۶ سال آزگار است که خودروی بدون راننده‌ی گوگل در خیابان‌ها و کوچه‌پس‌کوچه‌ها سرگردان است تا شاید مقبولیتی عام نصیبش شود، ۱۱ بار هم در تصادفات مشارکت داشته است! اما جالب است که هیچ‌وقت مقصر نبوده!

Chris Urmson مدیر برنامه‌ی خودروی بدون راننده‌ی گوگل می‌گوید پس از ۶ سال، خودروی بدون راننده فقط ۱۱ بار در تصادفات مشارکت داشته ولیکن در این ۱۱ مورد هم مقصر اصلی خودروی بدون راننده نیست!

گوگل بیش از ۲۰ خودروی بدون راننده دارد که تاکنون در حالت رانندگی خودکار و دستی در مجموع ۱٫۷ میلیون مایل (معادل ۲٫۷ میلیون کیلومتر) سفر کرده‌اند. البته بخش خودکار بیش از ۱ میلیون مایل است و آن هم در خیابان‌های معمولاً شلوغ شهرها. در حال حاضر هر هفته بیش از ۱۰ هزار مایل به سفر طولانی خودروها اضافه می‌شود. Urmson با انتشار اعداد و ارقام فوق، تأکید می‌کند که حتی در یک مورد هم خودروی بدون راننده مقصر تصادفات نبوده است.

خودروی بدون راننده‌ی گوگل

خودروی بدون راننده‌ی گوگل

اما به جزئیات فجایع یا همان تصادفات بپردازیم و ببینیم چرا Urmson می‌گوید خودروی ما بی‌نقص است. در ۷ مورد از تصادفات، خودرویی از عقب به خودروی بدون راننده‌ی گوگل کوبیده است. ۲ مورد از تصادفات شامل برخورد خودرویی از بقل بوده و آخرین مورد هم به علت عبور یک خودرو از چراغ قرمز به وقوع پیوسته است.

تصادفات کوچک که گوگل گزارش آن را منتشر نکرده هم از مصائب دنیای خودروهای بدون راننده است که تدریجاً کشف می‌شود.

و جمله‌ای هم از راننده‌ی خودروی گوگل بشنویم که قرار است در مواقع خاص مراقب تصمیمات احیاناً اشتباه آن باشد:

در آمریکا و در هر لحظه‌ی روز، ۶۶۰ هزار نفر پشت فرمان خودروی خویش نشسته‌اند و به جای نگاه کردن به جاده و اطراف، مشغول ور رفتن با وسایل همراهشان هستند!

کنایه‌ی تند و تیزی است به کسانی که فکر می‌کنند آدمی از خطا مبرّاست و خودروی هوشمند پدیده‌ی خطرناکی است. قبلاً در مورد شبهاتی که خیلی‌ها در مورد دنیای هوشمند و رباتیک طرح می‌کنند بحث مفصلی داشتم:

هوش مصنوعی تا کجا پیش می‌رود؟ آیا مشکلی در برابر تصمیم‌گیری هوشمندانه‌ی ربات‌ها وجود دارد؟

هوش مصنوعی تا کجا پیش می‌رود؟ آیا مشکلی در برابر تصمیم‌گیری هوشمندانه‌ی ربات‌ها وجود دارد؟

هوش مصنوعی و هوش طبیعی، تفاوت در چیست؟ ربات فاقد عاملی به اسم خلاقیت است، چیزی که جز در مخلوقی به نام انسان، جای دیگری یافت نمی‌شود و تصمیمات اخلاقی در گروی همین خلاقیت است، جایی که تضاد و تناقض شکل می‌گیرد.

نمی‌دانم نظر شما خوانندگان اینتوتک چیست اما گوگل مدعی است که خودروی بدون راننده با توجه به دید ۳۶۰ درجه‌ای به دنیای اطراف و همین‌طور توجه ۱۰۰ درصدی به آن، نسبت به راننده‌ی انسانی کمتر اشتباه می‌کند و جان افراد را به خطر می‌اندازد. گوگل اضافه می‌کند که حسگرهای جدید به خودروی بدون راننده اجازه می‌دهند که از فاصله‌ای در حد دو برابر طول زمین فوتبال، حرکت سایر خودروها، عابران پیاده، موتورسواران و دوچرخه‌سواران را کاوش کند.

به هر حال گوگل همچنان مشغول کار روی خودروی بدون راننده و همین‌طور خودروی الکتریکی و هوشمند خواهد بود.

به توضیحات گوگل در مورد خودروی بدون راننده در  قالب یک ویدیو توجه فرمایید:

و نسخه‌ی رزولوشن بالا از یوتیوب:

نظر شما در مورد فعالیت و اصرار گوگل روی هوشمندسازی و بدون‌راننده کردن خودروها دارد، چیست؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

اولین دیدگاه را بنویسید!

اطلاع از
wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×