نمایشگاه GDC 2015 محفل گرمی برای نمایشگرهای پوشیدنی واقعیت مجازی شده است. نه تنها بازی‌ها بلکه فیلم هابیت هم در پیش‌نمایشی به اسم Hobbit: Thief in the Shadows که رویارویی با اسماگ، همان اژدهای مخوف است، به واقعیت مجازی تبدیل می‌شود.

کمپانی Epic Games با همکاری WETA Digital و همین‌طور انویدیا و آکیولس پیش‌نمایشی برای نمایشگر واقعیت مجازی آکیولس درست کرده‌اند که ماجرای فرار بیلبو بگینز از دست اژدهای سهمگینی به نام اسماگ را به تصویر می‌کشد. اگر فیلم The Hobbit: The Desolation of Smaug را تماشا کرده باشید، حتماً بخش پایانی فیلم که در کوهستانی پر از گنج سپری می‌شد را به خاطر دارید.

در این پیش‌نمایش از نمایشگر پوشیدنی Crescent Bay که یکی از نمونه‌های اولیه است و همین‌طور صدایی که به کمک SDK (بسته‌ی توسعه‌ی نرم‌افزاری) آکیولس آودیو ایجاد شده در کنار کارت گرافیک معروفی که چند روز پیش معرفی شد یعنی GTX TITAN X انویدیا با ۱۲ گیگابایت حافظه‌ی ویدیویی استفاده شده است. موتور گرافیکی به کار رفته هم Unreal Engine 4 است که اخیراً به حالت رایگان درآمده حال آنکه یکی از بهترین موتورهای گرافیکی است.

پیش‌نمایش بخشی از فیلم هابیت به صورت شبیه‌سازی واقعیت مجازی

پیش‌نمایش بخشی از فیلم هابیت به صورت شبیه‌سازی واقعیت مجازی

این پیش‌نمایش تکنیکی فقط و فقط به منظور نمایش قدرت واقعیت مجازی طراحی شده و قرار نیست بازی یا محتوای دیگری در ادامه تولید شود.

بخش‌هایی از فیلم هابیت را تماشا کنید:

دانلود ویدیو ۳۶۰p با حجم ۱۱ مگابایت

تجربه‌ی واقعیت مجازی بسیار کوتاه‌تر از ویدیوی فوق طراحی شده اما عمق آن هم بسیار بیشتر است. این هم پی‌سی خاصی که توسط FragBox رنگ‌آمیزی شده است.

واقعیت مجازی و نمایشگری برای موتور گرافیک Unreal Engine 4

واقعیت مجازی و نمایشگری برای موتور گرافیک Unreal Engine 4

 

وقتی واقعیت مجازی هوادارای فیلم‌های تخیلی را به دنیای خیالین و دوست‌داشتی دعوت می‌کند!

خیلی‌ها دوست دارند در فضای خیالی فیلمی مثل جنگ ستارگان قرار بگیرند. خیلی‌ها هم سبک زمینی آن را که در عناوینی مثل ارباب حلقه‌ها و هابیت‌ها تبلور یافته می‌پسندند اما وجه مشترک تمام این موارد، ورود به دنیای خیالی با تکیه بر واقعیت مجازی است. واقعیت مجازی از یک منظر همان فیلم سه‌بعدی است که در اولین برخورد، شگفت‌انگیز به نظر می‌رسد و از یک نگاه دیگر، پیشرفته‌تر و جذاب‌تر است چرا که امکان تعامل و گردش در آن وجود دارد و قرار نیست مثل فیلم‌های سه‌بعدی همه چیز را از دریچه‌ی چشمان فیلم‌بردار و کارگردان ببینیم.

واقعیت مجازی در خدمت صنعت فیلم

واقعیت مجازی در خدمت صنعت فیلم

چندی پیش هم در این رابطه صحبت کرده بودم و محصولی متفاوت که توسط زیرمجموعه‌ای از فیس‌بوک یعنی آکیولس استوری ساخته شده را مثال زدم:

اولین فیلم‌های واقعیت مجازی در آکیولس استوری استودیو ساخته شد

اولین فیلم واقعیت مجازی ، Lost در آکیولس استوری استودیو ساخته شد

آکیولس ریفت است و دنیای واقعیت مجازی. کمپانی Oculus VR می‌خواهد وارد صنعت تولید فیلم‌های سینمایی برای نمایشگرهای واقعیت مجازی و از جمله آکیولس ریفت شود. اولین فیلم واقعیت مجازی هم بالاخره ساخته شد.

بعید به نظر می‌رسد که صنعت فیلم از پیشرفت صنعت گیم در این حوزه‌ی جذاب عقب بماند و کارگردانان خلاق به استفاده از روش‌های نوین فیلم‌سازی روی نیاورند.

بخشی از فیلم هابیت به صورت واقعیت مجازی

بخشی از فیلم هابیت به صورت واقعیت مجازی

بخشی از فیلم هابیت به صورت واقعیت مجازی

بخشی از فیلم هابیت به صورت واقعیت مجازی

در پیش‌نمایش تکنیکی بیننده در نقش بیلبو خود را روی کوهی از جواهر می‌بیند و ناگهان اسماگ پلید سرش را بیرون می‌آورد و به او حمله‌ور می‌شود. افرادی که از این نمایشگر پوشیدنی برای تجربه‌ی واقعیت مجازی فیلم هابیت استفاده کرده‌اند می‌گویند:

آدم باورش می‌شود که اژدها موجودی خیالی نیست و واقعاً عظمت اسماگ را درک می‌کند، کمی هم می‌ترسد و دلش می‌خواهد عکس‌العمل نشان دهد!

به نظر شما ماجرای واقعیت مجازی و دنیای فیلم و بازی تا کجا پیش خواهد رفت؟
لينک کوتاه:

FacebookTwitterGoogle


بيشتر بخوانيد:

دیدگاه بگذارید

1 دیدگاه روشن "فیلم هابیت در لباس واقعیت مجازی : پیش‌نمایشی که در GDC 2015 ارایه شد"

اطلاع از
امین نادری
مهمان

تصور اینکه بازی با واقعیت مجازی انجام بدیم آدمو به وجد میاره
واقعیت مجازی با تجربه بازی ۳D زمین تا آسمون متفاوته و همین نوآوری واقعیت مجازی دنیای سرگرمی تکون اساسی خواهد داد

موتور UE4 با رایگان شدنش حسابی دل همه بازی سازها مخصوصا بازی سازهای مستقل شاد کرده و اینکه اینقدر سریع به موتور Ue4 امکانات واقعیت مجازی اضافه شده بیانگر این امر هست که به زودی طوفان واقعیت مجازی به راه خواهد افتاد

wpDiscuz

تبلیغات

تبلیغات

تبلیغات

×