دیتاسنترها در زمره‌ی کارخانه‌ها و تأسیسات آلوده‌کننده‌ی محیط زیست محسوب می‌شوند اما EcoDataCenter در کشور سوئد این قاعده را شکسته چرا که نه تنها آلودگی اضافی ندارد بلکه آلاینده‌های محیط زیست را کاهش می‌دهد.

بله، اکودیتاسنتر واقعاً دیتاسنتر سبزی است که به جای تولید کربن حتی در حد کم، از تولید آن جلوگیری می‌کند. البته این روزها کمپانی‌های بزرگی مثل اپل و گوگل در ساخت دیتاسنترها و نیروگاه‌های سبز فعالیت‌های خوبی را شروع کرده‌اند اما وقتی صحبت از ایده‌های برتر باشد، دیتاسنتر سبز سوئدی‌ها رکورددار است.

اپل هم با توجه به وضعیت هوا، روی نیروگاه خورشیدی Colifornia Flats سرمایه‌گذاری می‌کند

اپل هم با توجه به وضعیت هوا، روی نیروگاه خورشیدی Colifornia Flats سرمایه‌گذاری می‌کند

آلودگی هوا آن‌قدری جدی هست که نیاز به توضیح نداشته باشد. اپل یک غول فناوری است اما برای بهبود وضعیت زیستی، ۸۴۸ میلیون دلار روی نیروگاه خورشیدی سرمایه‌گذاری می‌کند تا مجوز ۲۵ سال استفاده از ۱۳۰ مگاوات انرژی پاک را داشته باشد.

سال ۲۰۱۳ جایزه‌ی Global District Energy Climate Awards به سیستم گرمایشی منطقه‌ی Falun تعلق گرفت و این موضوع گویای خلاقیت و نوآوری در طراحی و ساخت دیتاسنتر و سیستم گرمایشی منطقه است.

اما چگونه است که کربن اضافی تولید نمی‌شود و جریان برعکس شده؟ راه حل بسیار ساده است اما پیاده‌سازی آن در عمل، بسیار مشکل.

در فصل زمستان گرمای تولید شده توسط سرورهای داخل این دیتاسنتر به سیستم گرمایشی منطقه منتقل می‌شود تا ساختمان‌ها را گرم نگه دارد. در تابستان هم دود حاصل از نیروگاه‌های اطراف برای فعال نگه داشتن ماشین‌های به کار رفته در سیستم خنک‌کاری این دیتاسنتر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

پاک‌ترین دیتاسنتر جهان EcoDataCenter آلودگی محیط زیست را کاهش می‌دهد

پاک‌ترین دیتاسنتر جهان EcoDataCenter آلودگی محیط زیست را کاهش می‌دهد

بنابراین نه در گرمای تابستان و در سرمای زمستان، دود و ترکیبات مضر به محیط زیست تحمیل نمی‌شود. دی‌اکسیدکربن از جمله گازهایی مضری است که نیروگاه‌ها و سیستم‌های گرمایشی به وفور تولید می‌کنند اما جالب است بدانید که برق مصرفی این دیتاسنتر هم به طور کامل توسط منابع تجدیدپذیر مثل انرژی تابشی خورشید، انرژی باد (توربین بادی) و همین‌طور توربین آبی تأمین می‌شود. منبع دیگر هم سوخت‌های زیستی هستند که هیچ آلودگی برای محیط زیست ندارند.

به همین علت است که در مجموع می‌توان گفت EcoDataCenter به کاهش آلودگی محیط پیرامونش کمک می‌کند.

لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×