سونی حسگر IMX318 را به عنوان یکی از پیشرفته‌ترین حسگرها برای دوربین گوشی معرفی کرد. حسگری دارای سیستم فوکوس خودکاری ترکیبی و لرزش‌گیر سه محوره که حداکثر رزولوشن ۲۲٫۵ مگاپیکسلی دارد. در ادامه با حسگر IMX318 سونی بیشتر آشنا می‌شویم.

نتیجه این است که حسگر جدید می‌تواند برای تهیه کردن عکس‌های ۲۲٫۵ مگاپیکسلی استفاده شود و ابعاد آن کمتر از حسگرهای ۱/۲٫۳ یا ۱/۲٫۴ اینچی است. تصویر زیر ادعای جالب سونی را با مقایسه کردن خروجی IMX318 و IMX230 بیان می‌کند. سونی می‌گوید کیفیت با وجود کاهش ابعاد پیکسل‌ها، مثل قبل است ولیکن نقش پردازش تصویر بسیار زیاد است و نمی‌توان به راحتی ادعای سونی را حقیقی قلمداد کرد.

مقایسه کیفیت حسگر IMX318 سونی با IMX230 که اندکی بزرگ‌تر است

مقایسه کیفیت حسگر IMX318 سونی با IMX230 که اندکی بزرگ‌تر است

فوکوس خودکار هیبریدی (ترکیبی)

در IMX318 لایه‌ای اضافی به عنوان پردازشگر اضافه شده و در واقع اولین بار است که در صنعت حسگرهای CMOS، فوکوس خودکار با پردازشگری خاص که جزئی از حسگر است، انجام می‌گیرد. اما منظور از ترکیبی چیست؟ دو روش تشخیص فاز و تشخیص تضاد برای فوکوس صحیح و سریع، ترکیب شده است. سونی می‌گوید در عکاسی اگر نور کافی باشد، ۳۰ میلی‌ثانیه برای فرآیند فوکوس لازم است! در حالت فیلم‌برداری وضعیت باز هم جالب‌تر است چرا که حسگر IMX318 تنها ۱۷ میلی‌ثانیه برای فوکوس زمان لازم دارد.

سری به یوتیوب بزنید و سرعت فوکوس حسگر IMX318 را تماشا کنید:

و در فیلم‌برداری:

لرزش‌گیر الکترونیک سه‌محوره

شگفتی‌ها در فوکوس خودکار مجتمع خلاصه نمی‌شود، سونی لرزش‌گیر دیجیتال را هم به عنوان بخشی از ماژول حسگر ارایه کرده است! بله، ممکن است عملکرد فوق‌العاده‌ی گوشی اکسپریا زد۵ پریمیم که فاقد لرزش‌گیر آپتیکال بود و در عین حال لرزش‌ها را بسیار عالی خنثی می‌کرد، از این پس در گوشی‌های زیادی دیده شود.

با اضافه شدن لرزش‌گیر دیجیتال به ماژول حسگر، استفاده از IMX318 در دوربین‌های اکشنی که روی کوآدکاپترها و ربات‌های پرنده نصب می‌شوند، ساده شده است.

اما نکته‌ی جالب: چرا سونی می‌گوید لرزش‌گیر دیجیتال سه‌محوره؟

توضیح بیشتر: لرزش‌گیر آپتیکال شامل قطعاتی برای خنثی کردن لرزش‌ها حول سه محور است و در لرزش‌گیر دیجیتال چنین عنوانی بی‌معنی به نظر می‌رسد.

IMX318 برای خنثی کردن کامل‌تر لرزش‌ها، صرفاً به پردازش تصویر معمولی بسنده نمی‌کند بلکه از حسگر ژیروسکوپ گوشی، چرخش گوشی حول سه محور اصلی را دریافت کرده و قبل از پردازش تصویر، درک بهتری از علت مات شدن ویدیو در اثر لرزش، به دست می‌آورد. جالب است بدانید که پردازش تصویر توسط حسگر، توان مصرفی کمتری نیاز دارد.

IMX318 حتی اعوجاج لنز را هم تصحیح می‌کند تا ویدیوها و عکس‌ها، عاری از عیبی به اسم اعوجاج (موجی شدن) باشند.

به مشخصات کامل MIPI این حسگر توجه کنید:

مشخصات کامل حسگر IMX318 سونی

مشخصات کامل حسگر IMX318 سونی

همان‌طور که در تصویر فوق مشاهده می‌کنید، سرعت فیلم‌برداری بین ۳۰ تا ۲۴۰ فریم بر ثانیه انتخاب می‌شود. ویدیوهای اسلوموشن ۲۴۰ فریم بر ثانیه‌ای، رزولوشن ۷۲۰p دارند که بسیار مناسب است.

سونی نمونه‌های IMX318 را در ماه می سال ۲۰۱۶ در اختیار تولیدکنندگان قرار می‌دهد و احتمالاً تا اواخر سال ۲۰۱۶، باید برای اولین کاربری‌های IMX318 منتظر بمانیم.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×