همه ی نوشته ها در: علم و صنعت

تا سال‌ها مهم‌ترین تکنولوژی مورد استفاده در صنعت غذا ترازو بود. گذر زمان و زندگی مدرن اما همه چیز را تغییر داده است. درست به همین دلیل است که حالا این سوال مطرح است که چطور می‌توانیم جمعیت رو به رشد جهان را با کمترین هزینه سیر کنیم؟ با گسترش همه چیز احتمالاً می‌توانیم این کار مهم را انجام دهیم؛ از گسترش مزارع کشاورزی گرفته تا افزایش حجم تولیدات غول‌های صنعت غذا و به دنبال آن افزایش تعداد خوار و بار فروشی‌ها و بخش‌های توزیع.

تکنولوژی برای تسریع این روند و گسترش صنعت تغذیه می‌تواند کمک خوبی باشد. به نظر می‌رسد بسیاری از تکنولوژی‌هایی که امروزه در صنعت غذا به‌کار برده می‌شوند، در مسیر درستی حرکت می‌کنند؛ به سمت روش‌ها و محصولات که برای مزارع کوچک و حتی بزرگ اقتصادی و به صرفه هستند. این به معنای پایان تولید انبوه مواد غذایی نیست. ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


هوآوی تدریجاً به یکی از قطب‌های موقف طراحی گوشی تبدیل می‌شود و هر از گاهی اقدامات جالبی می‌بینیم. مثل باتری جدیدی که ظرف مدت ۵ دقیقه، در حد ۵۰ درصد شارژ می‌شود!

باتری هنوز هم مثل دیواری بلند در برابر پیشرفت گوشی‌ها ایستادگی می‌کند. راهکار افزایش ظرفیت باتری مشکل افزایش وزن و ضخامت را به دنبال دارد و شاید فعلاً تنها راه حل واقعی، افزایش سرعت شارژ باتری باشد. در حالی که سامسونگ و ال‌جی محصولات جالب خود را معرفی کرده‌اند و تدریجاً مقوله‌ی سرعت شارژ باتری را بهبود می‌بخشند، هوآوی هم با باتری لیتیوم-یونی خود، رکوردشکنی می‌کند.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


یخ خشک که چیزی جز دی‌اکسید کربن جامد نیست، با کمی آب و درون یک ظرف پلاستیکی مثل بطری، بمب یخ خشک نامیده شده است. درست کردن چنین بمبی بسیار ساده است، کافی است ربع ظرف را پر از آب کرده و چند قطعه یخ خشک هم به آن بیافزایید.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


از وسایل هوشمند و اینترنت اشیاء بسیار گفتیم. تراشه‌ها کوچک و کم‌مصرف‌تر می‌شوند اما هنوز هم بحث باتری و عمر باتری داغ است و حل نشده! محققین راهی برای شارژ کردن باتری با استفاده از وای-فای یافته‌اند که این مشکل را هم حل می‌کند.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


فلزات حافظه‌دار یا در واقع آلیاژ حافظه‌دار (SMA) سال‌هاست که کشف شده و تحقیقات روی آن و کاربردهای جدیدش ادامه دارد. اخیراً محققین پیشرفتی بزرگ در این عرصه داشته‌اند و نمونه‌ای ساخته‌اند که بیش از ۱۰ میلیون بار تغییر شکل را تحمل می‌کند.

ادامه‌ی مطلب …

FacebookTwitterGoogle


تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×