تیمی از دانشمندان گوگل پروژه خاصی را هدایت می‌کنند و به دنبال تحقق رویای بزرگ هوش مصنوعی هستند. دمیس هاسابیس دانشمند انگلیسی عرصه هوش مصنوعی و متخصص در زمینه طراحی بازی‌های رایانه‌ای به‌شمار می‌آید که در حوزه کاری خود یکی از شناخته‌شده‌ترین‌ها محسوب می‌شود و به گوگلی‌ها پیوسته است.

نزدیک به ۲۰۰ دانشمند حوزه هوش مصنوعی و علوم اعصاب در قالب گروهی موسوم به «فکر عمیق» گرد هم آمده‌اند تا نرم‌افزاری را به دنیا معرفی کنند که بدون شک در آینده‌ای نه‌چندان دور به شکل‌گیری تحولی بزرگ در دنیای محاسبات کمک خواهد کرد.

فلسفه کلی که در این پروژه دنبال می‌شود تلاش برای دستیابی به نرم‌افزاری است که رویایی به نام هوش مصنوعی را محقق ساخته و در ادامه بتوان از آن برای حل هر چیز دیگری استفاده کرد. به عقیده این دانشمندان، امروزه هم‌تراز با هوش مصنوعی به یاد مفاهیمی همچون تشخیص چهره می‌افتیم اما تیمی که زیر نظر هاسابیس کار می‌کند در تلاش است تا چیزی را به وجود آورد که هوش مصنوعی عمومی تلقی می‌شود. به بیان دیگر آنها به دنبال مفهومی هستند که همچون انسان توانایی یادگیری و سپس به‌کارگیری آموخته‌ها برای حل چالش‌های دیگر را داشته باشد.

دمیس هاسابیس مغز متفکر پروژه «فکرعمیق گوگل»به نوشته تکنولوژی ریویو، نرم‌افزاری که در گوگل ارائه می‌شود چشم‌اندازی را ایجاد می‌کند که در آن هوش مصنوعی می‌تواند نظریه‌های مختلف علمی را مورد آزمایش قرار داده و در قالب روبات‌های هوشیار و چالاک نمود پیدا کند. نکته جالب توجه درخصوص تلاش خبرساز گوگل این است که مغز هدایت‌کننده تیمش یعنی هاسابیس تنها ۳۹ سال دارد. او در شکل‌گیری گروه «فکر عمیق» در سال ۲۰۱۰ نقش داشت و حالا مرد همه کاره آن به‌شمار می‌آید. او طی سال‌هایی که به تحقیق در زمینه هوش و رایانه مشغول بود نکات زیادی را به دست آورده و همواره در تلاش بوده که یافته‌ها و آموخته‌هایش در زمینه هوش زیستی را به ماشین‌ها منتقل کند.

۲۰۰ دانشمندی که این روزها در لندن سخت مشغول پیش بردن این پروژه هستند درحالی چشم به آینده دوخته‌اند که همواره باید منتظر اظهارنظرهای بحث‌برانگیزی نیز باشند. بی‌تردید مهم‌ترین آنها مربوط به استفان هاوکینگ، فیزیکدان سرشناس دوران معاصر می‌شود که معتقد است هوش مصنوعی تهدیدی جدی برای آینده بشریت به حساب می‌آید.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

2 دیدگاه روشن "آیا گوگل موفق می شود رویای هوش مصنوعی را به واقعیت تبدیل کند؟"

اطلاع از
بهادر
خواننده

سلام خدمت آقا رضا، تبریک میگم بهتون بابت اولین مطلبتون 🙂
هرچقدر هم امثال هاوکینگ در موردش ترس و واهمه داشته باشن بازهم هیچ تاثیری رو تحقیق در این حیطه نداره، بی تردید بخش مهمی از آینده ما همین الان داره در Deep mind شکل میگیره.فقط امیدوارم خوب پیش بره :))

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×