کمپانی EVGA‌ کولینگ جدیدی برای کارت گرافیک‌های رده‌اول طراحی کرده و نامش را EVGA iCX گذاشته است. با کولینگ جدید تلاش شده که دمای بالای قطعات مدار رگولاتور پایین بیاید و مشکلاتی که بسیاری از محصولات گران‌قیمت این کمپانی را به مرحله‌ی وخیم کشاند، حل شود. در ادامه با تکنولوژی iCX‌ این کمپانی و آثار آن بیشتر آشنا می‌شویم.

EVGA‌ از تجربیات چند ساله‌ی خویش در عرصه‌ی کارت گرافیک استفاده کرده و می‌خواهد مشکلات حرارتی به وجود آمده در بسیاری از GTX 1070 و GTX 1080ها را با یک راهکار عالی برطرف کند. در حقیقت اعتراض مشتریان که پس از خرابی قطعات کارت گرافیک‌های رده‌اول پیش آمده نشان می‌دهد که مشکل خنک‌کاری ناقص قطعات مدار رگولاتور است. دما طبق گزارشات به بیش از ۱۱۰ درجه‌ی سانتی‌گراد رسیده و چنین دمایی حین بازی‌های سنگین که شاید چند ساعت گیمر را مدهوش می‌کنند، بسیار مضر است.

EVGA‌ برخلاف برخی کمپانی‌ها، روی قطعات رگولاتور پد حرارتی نصب نکرده اما پدها را به صورت رایگان در اختیار مشتریان قرار داده است اما در نهایت تمام مشتریان پد را در موقعیت‌های خاص نصب نمی‌کنند و از این رو مشکلات جدی به وجود می‌آید. بروزرسانی بایوس راه حل اول EVGA بوده که متأسفانه این راهکار هم توسط تمام مشتریان عملیاتی نشده است. بنابراین کارت گرافیک بدون اطلاع از دمای بالاتر از حد معمول قطعات به کار خویش ادامه داده و پس از مدتی آثار خرابی نمایان می‌شود. تصویر زیر هم این نکته که تنها عامل کنترل دور فن، دمای هسته‌ی کارت گرافیک است را گوشزد می‌کند:

کولینگ تنها به دمای هسته توجه می‌کند

کولینگ تنها به دمای هسته توجه می‌کند

و اما کولینگ جدید EVGA که در CES 2017‌ معرفی شد: iCX. این تکنولوژی جدید در کارت گرافیک‌های رده‌اول سری ۱۰ انویدیا پیاده‌سازی می‌شود. EVGA از ۱۱ پتنت که البته برخی در مراحل ثبت به سر می‌برند در این تکنولوژی جالب استفاده کرده است. در دو مدل GTX 1080 و سه مدل GTX 1070 و همین‌طور ۴ مدل GTX 1060 این کمپانی از تکنولوژی iCX‌ استفاده شده است.

iCX دمای قطعات کلیدی و حساس کارت گرافیک را مانیتور می‌کند و صرفاً به دمای هسته معطوف نمی‌شود. به این ترتیب گیمر با خیال راحت مشغول بازی می‌شود. چیزی که هدف اصلی iCX عنوان شده است: بازی کردن بدون نگرانی در مورد کارت گرافیک.

iCX با ۹ حسگر و مانیتورینگ دقیق، کولینگ کارت گرافیک را تنظیم می‌کند

iCX با ۹ حسگر و مانیتورینگ دقیق، کولینگ کارت گرافیک را تنظیم می‌کند

iCX مخفف interactive cooling به معنی خنک‌کاری تعامل است. با استفاده از ۹ حسگر دما در نقاط مختلف برد مدار چاپی و البته حسگری که روی تراشه‌ی گرافیکی انویدیا پیش‌بینی شده و به این ترتیب ۱۰ حسگر مختلف و استفاده از دو مایکروکنترلر یا به اختصار MCU می‌توان وضعیت همه چیز را به دقت مانیتور و کنترل کرد. یکی از MCUها روی برد مدار چاپی تعبیه شده و دیگری در ماژول LED‌ روی کارت گرافیک قرار گرفته است.

EVGA Precision XOS هم نرم‌افزاری است که در کارت گرافیک پیاده‌سازی شده و وضعیت دما را در نمایشگر LED نشان می‌دهد.

نرم‌افزار EVGA Precision XOS

نرم‌افزار EVGA Precision XOS

دو فن کارت گرافیک به صورت مستقل کنترل می‌شوند و سرعتشان می‌تواند مستقل تغییر کند. فن سمت چپ به دمای هسته‌ی کارت گرافیک توجه می‌کند و فن سمت راست دمای ماژول‌های حافظه را در اولویت قرار می‌دهد. به این ترتیب هر بخش به تناسب نیاز خنک‌کاری می‌شود.

کنترل مستقل سرعت فن‌های کارت گرافیک با تکنولوژی EVGA iCX

کنترل مستقل سرعت فن‌های کارت گرافیک با تکنولوژی EVGA iCX

سرعت فن‌ها به صورت منحنی در نرم‌افزار EVGA Precision تنظیم‌شدنی است. دمای تمام حسگرها را نیز می‌توان بررسی کرد.

دور فن‌های iCX مستقل تغییر می‌کند

دور فن‌های iCX مستقل تغییر می‌کند

ویژگی مفید دیگر این است که می‌توان دمای کارت گرافیک و بخش‌های اصلی آن یعنی هسته (حرف G)، رگولاتور (حرف P) و حافظه (حرف M) را با تنظیم دمای هشدار یا بحرانی و نیز معمولی (امن) مشاهده کرد. رنگ LEDهایی که در بخش فوقانی کارت گرافیک و به سمت بیرون کیس نصب شده، می‌تواند آبی و سبز و قرمز باشد و به این ترتیب با یک نگاه اجمالی متوجه داغی بخشی خاص می‌شویم.

LEDهای روی کارت گرافیک EGVA برای نمایش وضعیت دما

LEDهای روی کارت گرافیک EGVA برای نمایش وضعیت دما

نکته‌ی جالب‌تر از تمام موارد کنترلی که توضیح دادیم این است که EVGA کولینگ را با یک لایه‌ی فلزی که روی تمام قطعات می‌نشیند، بهینه کرده است. لایه‌ی فلزی به صورت دقیق ریخته‌گری شده و دقیقاً با تمام قطعاتی که ممکن است داغ و خراب شوند، در تماس خواهد بود. در محصولات قبلی صفحه‌ای ساده استفاده می‌شد و طبعاُ حرارت برخی قطعات به خوبی جذب نمی‌شد. یادتان باشد که هوا عایق حرارت است و نباید فاصله‌ای بین سطح داغ و سطح هیت‌سینک روی آن وجود داشته باشد.

سطح فلزی ریخته‌گری شده برای کولینگ بهینه‌ی کارت گرافیک و قطعات آن

سطح فلزی ریخته‌گری شده برای کولینگ بهینه‌ی کارت گرافیک و قطعات آن

سطح پره‌های هیت‌سینک با سوراخ‌های ریز پوشیده شده و به این ترتیب هزینه‌ی تولید و همین‌طور خنک‌کاری و گردش هوا بالا می‌رود.

سوراخ‌کاری سطح پره‌های هیت‌سینک برای بهبود گردش هوا

سوراخ‌کاری سطح پره‌های هیت‌سینک برای بهبود گردش هوا

در نهایت فیوزی روی کارت گرافیک اضافه شده که از عبور توان الکتریکی بسیار بالا جلوگیری می‌کند و در صورت خرابی، می‌بایست توسط خدمات پس از فروش تعمیر و جایگزین شود.

اما دمای نسخه‌ی iCX کارت گرافیک GTX 1070‌ نسبت به نسخه‌ی دارای کولینگ ACX 3.0 چه قدر پایین‌تر است؟ بررسی کنید:

مقایسه دمای کارت گرافیک‌های EVGA

مقایسه دمای کارت گرافیک‌های EVGA

جدول زیر مقایسه‌ی دقیق‌تری است که نشان می‌دهد محصولات جدید با صدای کمتر، دمای پایین‌تری دارند:

مقایسه دما، صدا و سرعت فن کارت گرافیک‌های EVGA
  iCX ACX3.0 Silent Curve ACX3.0 Performance Curve
دمای هسته ۷۲ ۷۹ ۷۲
صدا (دسی‌بل) ۲۸٫۲۷ ۲۹٫۵ ۳۴٫۰۷
سرعت فن (دور بر دقیقه) ۱۷۰۰ ۱۶۲۰ ۱۹۱۵

منبع: LegitReviews

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×