستت درد نکنه. یه مقاله کامل در مورد cpu های جدید اینتل میگشتم.

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×