چند ماه پیش در مورد مادربوردهای ۵×۵ اینتل مطلبی نوشتیم و ازراک هم در CES 2016 از مادربورد کوچکی در سایز Mini-STX به اسم H110M-STX پرده برداشته است. اکنون مشخص شده که ۵×۵ با نام رسمی Mini-STX به حیات خود ادامه می‌دهد. در ادامه نگاهی به مادربورد کوچک ازراک و مشخصات یک مادربورد Mini-STX خواهیم داشت.

مادربوردهای کوچک Intel 5x5 با قابلیت ارتقا و امکانات فراوان

مادربوردهای کوچک Intel 5×5 با قابلیت ارتقا و امکانات فراوان

همان‌طور که می‌بینید توان طراحی حرارتی پردازنده به ۶۵ وات محدود می‌شود. اکنون مادربوردی که ازراک معرفی کرده کوچک‌تر از ۵×۵ است ولیکن در همین کلاس ابعادی قرار می‌گیرد. حتی کیس کوچک مینی-پی‌سی ساخته شده با آن نیز کوچک‌تر از حد معمول است. اگر NUC را که سوکت BGA (لحیم‌کاری برای ارتقا نیاز است) را کنار بگذاریم، ۵×۵ بهترین انتخاب برای طراحی و تولید یک کامپیوتر بسیار کوچک است.

پلتفرم‌های کوچک اینتل شامل کلاس ابعادی 5x5 و مینی‌پی‌سی و ...

پلتفرم‌های کوچک اینتل شامل کلاس ابعادی ۵×۵ و مینی‌پی‌سی و …

پلتفرم Mini-STX شامل سوکت LGA است و کاربر می‌تواند پردازنده را بدون لحیم‌کاری و درست مثل مادربوردهای معمولی دستاپی، روی آن نصب کند. بنابراین ویژگی اصلی Mini-STX این است که ابعاد کوچک و قابلیت ارتقا دارد.

توان مصرفی پردازنده در مادربوردهای Mini-STX محدود است. بنابراین اغلب پردازنده‌ها و حتی Core i7ها را می‌توان روی این نوع مادربوردها نصب کرد اما برای اورکلاک کردن، قطعاً محدودیت‌های جدی وجود دارد.

تصویر زیر مینی-پی‌سی کوچک ازراک و قطعات داخلی آن را نشان می‌دهد:

مادربوردهای Mini-STX کوچک‌ترین پلتفرم اینتلی با پردازنده‌ی قابل ارتقا

مادربوردهای Mini-STX کوچک‌ترین پلتفرم اینتلی با پردازنده‌ی قابل ارتقا

مشخصات مادربورد را مرور کنید:

مشخصات مینی-پی‌سی کوچک ازراک مبتنی بر مادربورد H110M-STX

مشخصات مینی-پی‌سی کوچک ازراک مبتنی بر مادربورد H110M-STX

سه پورت USB 3.0 و حتی یک پورت USB 3.0 به صورت یواس‌بی نوع C، چیپ‌ست H110 و یک اسلات M.2 با خار نوع E برای نصب ماژول وای-فای و بلوتوث، ۲ پورت ساتا ۳ و یک اسلات M.2 برای نصب درایو SSD با واسط ساتا ۳ روی این مادربورد پیش‌بینی شده است.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×