کمپانی Kishonti خالق بنچ‌مارک معروف GFXBench در GDC 2016 پیش‌نمایشی از GFXBench 5 ارایه کرد. Aztec Ruins یا خرابه‌های ازتک، بخشی با گرافیک پیچیده‌تر و جلوه‌های بصری پیشرفته است که خوشبختانه از هر سه API جدید مایکروسافت، کرونوس و اپل پشتیبانی می‌کند. در ادامه به اولین پیش‌نمایش از GFXBench 5 می‌پردازیم.

در حال حاضر GFXBench 4 پدیده‌ی نوظهور است و فعلاً اغلب وب‌سایت‌های تخصصی بررسی تراشه‌های گوشی و تبلت و البته دیگر تراشه‌ها، از نسخه‌ی ۳ استفاده می‌کنند. با این وجود Kishonti پیش‌نمایشی از نسخه‌ی بعدی بنچ‌مارک معروف GFXBench را در نشست توسعه‌دهندگان بازی (GDC) سال جدید را ارایه کرده است. بنچ‌مارک GFXBench 5 از واسط‌های برنامه‌نویسی سطح پایین یعنی دایرکت ایکس ۱۲، وولکن و متال اپل به طور کامل پشتیبانی می‌کند و به این ترتیب بنچ‌مارکی عالی برای سنجش قدرت پردازنده‌ی گرافیکی و کارت گرافیک‌های مختلف است.

بخشی که در پیش‌نمایش نسخه‌ی بعدی GFXBench می‌بینیم، Aztec Ruins است. خرابه‌هایی با نورپردازی پیچیده، بافت سنگین و حرکات کوچک و بزرگ. در حقیقت این بار هم Kishonti تلاش می‌کند تا بنچ‌مارکی همه‌جانبه و مقیاس‌پذیر ارایه کند. منظور از مقیاس‌پذیر این است که بتوان سرعت رندر شدن خرابه‌های باستانی اَزتِک (و نه آزتک) توسط کارت گرافیک‌های قدرتمند دستاپی و پردازنده‌های گرافیکی کم‌مصرف و کوچک گوشی و تبلت را متناسب با قدرت خام پردازشی (گیگافلاپس) قلمداد کرد.

در واقع اگر بنچ‌مارک مقیاس‌پذیر نباشد، ممکن است سرعت عمل GTX 980 Ti که قدرت خامی در حد ۵ ترافلاپس دارد، ۱۰ برابر  A9X اپل نباشد و به اعدادی مثل ۲ یا ۳ برابر برسیم و البته عکس آن نیز ممکن است.

Kishonti در نشست GDC 2016 روی وولکن و اندروید متمرکز بوده و به کاهش پردازش اضافی (توسط پردازنده‌ی اصلی) و در نهایت کاهش مصرف باتری اشاره کرده و جزئیات فنی نسخه‌ی بعدی را آشکار نکرده است.

موتور گرافیکی استفاده شده برای رندر کردن مناظر خرابه‌های باستانی ازتک، ساخت Kishonti و کاملاً جدید است و از جلوه‌های بصری مثل Dynamic Global Illumination به معنی نورپردازی عمومی دینامیک، پشتیبانی می‌‌کند. در این روش نورپردازش، بازتاب پرتوها از سطوح براق نیز لحاظ می‌شود و کیفیت بالاتری نسبت به روش‌های قدیمی دارد. برخی جلوه‌های بصری که متأسفانه به آن اشاره نشده، مبتنی بر دسترسی سطح پایینی است که به کمک Vulkan فراهم شده است.

بنچ‌مارک GFXBench 5 و رندر Aztec Ruins به سبک واقعیت مجازی

بنچ‌مارک GFXBench 5 و رندر Aztec Ruins به سبک واقعیت مجازی

کمپانی کیشانتی علاوه بر بازی‌های معمولی، مقوله‌ی واقعیت مجازی را هم مدنظر قرار داده و بخشی برای سنجش قدرت پردازنده‌های گرافیکی در بازی‌های واقعیت مجازی، اضافه کرده است. در این بخش ویژه، فقط سرعت اجرای بازی مهم نیست بلکه به تأخیری که هنگام رندر شدن فریم‌های پیچیده پیش می‌آید و روان بودن اجرا را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، هم توجه شده است. در مقاله‌ی معرفی VR Ready به این نکته‌ی مهم پرداختیم و مثال‌های واقعی را بررسی کردیم:

آشنایی با بنچ‌مارک SteamVR Performance Test و مفهوم VR Ready

آشنایی با بنچ‌مارک SteamVR Performance Test و مفهوم VR Ready

چندی پیش Valve آزمونی به اسم SteamVR Performance Test را منتشر کرده که کاربرد آن سنجش قدرت کارت گرافیک‌ها در بازی‌های واقعیت مجازی است و در نهایت به هر کارت گرافیک نمره‌ی قبولی (Ready)، توانمند (Capable) و یا مردود (Not Ready) می‌دهد. عملکرد ۱۶ پردازنده‌ی گرافیکی مختلف به دقت بررسی شده که در ادامه به آن می‌پردازم.

کاربرانی هدست‌های واقعیت مجازی می‌توانند برای آزمودن هدست واقعیت مجازی خود ، به گشت و گذار در منطقه‌ی Aztec Ruins بپردازند.

طبق زمان‌بندی کیشانتی، نسخه‌ی پنجم GFXBench در فصل سوم ۲۰۱۶ منتشر می‌شود.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×